Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-07-2018, 19:36
KasiaNBień KasiaNBień jest offline
Podszyszkownik

Smile Skojarzenia

Wiemy, jak ważne są w procesie zapamiętywania skojarzenia. Jedna z metod, którą niejeden sobie na pewno chwali.

Jakie uporczywe rzeczy zapamiętaliście tym właśnie sposobem? Ja nie mogę wpaść teraz na nic w języku obcym, choć na pewno trochę ich jest (mam jednak słabą pamięć mimo wszystko), ale podam jedną związaną z matematyką.

Nigdy nie mogłam zapamiętać gdzie jest licznik a gdzie mianownik póki koleżanka nie pokazała mi: Zobacz, co masz u góry na ścianie w mieszkaniu? I do tej pory pamiętam.

Pozdrawiam,
Kasia
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-08-2018, 22:03
thorus26 thorus26 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cóż, jeśli chodzi o słownictwo, to trudniejsze słówka zawsze pozwiązywałem z konkretnymi statycznymi obrazami w mojej głowie. Żeby było ciekawiej, to nie były jakieś obrazki nawiązujące do tej rzeczy, lecz przeważnie zupełnie niezwiązane z danym słowem. Zwykle są to obrazy tego, co widziałem kiedy dopiero poznałem jakieś nowe słowo lub długo o nim myślałem. Kiedy przypominam sobie daną sytuację, dużo łatwiej przychodzi mi przypomnienie sobie znaczenia danego wyrazu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-09-2018, 04:15
martaS martaS jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kuching
Domyślnie

Ja tak zapamiętuję znaki w języku chińskim.
Znając elementy składowe znaku, tak zwane 'radicals', można zbudować śmieszne skojarzenia.
Np. rodzina to 'świnia i jej prosięta pod dachem'
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-10-2018, 15:59
Gringa Gringa jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Ja jakieś dziwne słowa, które widzę po raz pierwszy, staram się skojarzyć z jakimś słowem, które brzmi podobnie po polsku, choć może mieć inne znaczenie. Oczywiście przykładu nie podam, bo z pamięcią słabo

Ale za to do dziś, pamiętam "wierszyk", który wymyśliłyśmy sobie w podstawówce z koleżankami, żeby zapamiętać co stoi pod większymi cyframi rzymskimi:

Mam po:
50 Lam,
100 Chał,
500 Dam
i 1000 Mam!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-11-2018, 07:31
przemekm przemekm jest online
Podszyszkownik

Domyślnie

Dzieci w podstawówce uczą się kierunków świata za pomocą zdania "Na ekranie siedzi wrona".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-11-2018, 10:54
KatarzynaŁap KatarzynaŁap jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Świetne w zapamiętywaniu słówek są, oczywiście, wszystkie techniki pamięciowe. Warto stosować skojarzenia, akronimy, metodę haków pamięciowych- moje ulubione. Kluczowe jest jednak,pomimo stosowania różnych technik, systematyczne powtarzanie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-28-2018, 19:28
nowicka.marta nowicka.marta jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

U mnie właśnie skojarzenia rzadko zdają egzamin. W niewielu przypadkach w taki sposób zapamiętałam jakieś słówko. Tracę więcej czasu na wymyślanie skojarzeń niż przy systematycznym powtarzaniu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-29-2018, 00:41
ankayyy86 ankayyy86 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Niestety, dla mnie również skojarzenia są odległe w czasie. Mimo to pamiętam, że ucząc się odmiany hiszpańskiego czasownika "ser - być" nie mogłam inaczej skojarzyć sobie jak tylko "być serem"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-31-2018, 10:25
NataliaPe NataliaPe jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

U mnie się to nie sprawdza. Wymyślenie odpowiedniego skojarzenia zajmuje mi zbyt dużo czasu, dlatego wolę uczyć się słówek umieszczając je w zdaniu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.