Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-26-2011, 17:14
Yuuhi Yuuhi jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Jak zachęcić dziecko do nauki języków obcych?

Dzieci często nie mają zapału do nauki drugiego języka w szkole. Być może dlatego, że nie mają sposobności wykazania się swoimi umiejętnościami w trakcie lekcji lub po prostu boją się, że źle wymawiają dane słowo, itd. Niezłym pomysłem mogłoby być uczenie dziecka w domu, łącząc naukę z zabawą. Jakie są Wasze zdania na ten temat?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-09-2011, 18:20
Purple Purple jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dziecko - niezależnie czy w szkole, czzy w domu - trzeba uczyć poprzez zabawę, czyli np. oglądanie bajek, czytanie książek po angielsku z obrazkami, gry językowe, ma być kolorowo i zabawnie. Wtedy dziecko nie czuje, że w ogóle się uczy. Wydaje mi się, że warto pamiętać o tym, że dzieci z natury lubią rzeczy nowe, są podatne na naukę i chłonne, więc nie można zakładać, że dziecko nie będzie chciało się uczyć. Problem powstaje wtedy, gdy, tak jak napisałaś/eś, dziecko nie ma poczucia, że wykazuje się swoimi umiejętnościami. Dlatego zawsze trzeba dawać dziecku takie zadania, które pokażą mu, że jednak coś potrafi, że może odnieść sukces. Niech to będzie, jeżeli dziecko jest małe, narysowanie ładnie obrazka i podpisanie go jednym słowem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-10-2011, 14:23
karolina2976 karolina2976 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie Ulubiona postać albo piosenki

Dobrze jest też jeśli dzecko ma jakąś ulubioną postać (z filmu, z bajki), która mówi w obcym języku, wtedy będzie się chciało dowiedzieć o czym ta postać mówi. Dobrym sposobem są też piosenki, wierszyki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-10-2011, 16:12
Bachna Bachna jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Mysle, ze swietnym sposobem jest tez uczenie dziecka poprzez muzyke. Nawet jezeli na poczatku nie rozumie slow to jednak wchlania jezyk poprzez swietna zabawe, a z czasem widac duzy postep.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-29-2011, 23:59
netgirl999 netgirl999 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja myślę że dzieci potrzebują pozytywnego wzmacniania i dobrego motywatora np w postaci nagrody za miesięczną pracę czy wypisania pochwały dla rodziców, czy naklejek po każdej lekcji. Mała rzecz a cieszy i działa Dzieciaki potem bardzo na to czekają
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-30-2011, 17:14
Kasiula84 Kasiula84 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zdecydowanie zabawa. I nie chodzi tylko o język. Dzieci najłatwiej i najchętniej uczą się poprzez zabawy, gry, itp. A po połowie dnia spędzonego w szkole na naukę w podobnym stylu raczej mamy marne szanse je namówić. Chyba, że naszym celem jest zniechęcenie ich do nauki...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-30-2011, 18:36
justynakr justynakr jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dzieci mogą nie mieć zapału do nauki z powodu nauczyciela, który nie jest przygotowany do pracy z dziećmi. Trzeba wziąć pod uwagę specyfikę dziecka jako ucznia. Jego słabo rozwiniętą umiejętność do skupienia się na jednej rzeczy przez okres dłuższy niż 10 -15 minut, sposób poznawania świata - dziecko używa wszystkich zmysłów, chce czegoś dotknąc, powąchać, zobaczyć, potrzebę bycia w ruchu i naturalną chęć do zabawy. Ucząc dzieci należy mieć przygotowanych wiele różnorodnych ćwiczeń, które połączą ruch i zabawę z nauką. Warto uczyć dzieci prostych piosenek w języku obcym, mówić krótkimi wyrażeniami lub zdaniami. Wtedy dzieci złapią wszystko w mig i będzie to dla nich przyjemne. Nie można pozwolić dziecku znudzić się nauką. Trzeba się zatem uciekać do kreatywnych rozwiązań. Największym błędem byłoby posadzenie dziecka przy stoliku i kazaniu mu nie zmieniać swojej pozycji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-30-2011, 19:09
ewakie ewakie jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Przede wszystkim nie możemy dziecka zmuszać, bo wtedy tylko się zniechęci. Trzeba po prostu "przemycić" język obcy do codziennej zabawy. Starsze dzieci można zainteresować grami w internecie, w których rozmawia się z innymi graczami po angielsku. Miałam kiedyś ucznia, który co chwilę zaskakiwał mnie jakimiś trudnymi słówkami, a kiedy pytałam skąd je zna, to mówił, że właśnie w jakiejś grze z kimś rozmawiał i się nauczył. Takie gry to dobra motywacja bo dziecku zależy na tym, żeby dobrze grać, a język im w tym pomaga.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-31-2011, 12:37
elzyn's Avatar
elzyn elzyn jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warszawa
Domyślnie

Jest bardzo dużo gier i promgramów służących nauce języka jako takiej, pamiętam, że gdy byłem mały świetnie bawiłem się przy grze która nazywała się bodajże Lingualand, miała wgrane bazowo słownictwo angielskie, ale można ją było przekonfigurować na francuski czy niemiecki, więc to całkiem elastyczne narzędznie.

Sądzę, że w codziennych czynnościach z dzieckiem także można przemycać język obcy. Gdy moja siostra była jakoś w przedszkolu czy wczesnej podstawówce gotowała z rodzicami używając przepisów ze składnikami po angielsku (u mnie działa to nawet teraz, z tym, że przy francuskim ).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-03-2012, 12:27
kt87 kt87 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Połączenie nauki z zabawą to doskonały pomysł! Dobrze jest też połączyć naukę z czymś, co należy do zainteresowań dziecka, co mogłoby służyć jako dodatkowa motywacja do nauki. Kiedy nas coś interesuje, łatwiej jest nam się skupić, angażujemy się w to i uczymy się z przyjemnością. Dlatego efektywna może się okazać nauka połączona z lubianą przez dziecko piosenką czy filmem. Dziecko nawet nie zdaje sobie wtedy sprawy, że przyswaja sobie wiedze, więc nauka odbywa się bezstresowo, co jest kolejnym plusem połączenia przyjemnego z pożytecznym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.