Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-02-2018, 07:34
MartaM_ch MartaM_ch jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja mam za sobą półroczne stypendium w Chengdu (四川大学) oraz roczne w Hangzhou (杭州师范大学). Zdecydowanie polecam stypendia organizowane przez Instytuty Konfucjusza. Bardzo dobry sposób na pierwszy kontakt z kultura chińska, mieszkanie w Chinach i kontakt z językiem. Oczywiście, należy przygotować się na szok kulturowy i często niedogodności organizacyjne, jednak całe zamieszanie, stres i wysiłek jest opłacalny. Ja dzieki stypendium mam za sobą HSK6 i HSKK 高.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-07-2019, 22:00
IgaQin IgaQin jest offline
Kumotr

Domyślnie

W okresie 09.2017 - 01.2018 miałam okazję studiować na CYU (中国青年政治学院) w Pekinie w ramach stypendium Instytutu Konfucjusza. Zabieganie o stypendium rozpoczęło się już w lutym 2017 roku, otrzymałam informację, że na wyjazd półroczny wymagane jest HSK2, a na wyjazd roczny HSK3. Jednak wtedy jeszcze nie wiedziałam na jak długo chcę wyjeżdżać, więc zdecydowałam się na napisanie obydwu egzaminów. Okazało się to bardzo dobrą decyzją, gdyż w marcu, na kilka dni przed otrzymaniem wyników egzaminów i aplikacją na stypendium otrzymałam wiadomość, że wymagania nagle się zmieniły: teraz oczekiwali HSK3 na pół roku i HSK4 na cały rok, więc automatycznie wyjazd roczny został ówcześnie uniemożliwiony (nie było już możliwości by napisać HSK4 i otrzymać wyniki w terminie pozwalającym na wyjazd na stypendium we wrześniu tego samego roku). Wstępną informację o przyjęciu dostałam w czerwcu, a ostateczną decyzję w lipcu. Z otrzymaniem wizy nie było żadnego problemu.
Co do samego stypendium nauka języka chińskiego w Chinach była naprawdę nieoceniona. Nauczyciele, na których miałam szczęście trafić, byli niezwykle wyrozumiali, cierpliwi, pełni zapału i chęci do nauki nas. To plus środowisko (nieustanny kontakt z językiem chińskim dosłownie wszędzie: na uczelni, w akademiku, na ulicy, w sklepach, itd.) pozwoliło mi uczynić naprawdę ogromne postępy w języku chińskim plus pozwoliło mi doświadczyć wiele aspektów kultury chińskiej, miałam okazję poznać życie przeciętnego Chińczyka w Pekinie, ujrzeć zarówno piękne zabytki jak i problemy tej ogromnej metropolii. Była to też bardzo dobra "szkoła życia". Dodatkowo taki wyjazd pozwala dobrze ocenić, czy życie w Chinach jest czymś dla nas czy raczej nie.
Z pieniędzmi też zazwyczaj nie mieliśmy problemu, jedynie w styczniu wypłatę stypendium otrzymaliśmy dopiero w połowie miesiąca.
A to co wspominam najgorzej to warunki w akademiku - grzyb, bardzo nieszczelne okna (przykładając rękę spokojnie można było poczuć wiejący wiatr), co chwila psujące się ogrzewanie (a do tego na zewnątrz minus 10 stopni i nieszczelne okna), często brak ciepłej wody, pralka piorąca ubrania jedynie w lodowatej wodzie, karaluchy. Jednak nie wiem, czy była to specyfika CYU, czy tak po prostu wyglądają akademiki w Chinach.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-11-2019, 12:17
Magnolia12 Magnolia12 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja byłam na rocznym stypendium konfucjańskim na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych. Zdecydowanie polecam tę uczelnię każdemu, komu zależy na wysokim poziomie nauczania chińskiego. Oprócz typowych zajęć językowych można zapisać się na różne przedmioty dodatkowe np. chiński biznesowy, zajęcia przygotowujące do egzaminu HSK, zajęcia o kulturze itp. Ponadto, na PUJO jest polonistyka, więc dość łatwo można znaleźć studentów chińskich chętnych do pomocy przy nauce chińskiego i którym można pomóc przy nauce polskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-14-2019, 10:27
lanmei lanmei jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez ppio Pokaż post
Polecam rejony, gdzie mówi się w putonghua. Obecność dialektu na ulicach na pewno nie pomoże w sprawniejszej nauce języka.
Czyli na przykład gdzie?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-14-2019, 17:48
blueberrinka92 blueberrinka92 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja byłam na półrocznym stypendium Konfucjusza (09.2017-01.2018) w Nankinie. Niestety miałam pecha wtedy i zmienili zasady przyjmowania. Mój wynik HSK 3 nie był juz satysfakcjonujący przy rekrutacji na roczne stypendium. Ba! Nawet na pólroczne był problem i do wyboru miałam tylko medycynę chińską oraz taiji. Wybrałam medycynę chińską. Pojechałam na Uniwersytet Medycyny Chińskiej w Nankinie. Na samym początku przez miesiąc z powodu niezorganizowania jednostki ( jak to już w Chinach bywa) mięlismy mieć zaawansowany kurs z medycyny chińskiej gdzie nikt o tej medycynie pojęcia nie miał. Po jakimś czasie gdy daliśmy znać o tym fakcie postanowili nam jednak zrobić kurs z języka chińskiego. Podzielono nas na dwie grupy.Pierwsza od podstaw, druga w której była dosyć duża rozbieżność ponieważ były osoby HSK 2,3 ale nawet HSK 5. Trochę ciężko było prowadzić zajęcia szcegolnie ze kurs miał przygotowywać do egzaminu HSK 4. Ludzie na wyższym poziomie po prostu nie uczęsczali na zajęcia. Ogólnie nie robili zadnych problemów z powodów nieobecności. Po jakimś czasie dowiedziałam się ze Uniwersytet jest w programie konfucjusza poraz pierwszy i myślałam ze pewnie stamtąd takie nieogarnięcie. Nic mylnego. Nieogarnięcie to chyba cecha chińczyków
Ogólnie z zaliczeniami nie było problemów, najbardziej się skupiali na tym zeby HSK był zdany, a reszta to nie taka ważna.

Pomijając kwestie uczelniane, akademiki w dość dobrym standardzie. Bydynek powstały w 2015 roku więc dosyć nowy. Dwupokojowe mieszkania z łazienką i klimatyzacją Standardowe wyposażęnie. Ayi przemiłe! Nie robią żadnych problemów. Chińczycy mają gorzej bo z tego co widziałam to mieszkają w pokojach w cztery osoby, łazienka na korytarzu i nie ma klimatyzacji.

Minusem było na pewno to że kampus jest oddalony od centrum ( 15 minut na piechotę + 30 minut metrem) więc trochę cięzko było.

To chyyba na tyle
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.