Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-14-2011, 14:09
bartek_t bartek_t jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Rola archaizmow w mowie potocznej

Wyobraźmy sobie sytuację - rozmowa przy kawie pomiędzy dwojgiem młodych ludzi, o wysokiej kulturze języka, wykształconych. W wypowiadanych zdaniach pojawiają sie wyrazy/zwroty, które dawno już wyszly z użycia. Jaką rolę mogą one pełnić? Ironia, celowa stylizacja nazywanego przedmiotu/zjawiska na wiekowe, zamiennik dla obowiazującego, acz niedoskonałego określenia danego obiektu - takie funkcje przychodza mi do głowy. Co byście dodali?

Ostatnio edytowane przez annacos : 08-06-2014 o 09:35.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-14-2011, 14:28
kszylar kszylar jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dodałabym jeszcze dość oczywisty efekt humorystyczny, szczególnie, jeśli treść i forma komunikatu są mocno skontrastowane.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-14-2011, 22:28
Inka's Avatar
Inka Inka jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Łuków/Poznań
Domyślnie

Wśród niektórych moich znajomych zapanowała moda na wtrącanie archaizmów w mowie potocznej. Często słyszę teraz wyrażenia jak ,,głupiś", ,,głodnam", ,,zali wżdy", ,,kędy" czy ,,zrobił był to". Nie mam pojęcia, skąd im się to wzięło, ale używają nagminnie staropolszczyzny, a co gorsza zmieniają znaczenie niektórych słów.
Stary 09-14-2011, 23:51
Iza Iza jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Inka Pokaż post
Wśród niektórych moich znajomych zapanowała moda na wtrącanie archaizmów w mowie potocznej. Często słyszę teraz wyrażenia jak ,,głupiś", ,,głodnam", ,,zali wżdy", ,,kędy" czy ,,zrobił był to". Nie mam pojęcia, skąd im się to wzięło, ale używają nagminnie staropolszczyzny, a co gorsza zmieniają znaczenie niektórych słów.
Dla mnie jest oczywiste, że chodzi o osiągnięcie efektu humorystycznego Szczególnie w ustach ludzi młodych/nastolatków, słowa, które przytoczyłaś brzmią co najmniej zabawnie. Kilka lat temu razem z moimi znajomymi też zaczęliśmy użwać takich archaicznych form i zawsze wywoływało to uśmiech ale niewątpliwie ubogacało nasz język.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-15-2011, 10:17
bumpy bumpy jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Powyższe się zgadza, jest to oryginalny i humorystyczny sposób na wyrażenie zwyczajnych treści. Można sobie nawet pozwolić na trochę więcej, gdy się stylizacji używa, albowiem jakoś to tak dostojniej i szlachetniej brzmi. Ostatnio od kuzynki usłyszałem takie zdanie: "Dawaj waść śniadanie, ale chyżo, bom głodna okrutnie!" Nie mogłem jej odmówić
Stary 09-15-2011, 11:20
Podszyszkownik

Domyślnie

Jasne, humor! A co powiecie na taka teorie: swiadoma proba upiekszenia zubozalego jezyka?
Stary 09-17-2011, 02:10
StanLevitan StanLevitan jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez bartek_t Pokaż post
Jasne, humor! A co powiecie na taka teorie: swiadoma proba upiekszenia zubozalego jezyka?
Język staje się też zubożały przez nieużywanie polskich znaków na forach. Tak trudno przełączyć język klawiatury? Może potrzebujesz instruktażu? Chętnie pomogę. Tylko nie usprawiedliwiaj się zagraniczną wersją OS, bo w każdym można zmienić język.
Stary 09-17-2011, 10:27
Madrugada22's Avatar
Madrugada22 Madrugada22 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Na pierwszym miejscu stawiam na humor. Są jednak sytuacje, kiedy używanie archaizmów może być postrzegane za górnolotność i snobizm.
Osobiście obstawiam za przyjemną zabawą językiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-17-2011, 11:13
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez StanLevitan Pokaż post
Język staje się też zubożały przez nieużywanie polskich znaków na forach. Tak trudno przełączyć język klawiatury? Może potrzebujesz instruktażu? Chętnie pomogę. Tylko nie usprawiedliwiaj się zagraniczną wersją OS, bo w każdym można zmienić język.
Jesli sprawia Ci to przykrosc to omijaj moje posty. I daruj sobie z laski swojej taki ton - nie masz nic do powiedzenia w watku, to zamilcz. Jesli ktos tu potrzebuje instruktazu to Ty - dobrych manier. Dlaczego nie uzywam polskich fontow juz wyjasnialem w innym watku. Nie zauwazylem, aby z tego powodu ktokolwiek sie obrazil.

Jezyk nie ubozeje, bo kazdy srednio rozgarniety czytelnik posta bez ogonkow bedzie widzial "oczyma wyobrazni swojej" diakrytyki tak jak nalezy.
Stary 09-17-2011, 11:35
emilkova's Avatar
emilkova emilkova jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

W ramach dyskusji na temat archaizmów chciałabym zapytać o następującą rzecz: jak odbieracie osobę, która zamiast "poszedłeś/zrobiłeś", "poszlibyśmy/zrobilibyśmy", mówi: "żeś poszedł/żeś zrobił", "byśmy poszli/byśmy zrobili"? I nie jest to w żaden sposób celowy zabieg, tylko po prostu tak wygląda jej naturalny sposób mówienia? Czy jest to dowód na to, że różne przeszłe konstrukcje gramatyczne wcale tak szybko i łatwo nie wychodzą z języka (przynajmniej u niektórych)? Może popełniam błąd, że traktuję takie przykłady jako archaizmy, ale takie słowa jak "żeś/żeście" ewidentnie są pozostałościami po dawnej polszczyźnie, nieprawdaż?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.