Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-17-2013, 15:18
agilla agilla jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się z enczii. Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka! A kiedy nie masz możliwości mówienia, układaj sobie zdania w głowie, np. kiedy jedziesz autobusem. Spróbuj opisać to co widzisz, co Cię dzisiaj zdenerwowało, co musisz zrobić. Skoncentruj się wtedy właśnie na szyku. Może to brzmieć trochę głupio, ale naprawdę pomaga!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-17-2013, 16:17
charlotte_buff charlotte_buff jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja po latach nauki i po 4 latach pobytu mówię już automatycznie, bez zastanawiania się nad szykiem i naprawdę samo wychodzi. Zanim do tego doszłam była nauka w szkole i studia, czyli masa ćwiczeń gramatycznych
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-30-2013, 21:42
angie1 angie1 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

też mam ten problem. Na początku starałam się mówić wolniej, ale wydawało mi się, że to dziwnie brzmi dlatego powtarzałam sobie zdania na głos w tej konstrukcji i już jest o niebo lepiej trzeba po prostu regularnie ćwiczyć na głos, tak mi się wydaje
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-01-2013, 04:16
Judyta Łepkowska
Guest

Domyślnie

Ja często zapominam, że w zdaniach złożonych np. `drugi` czasownik musi występowac jako ostatni wyraz. ;p
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-01-2013, 08:16
mrmat mrmat jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mam ten sam problem w języku niderlandzkim. O tyle dobrze, że jestem z Poznania, a w tutejszej gwarze zdarza się przestawiać szyk na sposób niemiecki, ale i tak stosowanie tego płynnie to jeszcze odległa przyszłość... Trzymam się tego, że praktyka czyni mistrza i po prostu ćwiczę. Kilka osób wyżej podało konkretne metody, które pewnie dają dobre efekty. Wg mnie chodzi o to, żeby usłyszeć to i powtórzyć tyle razy, żeby w końcu stało się naturalne i sposobów na pewno jest dużo, ale każdy opiera się na jednym: ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć - jak najwięcej i na różne sposoby
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-01-2013, 19:46
Amalie's Avatar
Amalie Amalie jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dolacze sie do wypowiedzi, ze nalezy cwiczyc i praktykowac. Z czasem zakodujesz sobie ten szyk i Twoje zdania beda poprawnie i naturalnie Trzymam kciuki, powodzenia
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-08-2013, 19:13
schmetterling schmetterling jest offline
Starszy Kumotr

Smile

Myślę, że to przyjdzie z czasem, bo oprócz niemieckich reguł gramatycznych, masz w głowie jeszcze polskie reguły, które blokują Twoją płynną wymowę. Po jakimś czasie zaczniesz myśleć po niemiecku i problem się skończy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-08-2013, 19:31
kalola kalola jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Lublin
Domyślnie

Przede wszystkim koncentracja, należy najpierw ułożyć sobie zdanie w głowie, a następnie je wypowiedzieć na głos.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-08-2013, 20:05
Agnieszka Urbanczyk-Ryguł Agnieszka Urbanczyk-Ryguł jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ćwiczenia są niezwykle ważne w tym przypadku w tłumaczeniu ustnym, gdzie wszystko opiera się na czasie, a tłumacz musi wysłuchać zdanie do końca, żeby usłyszeć czasownik, decydujący o wartości merytorycznej zdania . Ważne jest więc ćwiczenie pamięci krótkotrwałej, zapamiętywania jak największej ilości słów. Ja często słucham Tagesschau i próbuję tłumaczyć zdania, zatrzymując filmiki:

[url]http://www.tagesschau.de/die_wichtigsten_nachrichten_als_video/index.html[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-13-2013, 19:54
Witek Walecki Witek Walecki jest offline
Kumotr

Domyślnie

Najgorsze są tutaj według mnie przyimki, gdzie raz występuje szyk przestawny, zaś innym razem-szyk prosty. Np. oder, sonst lub trozdem. PRzy innych występuje jeszcze szyk zdania warunkowego np. wenn- to wszystko ogranicza się do nauki na pamięć. Każde zdanie oprócz tego wypowiedziane nie od podmiotu,ale od np. dopełnienia też ma szyk przestawny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.