Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Nauka języka obcego
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-12-2012, 14:00
laquema laquema jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja też uwazam, że Hiszpanie podobnie jak Francusi nie chcą się uczyć języków i ogólnie bardzo słabo mówią po angielsku. Często słyszałam wymówki, że nie mają zdolności językowych, ale tak na prawdę to im się nie chce i uważają że to inni powinni się uczyć ich języków. I tak zresztą jest.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-12-2012, 15:09
cochimilla's Avatar
cochimilla cochimilla jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Silesia
Domyślnie

Widzę, że nie jestem osamotniona w moich wrażeniach Przypomniał mi się przypadek jednego z moich lektorów hiszpańskiego na studiach: Hiszpan-"asceta" (co już na starcie zaskoczyło całą studenterię) czyt. niepalący, niepijący, a z usposobienia taki "gotycki romantyk" (jak ja go zwykłam nazywać ), melancholijny, powolny i ogólnie - jak nie Hiszpan. Jedyne, co było w nim już trochę podchodzące pod hiszpańskość to strzelanie fochów, czy obrażanie się na studentów, gdy pozwolili sobie śmielej zażartować W każdym razie, ów pan był w Polsce już od dobrych dwóch lat, w czasie, gdy miał z nami zajęcia i otwarcie mówił, że nie chce i nie zamierza się asymilować (czyt. nauczyć choćby podstaw polskiego). No bo i po co skoro od 1,5 roku chadzał do jednej restauracji i kelner już znał na pamięć jego zamówienie
Stary 04-13-2012, 15:31
KatarzynaCh KatarzynaCh jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez augustyn Pokaż post
trudno się dziwić, że Hiszpanie nie władają innymi językami niż hiszpański i ich język regionalny, np. galicyjski, przecież nie mają innych języków w szkołach, nawet na studiach jeśli nie studiują filologii nie mają styczności nawet z angielskim. My w szkołach mamy oprócz polskiego jeszcze dwa języki "wałkowane" od podstawówki po studia.
To zależy od przedmiotu który studiujesz. Obecnie kończę filologię hiszpańską, ale gdy odbywałam erazmusa w Madrycie studiowałam politologię i muszę przyznać, że byłam niesamowicie zdziwiona, gdy na połowie przedmiotów, notatki rozdawane przez profesora były w języku angielskim. Ta sama sytuacja tyczy się polecanych książek, artykułów czy stron internetowych, wszystko po angielsku.
Sytuacja w szkołach podstawowych w Hiszpanii też bardzo się zmieniła. Obecnie dzieci od małego uczą się języka angielskiego i nawet niektóre przedmioty mają z wykładowym angielskim. Wydaje mi się, że Hiszpanie już zdali sobie sprawę z potrzeby znajomości języka angielskiego i nadrabiają zaległości
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-14-2012, 12:45
Kashiaa Kashiaa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ostatnio usłyszałam z ust Hiszpanki, która zajmuje się językami, jej opinię na temat zjawiska nieznajomości języków wśród Hiszpanów.

Po pierwsze, opisała poziom nauczania z jakim zetknęła się w szkole podstawowej i średniej, gdzie nauczyciel tłumaczył, że słowa "hungry" - głodny i "angry" - zły różnią się tylko gestem wykonywanym przez mówiącego i czyta się je angri.
Po drugie, na ludzi, którzy wymawiają zagraniczne słowa (np.angielskie) z właściwą wymową cała reszta patrzy się jak na popisujących się 'chulos'.

