Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-07-2012, 14:22
Maciek1989 Maciek1989 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Język koreański - co o nim sądzicie?

Chciałbym poznać waszą opinię na temat języka koreańskiego. Czy uważacie go za trudny? Jeśli tak, to dlaczego? Czy podoba wam się jego brzmienie? Ja sam uczyłem się go przez rok, ale swoich odczuć póki co nie zdradzę, żeby nic nie sugerować

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-19-2018 o 17:20. Powód: drobne błędy interpunkcyjne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-14-2013, 09:26
andziap andziap jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja uczę się koreańskiego równocześnie z nauką japońskiego, co moim zdaniem bardzo ułatwia cały proces poprzez podobieństwa w gramatyce i podobne brzmienie niektórych wyrazów. Jednak uważam, że koreański jest trudniejszy niż japoński. Trudności sprawia mi wymowa i ortografia. Ciekawe, że brak znaków niekoniecznie jest ułatwieniem, jak mogłoby się wydawać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-28-2013, 14:39
zmroze zmroze jest offline
Kumotr

Domyślnie

W porównaniu do japońskiego koreańska wymowa jest o wiele trudniejsza. Mimo, że uczę się już koreańskiego od kilku lat nadal sprawia mi trudność wymówienie prawidłowa wymowa np. `o` i `eo`.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-01-2013, 20:19
DSakura DSakura jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez andziap Pokaż post
Ja uczę się koreańskiego równocześnie z nauką japońskiego, co moim zdaniem bardzo ułatwia cały proces poprzez podobieństwa w gramatyce i podobne brzmienie niektórych wyrazów. Jednak uważam, że koreański jest trudniejszy niż japoński. Trudności sprawia mi wymowa i ortografia. Ciekawe, że brak znaków niekoniecznie jest ułatwieniem, jak mogłoby się wydawać.
Dokładnie! Teoretycznie pismo japońskie, gdzie mamy kilka tysięcy ideogramów, powinno być o wiele trudniejsze niż mocno ograniczona ilość liter koreańskich, ale moim zdaniem wcale tak nie jest.
Zaczęłam od nauki japońskiego, później zaczęłam koreański jako lektorat i cały czas uważam, że mimo zastraszającej liczby znaków, tekst japoński jest o wiele łatwiej odczytać. Wystarczy spojrzeć i nawet nie znając dokładnie czytań, po znaczeniu poszczególnych znaków możemy domyślić się znaczenia słowa. Natomiast w koreańskim, jeśli nie znam danego słowa, to nie znam i nic więcej nie wymyślę.
Dodatkowo, wymowa w koreańskim jest zabójcza. Osobiście nigdy nie jestem pewna, czy coś dobrze czytam, jeśli nie skorzystam z google translatora.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-19-2018 o 17:23. Powód: drobne błędy interpunkcyjne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-02-2013, 12:55
Shuurin's Avatar
Shuurin Shuurin jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem podobnego zdania, co poprzednie osoby - nauka koreańskiego jest trudniejsza niż japońskiego.
Fonetycznie koreański jest bardziej rozbudowany niż japoński i są w nim dźwięki niewystępujące w polszczyźnie, choć trudne nie są do nauki. Jednak niektóre dźwięki, przynajmniej jak dla mnie, brzmią prawie tak samo (np. 'normalne'ㅂ (p), wybuchowe czy jak to się ładnie nazywało ㅃ (pp) i przydechowe ㅍ (ph) albo dwa różne 'o''ㅓ i ㅗ). Trzeba by długo się osłuchiwać z językiem, by zacząć wyłapywać różnice.
No i ta nieszczęsna ortografia koreańska... Które 'e' - to ㅐ czy to ㅔ? Albo 'irym' zapisać 이름 (i-rym) czy 일음 (ir-ym)...
Mogłoby się wydawać, że nauka ok. 2000 ideogramów jest męcząca, jednak z czasem, kiedy człowiek już oswoi się z tym, jak działają, nie sprawiają większego problemu. Analogicznie do złożeń sino-japońskich występują złożenia sino-koreańskie, które moim zdaniem przez to że nie są zapisywane już znakami, są zdecydowanie trudniejsze do nauczenia się ii do późniejszego pamiętania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-03-2013, 09:19
yoake yoake jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Czy ja wiem czy koreański jest taki trudny. Jeśli chodzi o wymowę to chyba kwestia osłuchania się z językiem. To samo z pisaniem - im więcej czytasz, tym szybciej ci to idzie, ale tak chyba jest w każdym języku. Koreańskiego uczyłam się półtora roku i nie wydaje mi się trudniejszy od japońskiego. Jest po prostu inny

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-19-2018 o 17:27. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-05-2013, 12:17
martina martina jest offline
Kumotr

Domyślnie

Z doświadczenia wiem, że na lektoracie zbytnio się nie da nauczyć dobrej wymowy (a tym bardziej samemu). Ale po roku porządnych zajęć z wymowy koreańskiej naprawdę nie stwarza ona już większych problemów. Tak jak pisaliście: trzeba się ciągle osłuchiwać z językiem, rozmawiać z Koreańczykami, kiedy tylko nadaży się nam okazja, no i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć.
Co jest dobre w języku koreańskim to to, że gramatyka faktycznie na początku jest bardzo podobna do japońskiej, więc osoby znające ten język mają już pewne ułatwienie na starcie.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-19-2018 o 17:35. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-07-2013, 18:09
spajczan spajczan jest offline
Kumotr

Miejscowość: Lębork
Domyślnie

Mnie koreański wydaje się trudny, ale za to bardzo mi się podoba. Chciałabym kiedyś zgłębić trochę ten język, ale ja na razie studiuję dwa inne języki, więc nie mam czasu Wymowa jest trudniejsza od japońskiego, ale i tak moim zdaniem najtrudniejszą wymowę ma język chiński.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-19-2018 o 17:37. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-08-2013, 00:58
Judyta Łepkowska
Guest

Domyślnie

Trudny, ale - w przeciwieństwie do chińskiego czy japońskiego - nie ma kosmicznie rozbudowanego alfabetu.

Może to tylko moje odczucie, ale uważam, że nauczenie się mówienia po koreańsku jak native speaker w dorosłym (dojrzałym) wieku jest prawie niemożliwe.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-19-2018 o 17:38. Powód: drobne błędy interpunkcyjne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-08-2013, 13:26
Satori Satori jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja sam się nigdy nie uczyłem koreańskiego, ale moi znajomi, którzy mieli z nim styczność, mówili właśnie o trudnej wymowie i... o tym, że w koreańskim jest chyba z dwa razy więcej tych.. poziomów honoryfikatywnych niż w japońskim, to prawda?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.