Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-04-2017, 12:24
a.sianowska a.sianowska jest offline
Kumotr

Miejscowość: Poznań
Smile Praca w korporacji a język

Witaj,

o używania ja również pracowałam w korporacji używając języka niemieckiego. Tam również była tendencja do tworzenia skrótów myślowych w język mieszanym. Nawet koledzy narodowości niemieckiej zaczęli mówić tworzonym na potrzeby pracy skrótami. Ciekawe zjawisko.
Moim zdaniem w takich miejscach jest to normalne jednak myślę, że nie przełoży się to na język w ogóle.

Pozdrawiam
Alina
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-18-2017, 07:56
camilly camilly jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cześć. Również pracowałam w korporacji prawie 2 lata i doświadczyłem tego zjawiska. Los jednak chciał, że wśród moich znajomych było sporo ludzi po studiach językowych, którzy starali się zwracać uwagę na to jak mówimy. Chodzi mi o to, że były osoby, które dbały, żebyśmy nie przesadzali w żadna strone. Moim zdaniem posługiwanie się takimi korpozwrotami działa na zasadzie pewnej umowy. W normalnym świecie raczej staramy się być podobni do reszty... Dlatego poza ewoluowaniem języka, co jest naturalne , nie widzę większych zagrożeń dla naszego języka polskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-18-2017, 11:02
niejustyna niejustyna jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Korpomowa powoli niestety zaczyna wchodzić do życia codziennego
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-18-2017, 21:47
aleksandra23 aleksandra23 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Sama od niedawna pracuję w korporacji i nie mogłam przywyknąć do słownictwa, a raczej żargonu, jakim posługują się pracownicy działu. Wplatają wiele anglicyzmów, dodając do nich polskie końcówki. Kiedy zabraknie komuś polskiego słowa, zastępują go niemieckim lub też angielskim odpowiednikiem. Po kilku tygodniach pracy przywykłam już do tego specyficznego sposobu mówienia i komunikowania się między sobą. Jednak staram się nie mówić, jak reszta kolegów, ponieważ należy pielęgnować polską mowę i używać polskich odpowiedników
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-08-2017, 20:02
julikat julikat jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez aleksandra23 Pokaż post
Sama od niedawna pracuję w korporacji i nie mogłam przywyknąć do słownictwa, a raczej żargonu, jakim posługują się pracownicy działu. (...) staram się nie mówić, jak reszta kolegów, ponieważ należy pielęgnować polską mowę i używać polskich odpowiedników
Trzymam kciuki za Twoje wojowanie z korpomową, ale z mojego dwuipółletniego stażu pracy w korporacji i obserwacji znajomych wynika, że nie da się w tym środowisku obejść bez takich słów jak "deadline", "feedback", "open space" i "target"... Choć polski jest pięknym językiem, w dzisiejszej rzeczywistości nie da się całkowicie odciąć od takich zapożyczeń. Zresztą, co nieraz jest podkreślane i na tym forum, języki świata rozwijają się dzięki zapożyczeniom. Angielski nie byłby znanym nam angielskim bez zapożyczeń z francuskiego, itp.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-08-2017, 20:55
magdalenka80 magdalenka80 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kasia.ewel Pokaż post
Hej wszystkim!
Zauważa się obecnie tendencję do wzrostu liczby ofert pracy w dużych korporacyjnych biurach. Język tam używany jest dość specyficzny, ponieważ operuje się na co dzień słowami angielskimi, takimi jak "deadline", "schedule" etc. Zauważyłam, że niektórzy ludzie wplatają angielskie słowa do mowy potocznej mówiąc: "jest progress" zamiast na przykład "widzę postęp". Czy myślicie, że nasz język może ewoluować w tym kierunku?
Jestem ciekawa waszego zdania
Pozdrawiam
Kasia
Ja niedługo zaczynam pracę w korporacji to się przekonam, ale faktycznie ze względu na coraz większą ilość obcokrajowców w naszym kraju, również ilość obcych słów się zwiększa i przenika do naszej kultury i w niej zostaje.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.