Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02-13-2012, 20:07
Justusica Justusica jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Dobre polskie książki, czyli co warto przeczytać

Witajcie,

Wiem, że wątki książkowe przewijają się praktycznie w każdej części forum, jednak mimo poszukiwań nie udało mi się znaleźć nic, co dotyczyłoby wyłącznie polskie literatury. A zatem...

Chciałabym Was prosić o Wasze czytelnicze propozycje na wolne wieczory. Pozostajemy przy języku polskim, czyli wpisujcie tylko te książki, które zostały napisane po polsku i przez polskich autorów. Przekładom, w tym akurat wątku, dziękujemy.

Mile widziane są za to polskie wiersze, opowiadania, powieści, reportaże i inne formy, od klasyków po nowinki. Czekam na Wasze propozycje!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-13-2012, 22:41
basienkka basienkka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeśli chodzi o poezję, jestem wielką fanką Haliny Poświatowskiej. Pewnego dnia przeczytałam "... bądź przy mnie blisko" i się zakochałam! Jednym tchem przeczytałam wszystkie jej utwory, do których systematycznie wracam. Bardzo mnie wzrusza.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-14-2012, 09:12
lichi's Avatar
lichi lichi jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Lodz, Poland
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez basienkka Pokaż post
Jeśli chodzi o poezję, jestem wielką fanką Haliny Poświatowskiej. Pewnego dnia przeczytałam "... bądź przy mnie blisko" i się zakochałam! Jednym tchem przeczytałam wszystkie jej utwory, do których systematycznie wracam. Bardzo mnie wzrusza.
Ja także jestm wielbicielką Poświatowskiej. U mnie zaczęło się od wiersza "Zawsze kiedy chcę żyć krzyczę..." fr. wiersza: "życie
- jak gdyby życie było kochankiem
który chce odejść -
wieszam mu się na szyi
krzyczę
umrę jeśli odejdziesz"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-15-2012, 19:00
Purple Purple jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Trudno odnieść się do Twojej prośby, bo nie powiedziałaś, jaka tematyka Cię interesuje, a zakres form podałaś bardzo duży Ze współczesnych pisarzy polecam Antoniego Liberę (np. "Madame") i Waldemara Łysiaka (np. "Cena").
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-17-2012, 14:22
Justusica Justusica jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ów szeroki zakres odpowiada właśnie moim szerokim zainteresowaniom

Dziękuję za przypomnienie o Łysiaku. Swego czasu lubiłam się zagłębiać w Łysiakową twórczość. Do dzisiaj jedną z moich ulubionych książek jest właśnie "Asfaltowy saloon" jego autorstwa. Choć przyznam, że czasem przedzieranie się przez pokłady jego elokwencji jest ponad mojej siły i często szukam czegoś mniej wyrafinowanego językowo

Ostatnio czytałam sporo reportaży Jacka Hugo-Badera z terenów byłego ZSRR. Polecam zarówno "Białą gorączkę", jak i "W rajskiej dolinie wśród zielska". (oczywiście nie znaczy to, że te akurat pozycje uważam za "mniej wyrafinowane językowo" )
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-17-2012, 16:05
JezykJurek JezykJurek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A ja polecam poezję Adama Zagajewskiego, szczególnie tomiki z lat 90-tych...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-18-2012, 15:04
annamy's Avatar
annamy annamy jest offline
Kumotr

Miejscowość: Lublin
Domyślnie

Zajrzyjcie do prozy Jerzego Pilcha. Moim zdaniem świetnie konstruuje swoich bohaterów i posługuje się bardzo dobrą polszczyzną.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-18-2012, 16:59
sanki sanki jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem zakochana w poezji ks. Jana Twardowskiego. A teraz może warto przypomnieć sobie wiersze Wisławy Szymborskiej...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-19-2012, 22:25
kathe1987's Avatar
kathe1987 kathe1987 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja chciałam polecić Szymborską nie tylko dlatego, że warto teraz tylko, że w ogóle bardzo warto Są naprawdę bardzo prawdziwe, miała talent do zamykania maksimum znaczenia w minimalnej ilości słów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-19-2012, 22:35
megan1 megan1 jest offline
Szyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Ja ostatnio czytałam Drwala Michała Witkowskiego - świetna sprawa, lekki język, dużo humoru i na prawdę świetnej zabawy, ale wydaje mi się, że nie każdemu się spodoba...
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.