Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-15-2017, 00:18
Aga1991 Aga1991 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Całkowicie naturalny proces, przecież nawet sam angielski mocno rozwijał się poprzez zapożyczenia, np. z francuskiego. Wciąż nie mogę się nadziwić, kiedy ludzie zdają się brać to zjawisko do siebie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-15-2017, 07:56
Katya Katya jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Język angielski z racji tego, że od wielu lat jest językiem międzynarodowym, stał się również językiem ekonomii i biznesu. Dlatego też jego znajomość dzisiaj jest niezbędna. Niektóre wyrażenia dotyczące właśnie ekonomii i biznesu weszły na stałe do wielu języków jako zapożyczenia, głównie z powodu tego, że ich formy są krótkie i bardziej przyswajalne i dzięki temu komunikacja na tym obszarze jest dużo łatwiejsza.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-16-2017, 11:57
heathery heathery jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Mimo, że jestem anglistką to unikam jak mogę zanieczyszczania języka polskiego przez słówka angielskie. Wiadomo, że niektóre żargony rządzą się swoimi prawami i pewnych zapożyczeń nie unikniemy, ale myślę, że filolodzy-tłumacze w szczególności powinni podkreślać wartość swojego języka ojczystego.
Osobiście, nie mogę np. zrozumieć dlaczego ludzie nie mający nic wspólnego z angielskim wieszają sobie w domach obrazy-hasła w jez. angielskim - np. All you need is love, do what makes you happy, etc.
Dlaczego nie po polsku? Brzmiałoby lepiej i nie byłoby takie sterotypowe.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-18-2017, 14:19
lakomikm lakomikm jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie wiem sama czy to ma sens, że ktoś sobie takie napisy robi po angielsku, czy nie lepiej byłoby po polsku, ale to już kwestie osobiste. Może ktoś to robi, bo to jest "modne", a może powodem jest to, że to jest jakiś sposób na naukę języka albo chce, żeby wszyscy to zrozumieli, a może też dlatego, że to jest z jakiejś piosenki albo lepiej mu to brzmi po angielsku....
Ja np. u siebie zauważyłam (i nie tylko ja to zauważam), że jestem bardziej rozmowna i bardziej wylewna jak mówię po hiszpańsku i niektórych rzeczy po polsku bym nie powiedziała (może dlatego, że się nie za bardzo da...?) Ale to już chyba temat na inny wątek...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-22-2017, 20:52
a.postolska a.postolska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że jak w wielu dziedzinach należy znaleźć złoty środek - z jednej strony angielski to powszechnie rozumiany język, pomagający w komunikacji a z drugiej - należy kultywować wymierające języki i nie doprowadzać do zaniku tych jeszcze istniejących. Natomiast prawda jest taka, że język jest żywy i to, co sobie postanowimy może w żadnym stopniu nie spotkać się z rzeczywistością
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-15-2017, 15:49
Schneewittchen100 Schneewittchen100 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez patryk_zz Pokaż post
Niestety, w języku polskim wiele osób używa zapożyczeń, które brzmią dziwnie.
Na przykład dedlajn...
Kiedyś pracowałam w firmie, w której pracownicy cały czas wtrącali angielskie słówka, które niekoniecznie były zapożyczeniami - pokaż mi tego inwojsa, wyślij mi tego ordera, przeforwarduj mi tego maila, o której mamy meeting?, itd. Nie rozumiem takiego bezsensownego używania obcych słówek, powinniśmy dbać o nasz język, w przeciwnym razie każdy będzie rozumiał dedlajn, ale nie będzie potrafił od razu podać polskiego odpowiednika.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-17-2017, 17:43
dialecticchaos dialecticchaos jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Schneewittchen100 Pokaż post
Kiedyś pracowałam w firmie, w której pracownicy cały czas wtrącali angielskie słówka, które niekoniecznie były zapożyczeniami - pokaż mi tego inwojsa, wyślij mi tego ordera, przeforwarduj mi tego maila, o której mamy meeting?, itd. Nie rozumiem takiego bezsensownego używania obcych słówek, powinniśmy dbać o nasz język, w przeciwnym razie każdy będzie rozumiał dedlajn, ale nie będzie potrafił od razu podać polskiego odpowiednika.
Nic mnie tak nie irytuje, jak takie bezmyślne kalki w korpomowie Czasem mam wrażenie, że niektórzy wstawiając (ekhm, ekhm) randomowe słówka chcą się popisać, jacy to są światowi i elokwentni.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-17-2017, 17:45
dialecticchaos dialecticchaos jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez lakomikm Pokaż post
A tak a propos "dedlajnów" to jak to powiedzieć "po polsku"?
Ostateczny termin (jakoś mi się skojarzyło teraz z Sądem Ostatecznym, chyba coś w tym jest )
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-23-2017, 13:13
gosia27 gosia27 jest offline
Kumotr

Miejscowość: Szczecin
Domyślnie

Rola angielskiego w świecie jest ogromna i mam wrażenie, że mimo wszystko ciągle rośnie. Uwielbiam ten język, ale irytuje mnie zbyt częste używanie przez nas zapożyczeń na wyrazy, kiedy mamy własne określenia. Rolą angielskiego powinno być rozwijanie nas, a nie "powolne zabijanie naszego języka".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-24-2017, 16:45
MartaRyciak MartaRyciak jest offline
Kumotr

Domyślnie

Język angielski jest stosunkowo łatwy, dlatego jest tak rozpowszechniony. Prawie każdy inny język zawiera zapożyczenia właśnie z języka angielskiego i nie jesteśmy w stanie tego ograniczyć . Moim zdaniem nie ma w tym jednak nic złego. Język polski jest cały czas językiem polskim. To, że zawiera zapożyczenia z języka angielskiego jak i również z innych języków nie jest według mnie niczym złym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.