Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-04-2012, 12:48
ellenica ellenica jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Fenomen „Mistrza i Małgorzaty”

Czym urzekła Was ta książka?
Stary 06-04-2012, 12:56
Pietrann Pietrann jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Czym mnie urzekła? Właściwie wszystkim, kompletnie odjechaną i fascynującą historią, niepowtarzalną narracją i językiem. Niestety nie znam rosyjskiego na tyle, by czytać w oryginale, ale moim zdaniem polski przekład jest całkiem niezły. Przymierzam się też do przeczytania najnowszego tłumaczenia na angielski. Fajnie będzie porównać, czy polski i angielski tekst wywołuje podobne wrażenia estetyczne. Ogólnie "Mistrz i Małgorzata" to moim zdaniem jedna z najciekawszych powieści w historii literatury rosyjskiej, a to wielka literatura, jedna z najlepszych na świecie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-10-2012, 23:45
aleksandra2 aleksandra2 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wszystkim! od przedniej okładki do ostatniej!
Najpierw przeczytałam ją po polsku i każda scena, każda wymiana zdań dosłownie wbiła mi się w pamięć. Potem sięgnęłam po oryginał i dopiero tu zaczęła się moja wielka i nieskończona miłość do tego dzieła. Im jestem starsza, tym więcej w niej odkrywam. To coś jak szufladki w szufladkach - otwierasz, niby już koniec, a tu jeszcze się okazuje, że jest sześć innych.
Doskonały język Bułhakowa, pełen niuansów, podtekstów, podwójnego, potrójnego dna, ironii - po prostu majstersztyk! A do tego kultura słowa na niebywałym wręcz poziomie. Komentarz do otaczającej go rzeczywistości najwyższego sortu. Plastyczność obrazów dorównuje swoją wyrazistością filmom! I tak achać mogę jeszcze długo! )) Jest to zdecydowanie ogromne wyzwanie dla tłumacza, ale warto!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-11-2012, 00:09
agata.wrzeszcz agata.wrzeszcz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

ta książka zachwyca wszystkim. I pozostawia tylko jeden wielki niedosyt: że już się ją przeczytało i nie można drugi raz przeczytać "pierwszy raz"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-11-2012, 00:33
Malwina23 Malwina23 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

No właśnie ostatnio zastanawiałam się nad tym, po jaką książkę by tu sięgnąć i ni stąd ni zowąd przypomniałam sobie o Mistrzu i Małgorzacie. Wstyd, że jeszcze nieprzeczytana, ale nie miałam okazji do tej pory, po tym wątku tym bardziej jestem przekonana, że MUSZĘ tą książkę przeczytać!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-11-2012, 00:43
ellenica ellenica jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Malwina23 Pokaż post
No właśnie ostatnio zastanawiałam się nad tym, po jaką książkę by tu sięgnąć i ni stąd ni zowąd przypomniałam sobie o Mistrzu i Małgorzacie. Wstyd, że jeszcze nieprzeczytana, ale nie miałam okazji do tej pory, po tym wątku tym bardziej jestem przekonana, że MUSZĘ tą książkę przeczytać!
W Rosji toczy się dyskusja wokół tego utworu (moim zdaniem, genialnego), budzi on spore kontrowersje np. w środowisku wierzących, część z których uważa książkę za niezgodną z dogmatami prawosławia.
Stary 06-18-2012, 12:53
grazynanana grazynanana jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla mnie przede wszystkim jest to magiczna książka, do której mogłabym wracać niezliczoną ilość razy
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-24-2012, 12:35
jalubie jalubie jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

urzeka, bo jest nieźle pokręcona i właśnie magiczna, tajemnicza, a do tego pełna humoru. no i można ją czytać wiele razy i za każdym odnajdywać jakieś nowe wątki, dna i odwołania
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-24-2012, 18:35
pavelw8809 pavelw8809 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Ja również lubię ten utwór. Ostatnio udało mi się zakupić nowiuśkie wydanie w języku rosyjskim za 12 zł i jestem bardzo zadowolony.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-24-2012, 18:43
Montana Montana jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Też uwielbiam tę książkę, zdecydowania moja ulubiona pozycja z literatury rosyjskiej. Czytałam wydanie z zaznaczoną sowiecką cenzurą, jednak nie to była dla mnie w książce najważniejsze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.