Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-11-2013, 09:07
Helga1977 Helga1977 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Tagebuch auf Deutsch - pamiętnik w języku niemieckim

Kto z Was pisał lub pisze pamiętnik po niemiecku? Co Wam to daje i jak często piszecie?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-12-2013, 10:38
Helga1977 Helga1977 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem pisanie pamiętnika w języku obcym jest doskonałą formą nauki lub utrwalenia tego języka, kiedy już się go zna. Trzeba nieraz się zastanowić nad pisownią, poszukać odpowiedniego słowa w słowniku a czasem dochodzi się do wniosku, że niektórych swoich myśli nie da się oddać w języku obcym, bo są tak bardzo polskie, że nie do przetłumaczenia. A może ktoś jest innego zdania?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-12-2013, 11:28
enczii enczii jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nigdy nie pisałam nic takiego, ale pomysł faktycznie jest fajny, w szczególności, że nowe słówko będziemy kojarzyć z 'osobistym' zdaniem Fajny sposób nauki !
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-27-2013, 19:26
aldonina aldonina jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Pamiętam, że w podstawówce mieliśmy właśnie takie zadanie- pisaliśmy pamiętnik po niemiecku przez całą 4., 5. i 6. klasę, co parę miesięcy oddawaliśmy go do sprawdzenia Oczywiście nie było w tych pamiętnikach nic osobistego, ale i tak według mnie była to bardzo fajna forma nauki, która "zmuszała" do codziennego użycia języka także poza szkołą
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-27-2013, 20:23
mszczecinska mszczecinska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Według mnie to cudowny pomysł, który jednak wymaga ogromnej samodyscypliny. Trzeba się codziennie wieczorem przypilnować, by napisać choćby te kilka zdań. Jednak cały czas mam w głowie słowa jednej z wielojęzycznych pań doktor, z którą mam zajęcia. Mówiła, że codziennie pisze choćby pół strony, we wszystkich językach, którymi się posługuje, by zachować ich płynność. Jestem pełna podziwu i robię sobie wyrzuty, że zawsze znajduję jakąś wymówkę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-27-2013, 21:23
Parole Parole jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

fajny pomysł, i myślę, że wymaga samodyscypliny i troszkę polotu w opisywaniu codziennych sytuacji
(tolle Idee, und ich denke, dass sie eine Selbstdisziplin und ein bisschen eine Phantasie im Beschreiben tägliche Situationen fordert)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-28-2013, 08:22
schmetterling schmetterling jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

świetny pomysłchyba zacznę pisać- to może być sposób na samokontrolę
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-29-2013, 20:31
Agnieszka Urbanczyk-Ryguł Agnieszka Urbanczyk-Ryguł jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Pamiętnik to fajny pomysł ale według mnie jeśli pisze się go po niemiecku będąc Polakiem, zbyt wiele czasu zajmuje przemyśliwanie jak ująć dane zdania po niemiecku. A tu przecież chodzi o przeżycia, emocje itd. Może lepiej napisać po polsku swoje wspomnienia a potem próbować je tłumaczyć na niemiecki? To może zająć więcej czasu...ale to na pewno nie jest czas stracony
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-10-2013, 19:32
justynaoronowicz justynaoronowicz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zdecydowanie dobry pomysł. Ja osobiście nie lubię pisania pamiętników, ale zawsze można starać się wyobrazić jakąś sytuację i zapisać ją w języku obcym. Można się wtedy zastanowic jak ująć poszczególne myśli, co może być potem przydatne w rozmowie lub podczas pisania wypracowań.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-11-2013, 00:12
DonnaNadie DonnaNadie jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Agnieszka Urbanczyk-Ryguł Pokaż post
Pamiętnik to fajny pomysł ale według mnie jeśli pisze się go po niemiecku będąc Polakiem, zbyt wiele czasu zajmuje przemyśliwanie jak ująć dane zdania po niemiecku. A tu przecież chodzi o przeżycia, emocje itd. Może lepiej napisać po polsku swoje wspomnienia a potem próbować je tłumaczyć na niemiecki? To może zająć więcej czasu...ale to na pewno nie jest czas stracony
No właśnie ,,chodzi o emocje". Mam doświadczenie z pisaniem pamiętnika po niemiecku. W mocjach Sch było u mnie poslkim ,,SZ", Ch - k, mnóstwo, mnóstwo błędów robiłam nie skupiając się na tym JAK, a co piszę...
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.