Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-09-2018, 16:39
Luki55 Luki55 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Arabski

Cześć wszystkim, chciałbym zacząć naukę arabskiego, tylko nie wiem od czego zacząć? Czy lepiej uczęszczać na zajęcia, czy będę w stanie samodzielnie się nauczyć?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-12-2018, 11:52
bfree bfree jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Sprawa jest bardzo indywidualna. Nic nie piszesz o sobie, a od tego dużo zależy (znasz już jakieś inne języki? Pomaga perski, czy nawet niemiecki - np. budowa liczebników).

Tak bardzo ogólnie:

Największą trudność na początku stanowi nauka pisma i czytanie od prawej do lewej.
Na stronie [url]www.multikurs.pl[/url] jest kurs arabskiego i można się tego nauczyć w wersji próbnej. Plus podstawy.
Jeśli interesuje Ciebie język mówiony to można zaopatrzyć się w Audio kurs: np. Arabski - Kurs podstawowy z dwoma płytami. Z tego kursu możesz nauczyć się około 1500 - 1700 słów bez konieczności nauki pisma arabskiego. Wydawnictwo Edgard. Dostępna jest także u nich gramatyka i drugi kurs - Arabski krok dalej.

Zajęcia są lepsze, bo nie musisz rozmawiać ze sobą... A jeśli przebywasz w Europie Zachodniej, to nie musisz iść na kurs, wszędzie na ulicy możesz codziennie używać dopiero co poznane nowe zwroty arabskie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-24-2018, 10:49
Annnie Annnie jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem jest połączenie zajęć z nauką samodzielna. Wiele rzeczy można opanować samemu, jednak pewna kontrola i możliwość konwersacji z innymi sa niezastąpione.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-03-2018, 17:56
agatabog agatabog jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Również interesuje mnie nauka języka arabskiego. Zastanawiam się w jakim czasie osoba posługująca się językami z rodziny romańskich lub słowiańskich jest w stanie opanować podstawy na tyle, by móc się komunikować. Mówię o przypadku, w którym osoba ta poświęca na naukę języka około 12 h tygodniowo.

Ponadto, czy ktoś mógłby polecić podręcznik do nauki oraz szkoły językowe ?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-06-2018, 22:14
AgaU AgaU jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zdecydowanie polecam zapisanie się na kurs lub zajęcia indywidualne jako uzupełnienie do nauki samodzielnej. Uczyłam się języka arabskiego w czasie Erasmusa na zajęciach z native'ami i po powrocie próbowałam kontynuować naukę indywidulanie, jednak bez wsparcia nie byłam w stanie dalej się rozwijać. Język arabski jest bardzo trudny, szczególnie jeśli chodzi o wymowę i bez ciągłej kontroli postępów przez nauczyciela bardzo trudno jest robić postępy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-07-2018, 20:26
adriannago adriannago jest offline
Kumotr

Domyślnie

Na studiach korzystaliśmy z podręcznika Mastering 1 i 2. Fajna książka, są do tego też ćwiczenia. Na samym początku kiedy uczyliśmy się alfabetu korzystaliśmy z książeczki do nauki pisania. Teraz nie pamiętam dokładnie tytułu, ale wydaje mi się, że to też było z serii Masteringa. I jak w przedszkolu, każdą literkę rysowaliśmy po szlaczkach różne kombinacje, najpierw pojedyczno, potem w połączeniu z innymi literami itd.

Teraz w internecie można znaleźć wszystko, nagrania, teksty, różnego rodzaju worksheety, także myślę, że alfabetu i podstawowych zwrotów można się nauczyć samemu, ale żeby nauczyć się mówić warto mieć partnera czy to nauczyciela czy jakiegoś native'a np przez skype.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-05-2018, 12:23
givemereason givemereason jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Przede wszystkim warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy się uczyć języka standardowego/literackiego, czy któregoś z dialektów. Program studiów arabistycznych w Polsce zakłada znajomość standardu plus minimum jednego dialektu, jednak wiadomo że samodzielna nauka to trochę co innego i myślę, że wsparcie nauczyciela (rodzimy użytkownik nim nie jest) jest w przypadku arabskiego bardzo wskazane.
Jeśli chodzi o szkoły językowe, to w Warszawie działa np. Kierunek Wschód (mają w ofercie zarówno arabski literacki, jak i dialekt egipski), Szkoła Języków Wschodnich UW (zajęcia za opłatą otwarte dla każdego, nie tylko dla studentów - tak mi się przynajmniej wydaje), w Krakowie jest możliwość nauki arabskiego w szkole Tureckie Klimaty, a w Łodzi Al Andalus. Z tego co wiem, Kierunek Wschód i Tureckie Klimaty oferują również zajęcia on-line, indywidualnie lub grupowo.
Z materiałów, poza Mastering Arabic, mogę polecić np. Język arabski dla Polaków (synteza podstawowych wiadomości), kojarzę też publikację UAM z ćwiczeniami dla początkujących. Po niemiecku jest dobry podręcznik z Langenscheidta - Lehrbuch des modernen Arabisch.
Jeśli chodzi o dialekty, najpopularniejszym do nauki jest egipski i tu mogę polecić podręcznik do podstaw - Kullu Tamam.
Jeśli masz taką możliwość, warto rozważyć kurs za granicą - w wybranym kraju arabskim.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-01-2019, 22:25
Amabilis Amabilis jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że trzeba być naprawdę bardzo zdyscyplinowanym i zdolnym, żeby nauczyć się arabskiego samodzielnie, jest to bardzo specyficzny język. Chodziłam na kurs prowadzony przez native speaker'a, a i tak było ciężko z nauką. Myślę, że samą pisownię można opanować na podstawie różnych wzorów pisma i tutoriali w Internecie, ale już mówić w tym języku będzie ciężko bez chodzenia na kurs czy brania korepetycji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-05-2019, 13:16
zyzur's Avatar
zyzur zyzur jest offline
Kumotr

Domyślnie

Na pewno warto rozeznać się w tym temacie wśród znajomych. Powinni być w stanie pomóc.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-19-2019, 12:33
MagdaKcz MagdaKcz jest offline
Kumotr

Domyślnie

Kiedyś spróbowałam nauki arabskiego online, niestety poległam. Myślę, że nie chcodziło w moim przypadku o brak organizacji, czy motywacji. Wydaje mi się, że arabski jest na tyle złożonym językiem, że najlepsze będą lekcje z lektorem. Ale to tylko moje, subiektywne zdanie ( : Powodzenia!
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.