Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-21-2017, 14:25
joaakh joaakh jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Język oknem na świat

Zakupiłam ostatnio książkę THE STUFF OF THOUGHT autorstawa Stevena Pinklera , która traktuje o tym jak język którym się posługujemy, ten indywidualny, jak i dotyczący całego społeczeństwa, odzwierciedla to, jacy jesteśmy. Zastanawialiście się jak różnie społeczeństwa, narody różnie opisują świat?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-26-2017, 20:33
admil admil jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W zupełności się zgadzam z tym, że język kształtuje to kim jesteśmy, jak i otaczającą nas rzeczywistość. W gronie przyjaciół czy rodziny mamy swoje powiedzenia, które mają znaczenie tylko dla nas i nikogo innego. Dlatego też język, jest dzielony przez teoretyków na ten ogólny i ten właściwy tylko indywidualnemu użytkownikowi. Nie zastanawiałam się natomiast nad tym w bardziej globalnym sensie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-27-2017, 10:44
AleksandraI89 AleksandraI89 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ostatnio słyszałam (podczas Europejskiego Dnia Języków Obcych - 26.09) piękne stwierdzenie :
"Języki obce kształtują naszą osobowość na nowo, nowy język to nowy Ty".
Zgadzam się z tym stwierdzeniem w 100%.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-14-2017, 15:02
monikamitoraj monikamitoraj jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Oczywiście jest to fantastyczne gdy możemy porozumiewać się ludźmi z różnych stron świata. Moja córka od przedszkola ma zajęcia prowadzone w języku niemieckim. W tym roku mogła bez problemu kupić sobie co chciała na wyjeździe i nie miała żadnych oporów aby mówić w obcym języku myślę, że jest to fantastyczne uczucie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-27-2017, 15:21
Nishtec Nishtec jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Różnice w używanych słowach do opisywania tych samych zjawisk poszerza horyzonty. Ewidentnie pozwala na niektóre kwestie spojrzeć z nieco innej perspektywy.

Cytat:
"Języki obce kształtują naszą osobowość na nowo, nowy język to nowy Ty".
Piękny cytat, i jak najbardziej prawdziwy
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-04-2017, 11:48
m.stepuch m.stepuch jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja na Dniu Języków Obcych przeczytałam takie słowa:
“Znać inny język to jak posiadać drugą duszę.”‒ Charlemagne
Też pięknie, prawda?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-07-2017, 23:36
isa1 isa1 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jest to bardzo ciekawe zagadnienie. Mówi o nim również hipoteza Sapia-Whorfa. Zakłada ona istnienie takich zjawisk jak determinizm językowy (język kształtuje nasz sposób postrzegania świata) oraz relatywizm językowy (różnice między systemami językowymi są odbiciem różnic między odmiennymi środowiskami). Ze studiów pamiętam przykład eskimosów, którzy posiadają siedem określeń na śnieg, co uwarunkowane jest otoczeniem, w którym żyją. Nam by się one raczej nie przydały
Nie musimy jednak wybiegać aż do eskimosów. Nawet w życiu codziennym można zaobserwować wpływ środowiska, w którym się wychowaliśmy, i w którym funkcjonujemy, na sposób wypowiadania się.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-11-2017, 01:56
machajek machajek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jak powiedział Ludwig Wittgenstein, "granice mojego języka są granicami mojego świata".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-05-2018, 04:58
MartaM_ch MartaM_ch jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Językowy Obraz Świata. Bardzo interesujący wątek. Zgadzam się w zupełności, że język wytycza nam granice zrozumienia świata i opisywania go. Trudno nam wyobrazić sobie rzecz / sytuację, której nie bylibyśmy w stanie opisać za pomocą języka. Różne języki posługują się nieco innym słownictwem, tak więc rezultat postrzegania świata posługując się nimi również będzie się nieco różnił.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-10-2019, 18:24
martabystryk21 martabystryk21 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Język owszem, kształtuje obraz świata, ale także użytkownicy kształtują język. Nie można oddzielać tych dwóch rzeczy
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.