Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Nauka języka obcego
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-10-2019, 20:52
nikkac nikkac jest offline
Starszy Kumotr

Smile Sposoby na szybką oraz przynoszącą pozytywne efekty naukę słownictwa

Witam,
od zawsze moja nauka słownictwa obcego opierała się głównie na powtarzaniu i uczeniu się na pamięć. Chciałabym to zmienić i poznać inne metody uczenia się słownictwa, które byłyby bardziej efektywne. Stąd moje pytanie - jakie są wasze sposoby na szybką oraz przynoszącą pozytywne efekty naukę słownictwa obcego?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2019, 21:49
bfree bfree jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Sprawa jest dość prosta - do nauki słownictwa w językach obcych trzeba używać języków obcych!

Skuteczność nauki wzrasta wówczas lawinowo. I zależnie od języka (a każdy kolejny jest dużo łatwiejszy) do opanowania słownictwa konieczne są powtórki.

W celu opanowania (abyśmy się dobrze rozumieli: tu są dwie możliwości: pasywne [zaczynasz rozumieć słowa i zwroty] i aktywne [jesteś w stanie ich używać w mowie i piśmie tworząc wypowiedzi i teksty]) konieczne jest nauczenie się słowa, czy zwrotu i jego zapomnienie! Po tej fazie musimy powtarzać i zapominać (to jest konieczne). I tu zaczynają się czary, bo ilość powtórek mocno się zmienia, ma na to wpływ język ojczysty i rodzina języka, którego się uczymy (ale spokojnie języki najbardziej oddalone od siebie wymagają tylko 17 powtórek).

Na przykładzie norweskim:

en nasjon - a nation
en borger - a citizen
frihet - freedom
et flertall - a majority
et mindretall - a minority
en enighet - an agreement
overbevisende - convincing

7 słówek, bo z doświadczenia wiem, że najlepiej uczyć się seriami po siedem. Na opanowanie tych siedmiu norweskich słówek potrzeba:

- serii od 9 do 17 powtórzeń, ucząc się ich po polsku
- serii od 4 do 8 powtórzeń, ucząc się ich po angielsku
- serii od 2 do 4 powtórzeń, ucząc się po niemiecku
lub od 1 do 2, gdy znasz inne języki północnogermańskie (np. szwedzki, duński).

Czyli na jakoś uczenia, ma wpływ, który to jest język obcy (pierwszy jest najtrudniejszy), jakie znamy inne języki obce, bo to mocno skraca oddalone od siebie rodziny języków i z 17 powtórek możemy zejść do zaledwie 1, czy 2 powtórek i słowo zostanie opanowane i wejdzie do naszego aktywnego słownictwa.

Dlaczego ucząc się tych siedmiu norweskich słówek po niemiecku nauczysz się ich 4 razy szybciej, niż po polsku (dokładniejsze statystyki pokazują, że 3,5x)?
en nasjon - die Nation
en borger - der Bürger
frihet - Freiheit
et flertall - die Mehrheit
et mindretall - die Minderheit
en enighet - die Einigkeit, die Vereibarung
overbevisende - überzeugend

Jak to zrobić w praktyce. Ucząc się danego języka obcego należy się w niego katapultować. Jak najczęściej używać. Czytać książki (poziom dopasowany), słuchać radia, oglądać w nim filmy (jeśli za trudne to z włączonymi napisami w innym języku obcym lub ojczystym, gdy to pierwszy język obcy). Obecnie do systemu powtórek (chodzi o to, aby każde nauczone słowo przerzucić do pamięci długotrwałej i do aktywnego zasobu słów) są dość dobre programy: np. memrise (możesz ustawić sobie, w jakim języku chcesz uczyć się nowego języka), w którym za powtórki, chyba powyżej sześciu dostajesz najwięcej punktów (podczas nauki po 45 punktów, powtórki powyżej siódmej - 150 za słowo). Najlepiej połączyć kursy memrise z Duolingo. Ucząc się w ten sposób niczego nie zapominasz, rozwijasz jednocześnie umiejętności w dwóch językach obcych, co bardzo skraca ich naukę i zwiększa postępy. Obie półkule mózgowe zaczynają być aktywne i wyczulasz się na języki obce i zaczynasz chłonąć jak gąbka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-11-2019, 13:16
nikkac nikkac jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Bardzo dziękuję, na to nie wpadłam. Jest to rzeczywiście świetny sposób na naukę, ponieważ ćwiczymy przy okazji inny język. 2 w 1 Muszę koniecznie wypróbować ten sposób.
Planuję właśnie zacząć oglądać seriale i słuchać audycji radiowych po angielsku i niemiecku, tak żeby na co dzień mieć kontakt z językami i osłuchiwać się z nimi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-11-2019, 16:38
Gamra Gamra jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja do nauki słówek używam aplikacji super memo. U mnie ten system się sprawdza,kiedy to komputer mnie odpytuje, ja zaznaczam, czy pamiętałam słowo, czy tak sobie, czy może wcale i to komputer ustala mi harmonogram powtórek. Bardzo lubię. Mogę uczyć się na komputerze, na smartfonie, wykorzystywać chwile, żeby zajrzeć np w czasie przerw między zajęciami.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-14-2019, 09:26
magdaang magdaang jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Fiszki, ale tylko i wyłącznie w kontekście. Trudno zapamiętać słowo czy zwrot którego nie potrafimy poprawnie użyć w zdaniu. Trzeba zadbać o to, żeby już przy zapisywaniu słowek w dwóch językach podać przykład użycia w zdaniu, określić jaka to część zdania (np. rzeczownik) i dodać zapis fonetyczny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-17-2019, 19:53
pati1904 pati1904 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Kontekst jest dla mnie bardzo ważny. Najszybciej zapamiętuję, gdy kontekst jest zabawny. Jestem słuchowcem, więc pomaga mi powtarzanie na głos całego zdania w języku obcym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-17-2019, 21:35
Waleria_P Waleria_P jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Też uważam że najlepiej można załapać nowe słowa w kontekście, np. jak nie mam żadnej konkretnej listy słówek których muszę się nauczyć, to biorę jakiś tekst na przystępnym poziomie, wypisuję sobie to czego nie wiem a po przetłumaczeniu jeszcze raz czytam tekst, generalnie w miarę skuteczne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-18-2019, 10:20
klanie0211 klanie0211 jest offline
Kumotr

Domyślnie

U mnie nie działa akurat siedzenie i wkuwanie długiej listy słówek na raz, najlepiej sprawdza się właśnie użycie w kontekście - oglądając serial/film, czytając książkę, słuchając radia, wyłapuję słówka, których nie znam i zapisuję je tak jak zostały użyte, tzn. całe wyrażenie/zdanie. Wtedy powtarzając, przypominam sobie tę konkretną sytuację, w którym zostało użyte. Ja akurat jestem osobą, która najwięcej uczy się pisząc (mam fatalną pamięć wzrokową), więc później tworzę własne konteksty dla danego słowa, wszystko zapisując wiele, wiele razy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-18-2019, 21:02
klau. klau. jest offline
Kumotr

Domyślnie

U mnie zawsze sprawdzały się fiszki i kojarzenie słów z czymś. Jeśli słowo było długie bądź trudne do wypowiedzenia zawsze starałam się je z czymś skojarzyć, nawet najbanalniejsze skojarzenie, rym z innym słowem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-19-2019, 00:35
agabu agabu jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Polecam aplikację Quizlet. Można w niej tworzyć własną bazę słówek i utrwalać je za pomocą różnego rodzaju ćwiczeń, które pomagają w zapamiętywaniu
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.