Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-07-2018, 21:56
OlaChrapek OlaChrapek jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Nie powiedziałabym, że czytanie słowników to przesada - jeśli komuś taka forma nauki pasuje i nie jest np. nużąca, to jasne, czemu by nie? Natomiast nie ma co się zmuszać do tego, bo istnieje mnóstwo innych sposobów, a słownik jest przede wszystkim pomocą (zresztą, samo wyszukiwanie słówek przy nauce też bardzo dużo daje).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-07-2018, 22:59
Karinajakucccc Karinajakucccc jest offline
Kumotr

Domyślnie

Słowniki to też dobry sposób na naukę nowych słówek i poszerzenie swojej wiedzy. Nawet nauka kilku nowych słówek z jednej strony dziennie przynosi potem fajny efekt.

Ostatnio edytowane przez Anna P : 10-08-2018 o 23:58.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-14-2018, 20:42
ReszkaLukasz ReszkaLukasz jest offline
Kumotr

Domyślnie

Zgadzam się. Otwieranie słownika na przypadkowej stronie lub haśle jest jednocześnie dobrą zabawą i zarazem nauką. Można w ten sposób przypomnieć sobie stare hasa i nauczyć się nowych. Ja osobiście uważam, że warto z nowymi hasłami budować zdania i spisywać to w oddzielny zeszyt. Doszlifowuje się tak słownictwo, gramatykę i stylistykę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-18-2018, 20:29
magdamitela magdamitela jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez ReszkaLukasz Pokaż post
Zgadzam się. Otwieranie słownika na przypadkowej stronie lub haśle jest jednocześnie dobrą zabawą i zarazem nauką. Można w ten sposób przypomnieć sobie stare hasa i nauczyć się nowych. Ja osobiście uważam, że warto z nowymi hasłami budować zdania i spisywać to w oddzielny zeszyt. Doszlifowuje się tak słownictwo, gramatykę i stylistykę.
Absolutnie tak!
Myślę, że każdy tłumacz, skoro tłumaczem został, lubi słowniki. Zaglądanie do nich czy często, czy od czasu do czasu, na pewno jeszcze krzywdy nikomu nie wyrządziło
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-23-2019, 00:04
habr habr jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez ReszkaLukasz Pokaż post
Zgadzam się, że lepiej budować zdania. Myślę, że warto raczej nie otwierać na dowolnej stronie, a szukać słownictwa tematycznego. Sama nie bardzo często czytam słowniki poza potrzebami pracy, ale uważam, że to nie przesada. Znam dobrych wykładowców i tłumaczy, które lubią to robić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-25-2019, 09:04
Claudine06 Claudine06 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Warto, warto i jeszcze raz warto! Poza zapisem fonetycznym (gwarantującym poprawną wymowę) jest to też poszerzanie bazy wyrazów o podobnym znaczeniu. W ten sposób wzbogacamy słownictwo
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-25-2019, 10:06
marcela marcela jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Też potrafię się wciągnąć w czytanie słownika. Najbardziej lubię słowniki synonimów, dobrze jest wiedzieć jak powiedzieć coś na rożne sposoby. Dobrze mi się też czyta słowniki frazeologiczne. Myślę, że ważne jest też, żeby czytać nie tylko słowniki polski-język obcy, ale słowniki całe w językach obcych np. języka niemieckiego czy angielskiego. Wtedy nie tylko uczymy się co znaczy dane słówko po polsku, ale też jak jr opisać w innym języku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-26-2019, 13:04
KingaKuk KingaKuk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Miałam wykładowcę na uczelni, który właśnie każdego wieczoru czytał sobie słownik, co poskutkowało tym, że sam naprawdę był chodzącym słownikiem... Więc chyba warto? Choć to zapewne zależy od tego, jak lubimy się uczyć i kiedy szybciej zapamiętujemy. Najlepiej jest zobaczyć potem dane słowo w kontekście, to pozwala na dłużej je przyswoić.
Ja mam taki słownik ponsa "Wielki słownik obrazkowy" i owszem, lubię sobie go od czasu do czasu otworzyć na przypadkowej stronie i przyswoić sobie niektóre słówka. Tak go przeglądając zapamiętuję również, co tak naprawdę mogę w nim znaleźć, więc przy tłumaczeniach okazuje się on często bardzo pomocny i przydatny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.