Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Pozostałe języki
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-26-2012, 00:13
kasiuleek kasiuleek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Język polskiego internetu - zjawisko pozytywne czy negatywne?

Macie jakiś pomysł na to jak radzić sobie z nowymi "tworami" naszego języka?
[url]http://www.polskieradio.pl/10/485/Artykul/565592,Co-ja-pacze-Ale-urwal-Jezyk-polskiego-internetu[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-26-2012, 11:48
Kashiaa Kashiaa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Kazać ludziom czytać przynajmniej 5 książek rocznie.

A tak na serio to myślę, że to naturalna ewolucja języka. Nawet trochę mnie cieszy, że ludzie korzystają z języka w celach rozrywkowych, korzystają z jego zasobów, żeby poprzekręcać, pobawić się.
Faktem jest, że taka zabawa ma sens tylko, kiedy ktoś opanuje na poziomie zadowalającym "normalny" język.
To trochę jak z improwizacją na instrumencie - jest przepiękna, kiedy umie się grać "klasycznie". Kiedy ktoś wyląduje przed klawiaturą pianina i zacznie wciskać dowolne klawisze, najprawdopodobniej wyjdzie z tego bliżej niesprecyzowana masa nieczytelnych dźwięków.

Chyba nie da się z tym nic zrobić...

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-22-2016 o 21:34. Powód: Brak kropki na końcu zdania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-26-2012, 15:13
nela nela jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wszystko fajnie, ale z umiarem. Ludzie często używają "pacze" i innych dla żartu, gorzej jak takie formy są na porządku dziennym i stają się podstawowym inwentarzem językowym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-26-2012, 15:19
Amek007 Amek007 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Według mnie język jest narzędziem, które pomaga nam w komunikacji. Zważywszy na postępujące ułatwianie sobie wszystkich dziedzin życia, nieunikniona jest ewolucja mowy. Szkoda tylko, że ta "ewolucja" coraz bardziej przypomina ewolucję wsteczną...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-27-2012, 19:38
kaskau kaskau jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja też raczej z ciekawością obserwuję takie zjawiska i na razie uważam, że nie ma co panikować, zawsze były grupy społeczne starające się zachować normy językowe i zawsze były takie, które te normy łamały, naturalna kolej rzeczy. Uważam natomiast, że prawdziwym wyzwaniem jest tłumaczenie czegoś takiego. Kiedyś na zajęciach z tłumaczenia oglądaliśmy nagranie z przemowy naszego prezydenta, gdzie użył on słowa "bigosowanie" w sensie interrelacji różnych zjawisk i dziejów historycznych na formowanie kultury. A tłumaczka tłumaczyła symultanicznie. Całkiem ładnie wybrnęła tłumacząc to jako "stewing".

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-15-2018 o 21:24. Powód: literówki, interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-27-2012, 20:19
kalina89 kalina89 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja myślę, że panika jest jak najbardziej wskazana. Sama nie miałam pojęcia o czymś takim i się przeraziłam, gdy to przeczytałam. Oczywiście każdy język wciąż się zmienia. Kiedyś w codziennej polszczyźnie funkcjonowały słowa "azaliż", "zacny", "dziewka" i inne. Mowa zmieniła się, bo ludzie zaczęli zmieniać słowa, z niektórych rezygnować, niektóre zapożyczać, niektóre modyfikować. Jak tak dalej pójdzie, w codziennej polszczyźnie XXI wieku będziemy mieli takie słowa jak "paczeć".
Uważam, że wskazana jest jakaś poszerzona edukacja w tym względzie...

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-15-2018 o 21:28. Powód: literówka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-27-2012, 20:22
jush1 jush1 jest offline
Podszyszkownik

Talking

Takie zjawiska są bardzo częste. Łączenie dwóch języków, np. angielskiego z polskim, typu "sorry memory" użyte w reklamie. Jednak polskie wyrazy typu "poszłem" - trochę rażą. Ale jak tu było wspominane - "pacze" zrobiło się na topie, tak samo, jak niedawno takim najbardziej nadużywanym wyrazem był "dżemor".

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-15-2018 o 21:31. Powód: błąd gramatyczny, literówka, interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-25-2012, 09:25
picadilly picadilly jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jak ktoś już - słusznie zresztą - zauważył, język żyje i reaguje na wszelkie zmiany. Stąd biorą się nowe słowa określające nowe zjawiska w społeczeństwie, nauce, technice itp. Ale wypaczanie języka, form gramatycznych, stylistycznych, to już trochę inna sprawa. Jeśli jest to spowodowane chęcią "pobawienia się" językiem, to można to zaliczyć do zabaw literackich, jakich imali się już nasi poeci niejednokrotnie.

Martwić mogą jedynie takie "pacze" i inne błędy pojawiające się w codziennej mowie coraz większej liczby Polaków, które za błędy nie są uważane, a wręcz stają się modne. Jakby poprawne używanie języka było obciachem...

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-15-2018 o 21:33. Powód: literówka, interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-25-2012, 11:41
jkubkowski jkubkowski jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie rozumiem paniki niektórych osób. Sam wprawdzie nie używam takich zwrotów, ale z tego co wiem to zazwyczaj mają one charakter przejściowy - jeden zwrot zastępuje drugi. Mało kto używa już większości zwrotów wspomnianych w artykule, pojawiły się za to nowe, ale i one niedługo zostaną zamienione na inne. Tak naprawdę to wszystko nie ma jakiegoś większego wpływu na język codzienny.

Ostatnio edytowane przez tmixx : 11-27-2015 o 21:31. Powód: Błąd stylistyczny
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-25-2012, 13:47
MonikaEm MonikaEm jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

To jest używane dla żartu. Nie ma co siać paniki.

Ostatnio edytowane przez tmixx : 11-27-2015 o 21:31. Powód: Błąd stylistyczny
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.