Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-21-2019, 18:47
bfree bfree jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Martinar Pokaż post
Jeśli kolejny język należy do tej samej grupy językowej, jest łatwiej. Na pewno pomaga też wiedza jak się uczyć, którą się zdobywa metodą prób i błedów przy nauce pierwszego języka obcego.
Czy to znaczy, że jak nie są z jednej rodziny to będzie trudniejszy, niż pierwszy język obcy?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-21-2019, 19:47
marrosa marrosa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez bfree Pokaż post
Nie.

To ucz się hiszpańskiego po angielsku. Uczysz się hiszpańskiego, a powtarzasz angielski lub douczasz się, gdzie to konieczne. Wybierz sobie pary angielski->hiszpański na Duoligo, Memrise i innych opcjonalnych kursach np. Sprachenlernen 24, 17-minute-languages, itd. lub hiszpański-> angielski lub opcjonalnie dwa kierunki jednocześnie: czyli uczysz się angielskiego po hiszpańsku i hiszpańskiego po angielsku. Dwa języki obce skorzystają na tym.
Wolę uczyć się z polskiego. Nauka z angielskiego zmienia trochę perspektywę. Hindi uczę się z angielskiego, właśnie na Duolingo, a i tak muszę czasem sobie na polski przełożyć, żeby zrozumieć.
Ale dzięki za radę.
PS. Tam chyba powinno być "Ja nie", bo chyba trudno wypowiadać się za wszystkich użytkowników
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-21-2019, 20:28
bfree bfree jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez marrosa Pokaż post
Wolę uczyć się z polskiego. Nauka z angielskiego zmienia trochę perspektywę. Hindi uczę się z angielskiego, właśnie na Duolingo, a i tak muszę czasem sobie na polski przełożyć, żeby zrozumieć.
Ale dzięki za radę.
PS. Tam chyba powinno być "Ja nie", bo chyba trudno wypowiadać się za wszystkich użytkowników
Nie powinno, bo to jest tylko moje nie. W obojętnie jakim języku na tak postawione pytanie możesz odpowiedzieć tylko: TAK lub NIE. To było pytanie Czy... Arabskie "Hal". Angielski nie ma nawet na to słowa. Musisz użyć inwersji: Are you..., czy Do you… I tylko po angielsku odpowiadasz: No, I don't lub Yes, I do. W każdym innym języku wystarczy zwykłe TAK lub NIE. Idziesz? Nie. Spisz? Tak. Nikt normalny nie odpowie: tak, ja śpię...

Dochodzimy do momentu, o którym piszę od lat, że nie polecam marnować czasu i energii na naukę angielskiego jako pierwszego języka obcego. Zwyczajnie jego znajomość daje najmniej, przy nauce kolejnego języka. Już nawet arabski (tak samo bardzo mocno zredukowany jak angielski, ma tylko jeden rodzajnik al dla wszystkich rzeczowników, angielskie the, a brak rodzajnika oznacza angielskie a/an) daje więcej, już przez to, że poznajesz inny alfabet i potrafisz czytać po persku, często po kurdyjsku (sorani i kurmandżi) i pisać od prawej do lewej.

Jak bardzo zredukowany najlepiej zobaczyć na przykładzie: Rawad min Surija. Oznacza Rawad z Syrii, ale też Rawad jest z Syrii, Rawad pochodzi z Syrii, itd. Kitab (książka) ala (na) hakiba (torba) oznacza książka na torbie, książka jest na torbie, książka znajduje się na torbie, książka leży na torbie itd. jasne?

Dużo łatwiej opanować angielski znając już hiszpański, niż odwrotnie. I tak jest w każdej parze z angielskim. Dużo łatwiej nauczyć się Polakowi angielskiego, niż Anglikowi polskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-26-2019, 16:24
marrosa marrosa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez bfree Pokaż post
Nie powinno, bo to jest tylko moje nie. W obojętnie jakim języku na tak postawione pytanie możesz odpowiedzieć tylko: TAK lub NIE. To było pytanie Czy... Arabskie "Hal". Angielski nie ma nawet na to słowa. Musisz użyć inwersji: Are you..., czy Do you… I tylko po angielsku odpowiadasz: No, I don't lub Yes, I do. W każdym innym języku wystarczy zwykłe TAK lub NIE. Idziesz? Nie. Spisz? Tak. Nikt normalny nie odpowie: tak, ja śpię...
To było pytanie "Czy ktoś", czyli po angielsku "Does anyone". Odpowiedź 'nie' jednej osoby na takie pytanie sugeruje, że nikt. Ja to przynajmniej tak odebrałam. Ja bym odpowiedziała "Ja nie" (bo może ktoś inny tak, ale nie ja).

W każdym razie, jeśli chodzi o naukę drugiego języka, to czy łatwiej czy trudniej, trzeba się uczyć. Już teraz na zmianę kolejności za późno
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2019, 12:53
bfree bfree jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez marrosa Pokaż post
To było pytanie "Czy ktoś", czyli po angielsku "Does anyone". Odpowiedź 'nie' jednej osoby na takie pytanie sugeruje, że nikt. Ja to przynajmniej tak odebrałam. Ja bym odpowiedziała "Ja nie" (bo może ktoś inny tak, ale nie ja).

W każdym razie, jeśli chodzi o naukę drugiego języka, to czy łatwiej czy trudniej, trzeba się uczyć. Już teraz na zmianę kolejności za późno
To ja odpowiadam nie. A niech inni odpowiadają tak. Ja odpowiadam tylko za siebie i nie martwię się, co odpowiedzą inni. Może dlatego tak odpowiedziałem.

Co do drugiej części... bo jest ciekawsza. Jeśli chodzi o drugi, to faktycznie jeszcze trzeba się uczyć. Ale temat wątku nie dotyczy drugiego języka, tylko kolejnego. A to jest ogromna różnica, bo każdy kolejny jest jeszcze łatwiejszy. A znam języki, których się nigdy nie uczyłem. I tak np. duński. Rozumiem wszystko. Może nie potrafię mówić, ale jeszcze nie było takiej konieczności. Przez pomyłkę przeczytałem książkę po duńsku i język wydał mi się nieco dziwny (myślałem, że czytam po norwesku). Okazało się, że była po duńsku i wszystko zrozumiałem. Ale do tego potrzebna jest już lekko biografia: np. znam podstawy norweskiego i szwedzkiego, niderlandzki i niemiecki. I więcej nie trzeba. Duński można już rozumieć. Bez jego nauki. Czyli kolejny język jest łatwiejszy, czy trudniejszy? Jeszcze raz powtórzę, każdy kolejny jest dużo łatwiejszy. Tylko, że są dwa języki tak bardzo uproszczone, że ich znajomość daje najmniej podczas nauki kolejnego (angielski i arabski).
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.