Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-04-2018, 11:08
RutW's Avatar
RutW RutW jest offline
Kumotr

Miejscowość: Piotrków Tryb.
Domyślnie Inny język, inny ja

Witajcie,
natrafiłam ostatnio na interesujący artykuł, który opisywał badania przeprowadzone na grupie osób posługujących się na co dzień kilkoma językami. Wynikało z nich, że w zależności od tego jakim językiem władali, odpowiednio dostosowywała im się osobowość. Trochę tak jakby wchodzili w różne role. W 2006 roku w USA dwujęzyczni uczniowie z Meksyku zostali poddani testom osobowości w angielskim i hiszpańskim. Oceniano "Wielką piątkę": ekstrawertyzm, sympatyczność, otwartość, sumienność i neurotyzm (nie wiem kto wybrał akurat te cechy, ale pewnie jakiś uczony). Co ciekawe, w wersji angielskiej było więcej sympatycznych i sumiennych ekstrawertyków.
Jeśli ktoś chce przeczytać to podaję link do artykułu w języku angielskim [url]https://qz.com/925630/feel-more-fun-in-french-your-personality-can-change-depending-on-the-language-you-speak/[/url]
Chciałabym Was zapytać czy sami przeżywacie coś podobnego? Ja zauważyłam, że rozmawiając z ukraińskimi przyjaciółmi jestem bardziej uczuciowa, z kolei w angielskim bardziej śmiała, a w polskim częściej narzekam A jak jest u Was?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-04-2018, 11:26
Gringa Gringa jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Stanowczo tak! Mam to samo, czyli w każdym języku jestem inną osobą. Najbardziej otwarta po hiszpańsku i zdecydowanie najłatwiej nawiązuję kontakty w tym języku. W angielskim jestem bardziej poważna i elokwentna. Po polsku typowa zrzęda
Ze znajomymi zastanawialiśmy się też o czym mówimy w danym języku. Na przykład kolega Katalończyk był w stanie z łatwością opowiadać o swoim zawodzie miłosnym po angielsku, ale nie przychodziło mu to już z tak łatwo po hiszpańsku, bo wywoływało to u niego mocne stany emocjonalne, gulę w gardle itd.
Moja teoria na ten przypadek brzmi tak, że jako osoba nieznająca angielskiego na zbyt wysokim poziomie, nie utożsamiał się z tą kulturą ani językiem, więc był w stanie wyzbyć się emocji... Ale nie wiem czy to ma sens.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-04-2018, 11:45
RutW's Avatar
RutW RutW jest offline
Kumotr

Miejscowość: Piotrków Tryb.
Domyślnie

A jednak dzięki za spostrzeżenia! Nie dziwię się chłopakowi, w angielski angażuje umysł, ale język serca - to co innego
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-17-2018, 14:27
KNiziurska's Avatar
KNiziurska KNiziurska jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

Coś chyba w tym jest. Znajomi często mówią mi, że nawet zmienia mi się ton głosu, gdy mówię w innym języku. Jakby rozmawiali z inną osobą. Po duńsku brzmię ponoć bardzo "luzacko", po angielsku niby też elokwentnie, ale ze słodkim głosikiem, którego za skarby nie mam gdy mówię po polsku
Swoją drogą bardzo ciekawy artykuł, dzięki za podzielenie się!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-17-2018, 15:58
mw123 mw123 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zauważyłam to rozmawiając z Francuzami, mówię o wiele szybciej i jestem bardziej otwarta na różne tematy. Po angielsku natomiast nie mam oporów przed zadawaniem niewygodnych pytań czy rozmwanianiem na takie tematy, których po polsku bym nie poruszyła mówiąc w innym języku, myslimy w nim więc to jak najbardziej prawdopodobne, że zmieniamy też swoje zachowanie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-17-2018, 18:06
gkinga gkinga jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Rzeczywiście, zauważyłam, że mówiąc po angielsku staję się bardziej otwarta, ale też mówię głośniej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2018, 06:08
martaS martaS jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kuching
Domyślnie

Może to autosugestia, ale też zgodziłabym sie, że różne języki to dla mnie różne osobowości. W końcu nie da się mówić po brytyjsku bez elegancji, po amerykańsku bez luzu, po francusku bez wysublimowania, a po chińsku bez skromności
Powiedziałabym, że mówiąc w obcym języku wchodzimy w inne realia kulturowe i musimy nieco dopasować zachowanie, ton głosu, język ciała, a nawet sposób myślenia, żeby być przez tę kulturę zrozumianym i zaakceptowanym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-03-2018, 11:57
EveAnne's Avatar
EveAnne EveAnne jest offline
Kumotr

Domyślnie

Też znam to uczucie. Mówiąc po angielsku jestem, ku własnemu zdziwieniu, dużo bardziej elokwentna niż po polsku, bo czuję się mniej nerwowa. Podobnie hiszpański i rosyjski powodują u mnie większą skłonność do kierowania się uczuciami niż rozsądkiem.
Gdyby ktoś chciał poczytać jeszcze o badaniach nad tym zjawiskiem, to proponuję artykuł:
[url]https://newrepublic.com/article/117485/multilinguals-have-multiple-personalities[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-06-2018, 16:29
XYSHOOR XYSHOOR jest offline
Kumotr

Domyślnie

Bardzo cieszę się, że inni również dostrzegają ten mechanizm!
Jako że potrafię mówić zarówno po angielsku jak i po japońsku, nieraz łapałem się na tym, że moja osobowość ulegała pewnym powierzchownym zmianom. Zabawne jak pomyśleć - niby to emocje i charakter dyktują to jak i co mówimy, ale czasami np. specyficzna syntaktyka czy pragmatyka językowa kształtuje nasze zachowanie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-06-2018, 23:42
pantofel102 pantofel102 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja również zauważyłam u siebie taką zależność. Na pewno największe różnice występują gdy posługujemy się językami z całkowicie odmiennych kręgów kulturowych (jak np. językiem europejskim i azjatyckim) ale pewne zmiany w sposobie bycia, w moim przypadku, zachodzą już przy użyciu hiszpańskiego i angielskiego. Zmiana tonu głosu czy intonacji to wręcz mus jeśli chce się posługiwać językiem w sposób naturalny ale faktycznie zdarza się, że zmieniają się u mnie elementy charakteru takie jak nieśmiałość, skłonność do konfliktów czy asertywność.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.