Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-09-2014, 16:08
natalia0991 natalia0991 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Kiedy zaczęłam uczyć się języka chińskiego miałam bardzo duże problemy z tonami. Mój chiński nauczyciel zadawał mi po każdych zajęciach kilka stron słówek, które musiałam powtarzać w domu, a potem kiedy powtórzyłam cały materiał kilka razy miałam się nagrać. Na kolejnych zajęciach razem słuchaliśmy mojego nagrania i kiedy tylko popełniałam błąd, musiałam kilka razy powtórzyć dane słowo aż nauczyłam się jego poprawnej wymowy. Kiedy byłam już na bardziej zaawansowanym etapie zapisywałam tony nad każdym słowem pojawiającym się w tekście, nawet tym najłatwiejszym, abym łatwiej zapamiętywała poprawną wymowę. Uważam jednak, że kwestia tonów jest problematyczna nawet po dłuższym czasie nauki języka chińskiego .

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-31-2018 o 15:21. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-10-2014, 11:46
andaluzyt andaluzyt jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

O, przypomniało mi się, co mi bardzo pomaga - ruszanie rękoma podczas mówienia .
Tzn. ruchem ręki jakby "zaznaczam" sobie ton i jakoś łatwiej wtedy automatycznie go później powtórzyć .

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-31-2018 o 15:21. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-16-2014, 10:44
rubiochan rubiochan jest offline
Kumotr

Domyślnie

To prawda, na początku ruszanie ręką może pomagać. Podobnie jak natalia0991, lubiłam sobie (i czasem nadal to robię) wypisać tony nad znakami. Ponadto, słuchanie, słuchanie, słuchanie - i potem powtarzanie. Gdy chce się nauczyć samych tonów, to radzę nie skupiać się na znaczeniu, tylko na samym brzmieniu. Tak jak się w przedszkolu uczy wydawać śmieszne dźwięki dla samej zabawy - można całe serie/zdania powtarzać ze słuchu, nie przywiązując wagi do znaczenia i tak jakoś sobie płynność wyrobić .

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-31-2018 o 15:23. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-07-2015, 22:15
Ezra Ezra jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Katowice
Domyślnie

Osobiście nie miałam problemu, żeby nauczyć się tonów chińskich. Mój nauczyciel co lekcje dyktował nam kilkanaście tonów, później oczywiście je sprawdzaliśmy. Na koniec jako podsumowanie zrobił nam test, podyktował nam tony strasznie szybko, żebyśmy nie mieli czasu się zastanawiać o jaki ton chodziło. Było ich 100. Oczywiście nie kierował się tym czy słówko ma jakiś sens. Często było tak, że dyktował zmyślone słowa z danym tonem. Przyniosło to doskonałe rezultaty nam wszystkim. Najniższą oceną jaką dał była 4. Tak więc słuchajcie, słuchajcie i jeszcze raz słuchajcie różnych nagrań, jeżeli nie macie dostępu czy po prostu pieniążków na nauczyciela . Polecam również Wam książkę "Elementary Spoken Chinese". Używane są w niej zwroty, których użyje rodowity Chińczyk. Osobiście uważam, że do nauki chińskiego warto mieć jakiegoś nauczyciela, który nam podpowie jak Chińczycy skracają sobie niektóre słówka typu baba "ba". Na HSK mogą się pojawiać właśnie takiego typu skróty, przez które możemy się pomylić albo coś źle zaznaczyć, bo nie będziemy wiedzieli, że chodzi o słówko, które już znamy .

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-31-2018 o 15:24. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-09-2015, 11:14
hklaudia hklaudia jest offline
Kumotr

Domyślnie

Dobrym wstępem do nauki tonów w języku chińskim jest doskonałe opanowanie intonacji w wymowie języka angielskiego. Na zajęciach z fonetyki na studiach, mieliśmy takie ćwiczenia, które zaproponował wykładowca uczący się właśnie chińskiego. Mówił, że jest to duże ułatwienie dla niego .

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-31-2018 o 15:25. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-09-2015, 12:12
katwasik katwasik jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez hklaudia Pokaż post
Dobrym wstępem do nauki tonów w języku chińskim jest doskonałe opanowanie intonacji w wymowie języka angielskiego. Na zajęciach z fonetyki na studiach, mieliśmy takie ćwiczenia, które zaproponował wykładowca uczący się właśnie chińskiego. Mówił, że jest to duże ułatwienie dla niego .
Czy mogłabyś to trochę rozwinąć? Zaciekawiło mnie jak intonacja w języku angielskim może pomóc w nauce chińskiego. Na czym polegały te ćwiczenia?

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-31-2018 o 15:25. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-11-2015, 12:21
Ifrankowska Ifrankowska jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Grenada
Domyślnie

Według mnie tony są jedną z najtrudniejszych rzeczy w nauce tego języka. Słuchać nagrań i powtarzać cały czas, to według mnie najlepszy sposób.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-31-2018 o 15:26. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-20-2015, 20:05
Truefair Truefair jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Można ćwiczyć tony również czytając swoją ulubioną książkę w przekładzie, lub zaczynając od jakichś łatwiejszych, jeżeli jest się na poziomie podstawowym jeszcze. Ja robiłam tak, że czytałam po chińsku Harry'ego Pottera na głos, wypisywałam sobie słówka, uczyłam się, a potem znowu czytałam wszystko na głos i tak w dzień po jednej stronie, albo dwie. Czytanie na głos bardzo dużo pomaga. Można też się nagrywać i czytać, wtedy po odsłuchaniu nagraniu słyszysz gdzie i czemu popełniłaś błąd i następnym razem już starasz się go nie popełniać. Na zajęciach w Chinach zadawali nam zadania do domu, że trzeba było przeczytać 400 tekst w maks.2-3 minuty. Dzięki temu ćwiczysz tony oraz przyśpieszasz tempo mówienia.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-31-2018 o 15:27. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-11-2015, 09:59
Ged's Avatar
Ged Ged jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Kurs na memrise ze spreparowanym dźwiękiem (ja robię to używając TTS windowsowego Speech API, dodając do słówek masowo), odpytujący z tonów na podstawie dźwięku to chyba najszybszy sposób na rozpoznawanie tonów ze słuchu.

Kolejnym krokiem jest wkuwanie na pamięć tonów w konkretnych słówkach, które już się zna. Nic innego nie działa w moim przypadku.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-31-2018 o 15:28. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-11-2015, 11:48
TMiranda's Avatar
TMiranda TMiranda jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Samo uczenie się z memrise, który ma wersję dźwiękową słówka już dużo pomaga w zapamiętaniu wymowy. No, tyle, że jak ktoś zapyta "a które to tony?", to jednak ciężko sprecyzować.

Rozpoznawanie tonów i znajomość słówka w tonach to nie jedyny problem. Z doświadczenia wiem, że najtrudniejsze jest zachowanie naturalnych tonów w ciągłej wypowiedzi. Swego czasu zaczęłam pisać małe kreski (lub kropkę w przypadku tonu neutralnego) nad znakami w tekście, po czym czytałam w ten sposób kilka razy, a potem przesiadka na zwykły tekst bez ułatwień. W moim przekonaniu dużo mi to pomogło, chociaż wciąż daleko do dobrej tonalności przy luźnej wypowiedzi na konwersacjach. I nie ma się czym martwić, podobno biegłość w tonach jednym przychodzi szybciej, drugim wolniej... No, ale kiedyś przyjdzie. Po kontakcie z Chinami już raczej powinno.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-31-2018 o 15:29. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.