Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-14-2018, 12:34
kndnowak kndnowak jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Gdynia
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez bolly_wood Pokaż post
Nie jestem rodzicem, ale mieszkałam przez kilka lat w Wielkiej Brytanii i widziałam imigrantów (również Polaków), mówiących do swoich dzieci niedoskonałym angielskim. Zapewne chcieli zapewnić dzieciom ,,lepszy start''. Efekt jest zapewne taki, że te dzieci nie będą mówiły dobrze po polsku, a w nauce języka angielskiego raczej im to nie pomoże, gdyż wymowa rodziców była często błędna. To moja osobista opinia, nie podparta żadnymi badaniami naukowymi. Z kolei myślę, że uczenie od najmłodszych lat angielskiego dzieci, mieszkających w Polsce, nie niesie ze sobą żadnych niebezpieczeństw, tylko same korzyści. Mieszkają w Polsce, więc polski na pewno będą znały świetnie.

Wraz z rodziną przez cztery lata mieszkałem w USA. Trójka dzieci w wieku 2, 5 i 9 lat. W domu postanowiliśmy rozmawiać tylko po polsku. Jak wyszło - o tym za chwilę.

Pierwszy rok pobytu nie był dla dzieci łatwy - starsze dzieci poszły do szkoły (zerówka i IV klasa). Starszy coś tam umiał po angielsku, ale niezbyt wiele. Młodszy nic. Po pół roku obydwaj chłopcy nie mieli już kłopotów z komunikowaniem się i nadążaniem z lekcjami w szkole. Starszy zajął drugie miejsce w szkolnym "Spelling Bee" i wygrał konkurs na wystąpienia publiczne.

W zerówce zaczęła się nauka czytania - tu muszę pochwalić fenomenalne książeczki dla dzieci. Teksty są proste, rymowane i zachowują rytm. Przykład: "Dog is hot. Kate is not". Dr. Seuss jest podstawą nauki.

Najmłodsza latorośl uczyła się języka w przedszkolu.

Po roku dzieciom łatwiej było się komunikować między sobą po angielsku niż po polsku.

Niestety, w związku z faktem, że dzieci poznawały otaczający je świat w języku angielskim, pojawiły się problemy z komunikacją w języku polskim, związane z brakami w słownictwie. Tak naprawdę, zasób słów którymi komunikujemy się w codziennym, domowym życiu jest ograniczony.

Ciekawostka: po roku od powrotu do Polski dzieciom nadal zdarza się tłumaczyć z angielskiego na polski, np. "Jesteś pod aresztem!". Nadal, w emocjach zaczynają rozmawiać ze sobą po angielsku.

Tak więc, mówienie po polsku w domu jak najbardziej, ale nie spodziewajmy się pełnej biegłości. Córka nadal zmiękcza polskie słowa i mówi z lekkim akcentem po polsku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-04-2019, 19:27
wojkam wojkam jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeśli rodzice będą mówić w obu językach to dziecko samo z siebie będzie podłapywać struktury. Oczywiście, jeśli jest wystarczająco małe, bo potem mogą być z tym problemy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-18-2019, 14:43
andruska andruska jest offline
Kumotr

Domyślnie

Moje dziecko, ma predyspozycje językowe, jednak dla mnie jako rodzica, uczenie własnego dziecka to niesamowite wyzwanie, którego boje się podjąć, czasami mi się uda, ale na krótko zachęcić córkę do nauki, ale widzę że w szkole nauczycielka ma rzeczywiście dar do nauczania takich przedszkolaków i na razie na początek zdaję się na nauczycielkę. Oczywiście puszczam córce piosenki anglojęzyczne, ona zna już kilka na pamięć, mówię czasami do niej po angielsku no i ogląda bajki w tym języku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-17-2019, 15:49
Wiktoria潘珊's Avatar
Wiktoria潘珊 Wiktoria潘珊 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem jak najbardziej. Warto jest oswajać dzieci z językiem, najlepiej w formie zabawy, tak żeby nauka kojarzyła się z przyjemnością. Szczególnie warto jest uczyć wymowy, z uwagi na to, że aparat mowy maluchów dopiero się kształtuje. Nauka języka to z pewnością będzie doskonały start w przyszłość dla dziecka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-19-2019, 21:50
IgaQin IgaQin jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zdecydowanie warto przyzwyczajać małe dziecko do języka obcego, jednak według mnie w żadnym wypadku nie powinno się to odbywać na zasadzie wysyłania dziecka na zajęcia, czy kursy językowe, gdyż w młodym wieku taka metoda jest po prostu bardzo nieskuteczna i prędzej zniechęci dzieci do języków obcych. Na początku warto po prostu osłuchać dziecko z danym językiem obcym, odtwarzać mu piosenki, bajki w językach obcych, żeby mogło "zakodować w mózgu" prawidłowe dźwięki obcego języka, wymawiane przez native speakerów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-25-2019, 00:46
dmaria dmaria jest offline
Kumotr

Miejscowość: Rzeszów
Domyślnie

Oczywiście, że warto. Weźmy przykład z naszych sąsiadów - Ukraińców. Za młodu wszyscy oglądali telewizję po rosyjsku i wspaniale opanowali ten język, podczas gdy Rosjanie w ogóle nie znają ukraińskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-19-2019, 00:22
nataliasetlak33@gmail.com nataliasetlak33@gmail.com jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mam półtoraroczną córkę i sama się zastanawiam czy nie zacząć mówić do niej po angielsku. Trochę boję się, że już może jest za późno? I boję się również, że mogę nauczyć ją wielu błędów, chociażby w wymowie. W końcu nie jestem nativem, sama się go uczyłam i uczę. Zawsze myślałam, że jeśli będę miała dziecko to od razu będę mówić do niego po angielsku. Tymczasem teraz trochę się tego boję. Jak myślicie co powinnam zrobić?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-19-2019, 01:01
zuch zuch jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez nataliasetlak33@gmail.com Pokaż post
Mam półtoraroczną córkę i sama się zastanawiam czy nie zacząć mówić do niej po angielsku. Trochę boję się, że już może jest za późno? I boję się również, że mogę nauczyć ją wielu błędów, chociażby w wymowie. W końcu nie jestem nativem, sama się go uczyłam i uczę. Zawsze myślałam, że jeśli będę miała dziecko to od razu będę mówić do niego po angielsku. Tymczasem teraz trochę się tego boję. Jak myślicie co powinnam zrobić?
Miałam taki pomysł, spalił na panewce, niedałosię i już. Dziecko powinno przede wszystkim nauczyć się języka ojczystego od mamy. W przedszkolu za to pierwsze lekcje jezyka i powtarzanie wspólne kolorów, zwierzątek i takie tam, od pierwszej klasy normalna nauka języka, w domu powtórki. W tej chwili wszystkie filmy i seriale oglądamy bez lektora więc cały czas jest osłuchiwanie się z językiem i teraz juz zdarza się nam rozmawiać w domu po angielsku
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-20-2019, 04:54
Anisa Anisa jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Myślę, że to bardziej dobry pomysł. Im wcześniej oswoi się z językiem obcym tym lepiej dla niego. Jest to pewna inwestycja w przyszłość.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.