Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-22-2012, 09:34
daria3005's Avatar
daria3005 daria3005 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Grudziądz
Domyślnie Słoweński - czy warto?

Nikt z Was nie wypowiada się na temat słoweńskiego.
Jak uważacie czy jest to łatwy język do nauki? I czy w ogóle warto się go uczyć?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-22-2012, 16:08
kukulka kukulka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Rzeczywiście, nikt nie porusza tematu tego języka.

Miałam przez rok na uczelni lektorat z języka słoweńskiego. Uważam, że jest to bardzo przyjemny, ładnie brzmiący język. Co do trudności w nauce - z pewnością trochę kłopotu sprawia liczba podwójna, która powoduje, że odmiana każdego czasownika ma 9 form, zamiast standardowych 6 ale jest to niewątpliwy urok tego języka, przynajmniej dla mnie.

Znając język czeski (no i oczywiście polski), można sobie na początku pomagać słówkami z tych języków, ale jednak dużo się on różni od nich.

Myślę, że "opłaca" się nauka słoweńskiego, raczej niewiele jest osób znających ten język na wysokim poziomie (tzn. tak mi się wydaje, ale może się mylę).

Mam w domu nadal podręcznik do nauki oraz moje notatki, chyba z ciekawości tam zajrzę
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-22-2012, 18:09
daria3005's Avatar
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja wcześniej nie miałam kontaktu z tym językiem, do czasu jak wyjechałam na stypendium do stolicy Słowenii.
I się zakochałam w tym języku.
Znajomi, których tam poznałam zarazili mnie swoim językiem, że postanowiłam go się uczyć.
Jednak u nas nie jest on popularny.
Nie ma podręczników, rozmówek... Nawet kursów (w mojej okolicy).

A jak zauważyłam jest to język dość opłacalny w sensie przyszłej pracy.

Ja znam rosyjski i uważam że trochę można odnaleźć w słoweńskim coś z rosyjskiego i oczywiście z polskiego
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-22-2012, 20:22
kukulka kukulka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Super, ja niestety nie miałam możliwości potrenowania języka słoweńskiego z osobami ze Słowenii (poza lektorką na uniwersytecie).

Sprawdziłam, że w Krakowie jest możliwość nauki słoweńskiego w szkole [url]http://www.slavia-jezyki.pl/[/url], no ale niestety Tobie to niewiele pomoże :/

Myślę, że najlepiej chyba czytać coś w tym języku, oglądać filmy no i w miarę możliwości wyjeżdżać do Słowenii, żeby rozmawiać na miejscu i ćwiczyć język.

Może dołączą się do wątku jakieś osoby znające lepiej ten język, to się dowiemy, jak można by poszerzać swoją znajomość słoweńskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-23-2012, 13:06
daria3005's Avatar
Podszyszkownik

Domyślnie

Słyszałam, że właśnie w Krakowie są organizowane takie kursy. Niestety, w mojej okolicy nie ma żadnego takiego kursu.

Jednak, podobno na mojej uczelni organizowane są kursy chorwackiego i serbskiego na które nie ma chętnych...

Wybieram się zimą do znajomych do Słowenii
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-24-2012, 12:30
jalubie jalubie jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

na mojej uczelni słoweński jest do wyboru obok rosyjskiego jako drugi język słowiański i wszyscy zawsze przekonują, że to język bardzo przyszłościowy, bo wiele firm ma słoweńskich właścicieli (np. firmy farmaceutyczne). jeśli zna się serbski/chorwacki, to nauczenie się słoweńskiego nie sprawi dużych problemów, chociaż fakt, że jest dużo różnic. ale u mnie właśnie ci, którzy są na słoweńskim mówią potem dobrze, bo mają podstawę serbską/chorwacką, a ci, którzy są na rosyjskim poznają jedynie podstawy, bo ten język o wiele bardziej się różni od południowosłowiańskich
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-25-2012, 12:06
daria3005's Avatar
Podszyszkownik

Domyślnie

W Toruniu na Filologii Bałkańskiej niestety nie ma możliwości nauki słoweńskiego. Można się jedynie uczyć albańskiego, chorwackiego, serbskiego i bułgarskiego...
A słoweński?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-25-2012, 14:38
bohemia's Avatar
bohemia bohemia jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Słoweński jest moim zdaniem bardzo przyszłościowy. Patrząc na liczbę osób, które w tym momencie się nim posługują (mówię o osobach po filologii), to na pewno jest ich za mało w stosunku do zapotrzebowania rynku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-08-2012, 10:30
Alexvic Alexvic jest offline
Kumotr

Domyślnie

Słoweński jest przepiękny i Słowenia jest przepiękna. Czy jest takie wielkie zapotrzebowanie na rynku... myślę, że jakieś jest, ale też bym nie przesadzała, a z tego co wiem jest dość dużo uniwersytetów gdzie można się uczyć, jest Gdańsk, Łódź, Katowice. Ale polecam gorąco naukę
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-09-2012, 16:45
wloczykij89 wloczykij89 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja spotkałam sporą grupę Słoweńców studiujących język czeski i oni po prostu zarażają swoją sympatycznością, ale niestety nie mam czasu (przynajmniej na razie) na uczenie się kolejnego języka słowiańskiego. Niemniej ci Słoweńcy są wyraźnie zainteresowani językiem i literaturą polską
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.