Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-08-2019, 03:59
katarzynakacka katarzynakacka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Czy można nauczyć się perfekcyjnie każdego języka?

Czy człowiek jest w stanie nauczyć się każdego języka? Czytałam ostatnio, że krtań europejczyka nie jest ukształtowana w taki sposób, by w pełni poprawnie mówić po chińsku albo w niektórych językach afrykańskich.
Ja osobiście myślę, że wszystko zależy od zaangażowania i ćwiczeń. A Wy co o tym sądzicie?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-23-2019, 19:30
marrosa marrosa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez katarzynakacka Pokaż post
Czytałam ostatnio, że krtań europejczyka nie jest ukształtowana w taki sposób, by w pełni poprawnie mówić po chińsku albo w niektórych językach afrykańskich.
Ciekawe, nie słyszałam o tym Trudno mi się wypowiedzieć na ten temat, ale wydaje mi się, że niektóre języki afrykańskie rzeczywiście bardzo bazują na dźwiękach i może tak być, że narząd mowy tych ludzi jest lepiej przystosowany do posługiwania się danym językiem.

Natomiast jeśli chodzi tak ogólnie o języki, to wydaje mi się, że nawet jeśli znamy je bardzo dobrze, to w jakimś stopniu zawsze będą dla nas obce. Nie mieszkając w danym kraju i nie używając języka non stop nie nabędziemy tego wyczucia, co w języku ojczystym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-05-2019, 10:33
aleksandra266 aleksandra266 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Miałam o tym na językoznawstwie, podobno narządy mowy wykształcają się do pewnego roku życia, dlatego dziecko jest w stanie wydać dźwięk w każdym języku Po czasie jednak ta umiejętność zanika i potrzebne są specjalne zajęcia z wymowy (lub bardzo dobra zdolność naśladowania oraz słuch) by nauczyć się niektórych dźwięków. Nie słyszałam jednak o tym, że od urodzenia mamy jakąś inną krtań od mieszkańców Azji Moim zdaniem język to nie geny, a efekt środowiska, w jakim przebywamy. Wystarczy spojrzeć na dzieci adoptowane z innych krajów. Jeśli zmieniły miejsce zamieszkania jeszcze zanim nauczyły się mówić, bez problemu opanują np. język polski, tak jak każde inne dziecko. Z kolei dziecko Polaków urodzone w Stanach będzie mówić płynnym angielskim, bo właśnie z tym językiem będzie mieć do czynienia.
Wracając do Twojego pytania, ciężko jest mówić o "perfekcji" jeśli chodzi o język. Język to coś żywego, co ciągle ewoluuje i przechodzi zmiany. Poza tym my, Polacy, bardzo często mówimy bardzo niepoprawnie w naszym rodzimym języku: "wziąść", "włanczać", "przyszłeś" itp, słyszę te słowa bardzo często
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-05-2019, 11:47
ghosttown98's Avatar
ghosttown98 ghosttown98 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Jako rodowita Polka nie uważam, że mówię perfekcyjnie po polsku. Często nieświadomie używam regionalizmów - jak chociażby "idę na pole", dlatego myślę, że nie da się mówić o całkowitej perfekcji w jakimkolwiek języku. Należy starać się dążyć do tej perfekcji, ale czy ją osiągniemy? Trudno powiedzieć
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-14-2019, 09:30
magdaang magdaang jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeśli chodzi o bierną znajomość języka - tak. Jeśli o akcent nie do odróżnienia od native'a, może być ciężko. Nasze aparaty mowy kształtują się dość wcześnie, ale przy dźwiękowo podobnych językach nie ma to większego znaczenia, a przy tych zupełnie odmiennych i tak możemy dojść do naprawdę wysokiego, prawie niezauważalnego od native'a poziomu, chociaż wyamga to dużo czasu i pracy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-17-2019, 18:47
Martinar Martinar jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Uważam że perfekcji nie da się osiągnąc, bo każdy język jest tworem żywym, zmienia się i ewoluuje. Natomiast nauczyć się poprawnie mówić można w każdym języku. Wiadomo że niektóre dzwięki mogą wymagać więcej pracy, ale według mnie wszystkiich możemy się nauczyć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-18-2019, 10:46
klanie0211 klanie0211 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Nawet jeśli dana osoba osiągnie bardzo wysoki poziom w nauce języka obcego, to trudno mówić o perfekcji, skoro nawet nativi nie znają idealnie swojego języka. Nie mówię tutaj o popełnianiu błędów językowych, bo takie oczywiście robi każdy, bez znaczenia czy jest to język ojczysty czy też nie. Jednak zawsze znajdą się zagadnienia językowe, z którymi wcześniej nie spotkaliśmy się i mogą nas zaskoczyć. Poza tym, największą trudnością jest właśnie akcent - moim zdaniem dorosły człowiek, choć nie wiem jak byłby utalentowany, nie będzie w stanie nauczyć się perfekcyjnie wszystkich dźwięków występujących w obcym języku, szczególnie jeśli mówimy o językach afrykańskich czy niektórych azjatyckich. Oczywiście, znajdą się jednostki, które są na tyle uzdolnione, którym się to uda, jednak to pewnie kwestia wielu lat nauki i zagłębienia się w daną kulturę i język.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-23-2019, 22:14
agabu agabu jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że do perfekcji można co najwyżej dążyć, ale osiągnąć nigdy się nie da. Języki nieustannie się zmieniają i nie sposób nauczyć się ich perfekcyjnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-24-2019, 16:05
Aga12 Aga12 jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Pytanie dodatkowe,
jaki procent rodowitych Polaków mówi perfekcyjnie po polsku ?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-24-2019, 18:32
AlicjaP AlicjaP jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nawet zakładając, że perfekcja językowa to posługiwanie się danym językiem na poziomie języka ojczystego, myślę, że osiągnięcie takiej perfekcji jest najczęściej niemożliwe i nie zależy od zaangażowania w naukę, ale od znajomości kultury danego państwa i osadzenia w tej kulturze. Język jest tworem żywym, a przez to granica osiągnięcia w nim perfekcji ciągle się przesuwa
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.