Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-14-2012, 21:06
ewa378 ewa378 jest offline
Kumotr

Domyślnie Materiały do ćwiczeń ze słuchania- chiński

Jako, że materiały do nauki chińskiego są bardzo organiczone szczególnie w języku polskim, stąd moje pytanie czy znacie jakieś dobre strony, programy do ćwiczenia rozumienia ze słuchu?. Mogą być to strony angielskie, cokolwiek się przyda ; )
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-11-2015, 10:52
Ged's Avatar
Ged Ged jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W języku polskim miałem tak naprawdę styczność tylko z "Akademickim podręcznikiem do nauki języka chińskiego" pani Wisławy Szkudlarczyk-Brkić. Podręcznik ten jest naprawdę dobrze przygotowany, ma świetne materiały do ćwiczenia rozumienia ze słuchu, jednakże, powiedzmy sobie - absolutnie, totalnie nie nadaje się do nauki samodzielnej. Został zaprojektowany do nauki w straszliwym tempie studentów sinologii i bez wsparcia kogoś obeznanego okaże się bardzo trudny w użytku. Jeśli jednakże masz kogoś, kto wskaże Ci drogę - to może nie być zły pomysł.

Na moje oko lepszy będzie Practical Chinese Reader (nie mylić z New Practical Chinese Reader - ja mówię o tych starych, zielonych książkach kurzących się w bibliotekach). Co prawda dane kulturowe sprzed paru dekad (choć czy na pewno? =), to konstrukcja podręcznika powoli i metodycznie wprowadza w arkana tego języka i robi to nawet na wyższych poziomach zaawansowania wciąż dosyć sprawnie. Jedyną przeszkodą mogą być chinglish teksty po angielsku do tłumaczenia na chiński, w których kalki językowe z chińskiego są wszechobecne. xP
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-21-2015, 23:50
ragusmaria ragusmaria jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Podbijam - może ktoś zna jakieś materiały online do ćwiczenia rozumienia ze słuchu?
Mnie się kojarzy tylko strona [url]http://www.fluentu.com[/url].
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-07-2016, 19:15
Zazuzizazuza's Avatar
Zazuzizazuza Zazuzizazuza jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cześć,

materiałów do nauki ze słuchu jest tak naprawdę całkiem sporo, jednak mogą być trudne do znalezienia, jeżeli jest się na początkującym etapie nauki.

Moim zdaniem najbardziej rozwijające są seriale. Chińskie napisy i dialogi pomagają bardzo wzbogacać słownictwo. Przykładowo na youtubie można znaleźć chińskie telenowele: 咱们结婚吧 lub 杉杉来了。

Można też oglądać choćby bajki Disney'a z chińskim dubbingiem. Wszystko jest do znalezienia przy wykorzystaniu baidu.

Kolejnym sposobem na ćwiczenie rozumienie ze słuchu jest słuchanie audiobooków. Jeżeli posiadacie Iphone'a to są chińskie darmowe aplikacje, gdzie można słuchać audiobooków, gdy jest się podłączonym do sieci np. 懒人听书 lub 免费小说。

Strona internetowa z audiobookami: [url]http://www.cxt8.com/[/url]

Łatwo dostępne są także chińskie radia. Wystarczy wpisać: "Chinese radio" w Google i na pewno coś zadziała.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-20-2016, 21:14
katwaw92 katwaw92 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

To ja jeszcze odsyłam do chińskiego youtube'a, czyli:

[url]http://www.youku.com/[/url]

Też jest tam masa seriali i filmów, tylko niestety raczej nie ma co liczyć na napisy jakiekolwiek inne niż chińskie. Ale, jak już wyżej wspomniano, też jest to jakaś forma poszerzania słownictwa
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-09-2016, 13:31
Limiaotong Limiaotong jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja głównie korzystam z nagrań, które można znaleźć na youtube. Często oglądam seriale, wiadomości lub filmy na żywo (wpisuję w yt hasło chinese news channel - najczęściej CCTV live). Nagrań ich na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno jeśli chodzi o tematykę jak i poziom trudności. Raczej wszystkie materiały posiadają chińskie napisy. Uważam to za duży plus, bo dzięki temu można poznać nowe słownictwo i od razu zna się wymowę oraz zapis w znakach.

Ostatnio edytowane przez Limiaotong : 10-09-2016 o 13:35. Powód: podanie dodatkowych informacji
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-09-2016, 14:21
janus.dominikaa@gmail.com's Avatar
janus.dominikaa@gmail.com janus.dominikaa@gmail.com jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Pomoc w chińskim

Skuteczną pomocą w pisowni znaczków oraz fonetycznej ich wymowie (PinYin), jest słownik: 'mdbg.net'. Jest to niby słownik angielsko-chiński, natomiast wpisując polskie słowo, mamy automatyczne tłumaczenie z polskiego na angielski. Serdecznie polecam, używam go w nauce chińskiego od 2 lat
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-11-2017, 19:35
Lashike's Avatar
Lashike Lashike jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Słownik Fanyi Baidu, działa jak google translator, ale myślę, że jest nieco lepszy od niego. W końcu to BAIDU niedawno go odkryłam, nie jest taki zły.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-16-2017, 12:28
wangyang wangyang jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Na aplikacji tunein jest "kazn chinese mandarin radio", w którym mówią całkiem wyraźnie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-23-2017, 21:33
MartaRyciak MartaRyciak jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Polecam zestaw książek "Współczesny język chiński" wydawnictwa Sinolingua. Dużo czytanek ze słownikiem oraz zadania właśnie ze słuchania wraz z płytami MP3 jak i CD.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.