Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-19-2018, 12:20
Marta123 Marta123 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Myślę, że jest to możliwe zarówno na ojczysty jak i odwrtonie Zależy od tłumacza w czym jest lepszy
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-20-2018, 17:53
izabelapoz izabelapoz jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Myślę, że tłumaczenie literatury, a przede wszystkim poezji, jest o tyle specyficzne, że wymaga współpracy dwóch tłumaczy - polskiego oraz tego posługującego się na co dzień językiem docelowym. Ten pierwszy jest moim zdaniem niezbędny do prawidłowego zrozumienia oryginału i rozpoznania np. odniesień do wydarzeń historycznych, a ten drugi może pomóc w tłumaczeniu utworu na język obcy, tak, aby był on właściwie zrozumiany. Wydaje mi się, że tłumaczenie najważniejszych dzieł literackich tak się właśnie odbywa. Również na studiach uczono mnie, że samodzielne tłumaczenie literatury na język obcy jest nieprofesjonalne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-21-2018, 00:41
ka555 ka555 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie jest łatwo przetłumaczyć tekst literacki z języka ojczystego na obcy. Trzeba wówczas nie tylko perfekcyjnie znać język obcy, ale też posiadać wiedzę na temat zagranicznej kultury. Poza tym często nie wystarcza znajomość języka literackiego, zdarza się, że trzeba także znać język ,,na co dzień'', wyrażenia potoczne bądź utarte zwroty. W wielu przypadkach tłumaczenia z języka obcego na ojczysty okazują się znacznie łatwiejsze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-22-2018, 02:14
mlebkowska mlebkowska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z mojego doświadczenia tłumaczenie z obcego na ojczysty jest zdecydowanie łatwiejsze. Chociaż to głównie zależy od znajomości i wyczucia języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-22-2018, 21:58
nina12's Avatar
nina12 nina12 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zależy od tłumacza i od tekstu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-07-2018, 11:42
KarolinaBM KarolinaBM jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

W literaturze pięknej liczy się polot, lekkość słowa. Kocham Edgara Allana Poe właśnie za dobór słów, którymi umiejętnie tworzy klimat swoich opowiadań. Przekład: Maciej Płaza, Bolesław Leśmian, Stanisław Wyrzykowski, Krystyna Tarnowska, Anna Staniewska, Wiesław Furmańczyk, Marian Stemar, Bronisław Zieliński - mistrzowie. Nie wydaje mi się, aby niewprawny tłumacz mógł osiągnąć taką finezję bez warsztatu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.