Powstaje pytanie, skąd biorą się te zjawiska. Otóż prawdopodobnym tłumaczeniem jest to, że za czasów Franco prowadzona była polityka izolacji i nikt nikogo nie zachęcał do nauki języków. Tak narodziły się kompleksy wobec osób, które władały biegle językami obcymi, niechęć do tychże i, co za tym idzie, deficyty w kadrze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-15-2012, 21:27
Angaya Angaya jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Ciekawa opinia! Zapamiętam i będę używać, bo zdecydowanie ma ręce i nogi. Możemy się uśmiechać słuchając Hiszpana, który po angielsku nie wymówi "h", ale jak się pomyśli, że jego nauczyciel najprawdopodobniej miał ten sam problem... Ciarki przechodzą.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-17-2012, 02:02
Kora Kora jest offline
Kumotr

Miejscowość: Aberdeen/Poznań
Domyślnie

Zaryzykuję tezę, że umiejętność posługiwania się językiem obcym zależy również od regionu. Powiedziałabym, że im dalej na południe, tym gorzej. I dotyczy to nie tylko Hiszpanii ale także Francji czy Włoch. Podczas gdy, osobom ze Skandynawii nie można zarzucić wielu błędów czy to w akcentach czy w doborze słów a już na pewno nie w gramatyce, osoby z Południa wypadają naprawdę słabo. Tak, na pewno jest to spowodowane stopniem osłuchania się, a takich możliwości nawet w TV Hiszpanie nie mają. Co więcej sam język szwedzki czy norweski zdaje się być znacznie trudniejszy do opanowania i być może dlatego Skandynawowie są bardziej elastyczni w językach obcych. Co nie zmienia faktu że rozmowy z Hiszpanami po angielsku są trudne. Ja sama czasem mam problemy w zrozumieniu opisywanych przez nich sytuacji i gdyby nie to że na szczęście używają słów tomorrow, yesterday czy today nie wiedziałabym do czego mam się odnosić bo czasowniki w formie przeszłej dla nich niemalże nie istnieją
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-17-2012, 16:50
Mucha Mucha jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Polska/Kraków
Domyślnie

Co do nauki języka to zależy. Znam takie osoby ( z Hiszpanii) które świetnie mówią po angielsku i niemiecku, aż pozazdrościć. Są i tacy, który,m to dane nie było
Nie mniej jednak poczucie "luzactwa" też im trochę pomaga, bo jak trzeba się dogadać, to włącza się język ciała i z rękoma i nogami jakoś się nawzajem zrozumiemy
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-17-2012, 23:13
tilim tilim jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Powiem coś niecoś o Włochach. Będąc na Erasmusie w Niemczech zaprzyjaźniłam się z Włoszką, którą następnie odwiedziłam w jej rodzinnych stronach. Zarówno ona, jak i jej rodacy wyjeżdżający do Niemiec, znali i niemiecki, i angielski, a niektórzy nawet hiszpański. Fakt, że ich wymowa pozostawiała nieco do życzenia (problem z "h" na początku wyrazu, jak tu już ktoś wspomniał), ale mieli bogaty zasób słów i mówili gramatycznie. Natomiast przy okazji wizyty we Włoszech miałam okazję poznać ich rówieśników, którzy nie byli już tak otwarci na języki i nowe znajomości. Każdy z nich przyznał, że w szkole uczył się angielskiego, ale prawie wszyscy mieli barierę językową i nie chcieli rozmawiać. Były nawet osoby, które unikały wręcz kontaktu ze mną właśnie przez niechęć mówienia po angielsku - sama, przyznaję, włoskiego nie znam.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2012, 23:12
catalina catalina jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Hiszpanie zwłaszcza z Andaluzji nie mają ochoty na poznawanie języków obcych. Być może wynika to z lenistwa, może po prostu nie mają potrzeby porozumiewania się w języku innym niż ojczysty. Niewielu Hiszpanów biegle włada drugim językiem.I strasznie ciężko jest porozumieć się w języku innym niż hiszpański.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-21-2012, 14:36
Kashiaa Kashiaa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez catalina Pokaż post
Hiszpanie zwłaszcza z Andaluzji nie mają ochoty na poznawanie języków obcych. Być może wynika to z lenistwa.
Nie wydaje mi się, żeby Hiszpanie na południu byli aż tak leniwi. Poza tym wg mnie problem polega na kompleksach. Tak się im powtarza, że nie potrafią, że im się odechciewa.
Swoją drogą hiszpański jest tak prosty, że mogą sobie pozwolić na podejście "niech inni się uczą"=P
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.