Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-15-2011, 14:37
wiazelm wiazelm jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Tłumaczenie książek technicznych a doświadczenie

Trzeba mieć doświadczenie zawodowe jako tłumacz techniczny w jakiejś firmie o takim profilu by później tłumaczyć książki z dziedzin technicznych?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-15-2011, 15:41
Pelagia Pelagia jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Doświadczenie nie jest konieczne, natomiast może być bardzo przydatne i ułatwić pracę. Mnie o wiele łatwiej tłumaczy się techniczne teksty, gdy wiem, czego dany tekst dotyczy i jak funkcjonuje np. urządzenie, o którym jest mowa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-19-2011, 11:51
Kell-Raa Kell-Raa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z doświadczeniem prawie wszędzie jest tak samo. Często nie jest wymagane aby coś zrobić, ale pomoże wykonawcy zrobić to szybciej i sprawniej, a odbiorcy pozwoli uniknąć wielkich rozczarowań.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-29-2018, 13:36
AdriannaK AdriannaK jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, ze podstawy na pewno będą mile widziane, żeby wiedzieć chociażby co oznacza "zapłon" i tak dalej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-03-2018, 18:57
annaty annaty jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

W zasadzie nie trzeba mieć doświadczenia zawodowego. Wystarczy się czymś interesować, znać się na terminologii itd. Nie chodzi tu tylko o teksty techniczne, bo na przykład z medycznymi jest tak samo. Nie musisz być praktykującym lekarzem medycyny, żeby dobrze tłumaczyć. Wystarczy pewna doza wiedzy Aczkolwiek, doświadczenie jeszcze nikomu nie zaszkodziło.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-11-2018, 09:12
mDominika mDominika jest offline
Kumotr

Domyślnie

Myślę, że ważniejszą rzeczą niż umiejętność wyszukiwania informacji oraz pewne ogólne rozeznanie w danej kwestii. Tłumacz rzadko będzie specjalistą w danej dziedzinie na poziomie jej praktyka, ale nie to jest najważniejsze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-15-2018, 10:13
einhorn einhorn jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Wydaje mi się, że bez doświadczenia będzie to praca dużo wolniejsza i bardziej mozolna, jednak z drugiej strony jakoś trzeba nabyć właśnie to doświadczenie, a nie da się inaczej niż tłumaczenie chociażby własnie książek technicznych
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary Wczoraj, 19:15
patirod92 patirod92 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Dobrze jest tłumaczyć z dziedziny, w której się "siedzi" czy to z zamiłowania czy z zawodu, bo zna się od kuchni daną dziedzinę i będzie się miało pojęcie o tym, jak co przetłumaczyć. Nie jest to jednak warunek konieczny, ale pożądany, moim zdaniem. Jeśli ktoś, kto zna język zajmie się tłumaczeniami, dajmy na to tekstów naukowych z dziedziny, o której nie ma pojęcia, to jest moim zdaniem dużo prawdopodobieństwo popełnienia błędów i mylenia pojęć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.