Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Tłumaczenia audiowizualne
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-21-2017, 20:14
luberdamaria21 luberdamaria21 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Kraków
Domyślnie Tłumaczenie audiowizualne - warto pisać na ten temat pracę licencjacką/magisterską?

Czy warto pisać pracę licencjacką bądź magisterską z tłumaczenia audiowizualnego? Czy nie jest to zbyt problematyczne? Jaki może być temat takiej pracy? Jak promotorzy odnoszą się do takiego tematu pracy?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-28-2017, 12:29
gaoxia gaoxia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że ta tematyka jest już bardzo oklepana i subiektywnie uważam, że promotorzy nie podchodzą do takich tematów z entuzjazmem, chyba, że wpadniesz na coś bardzo oryginalnego, na coś, o czym mało kto pisał. Na pewno atutem będzie tutaj praca związana z jęz. obcym, który nie jest popularny (np. mongolski czy tajski ). Uważam, że dziedzina trudna nie jest, materiałów do części teoretycznej jest mnóstwo, a w praktycznej wystarczy, że wybierzesz jakiś produkt audiowizualny, który bardzo lubisz i pracę będzie się pisać lekko i przyjemnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-08-2017, 13:02
isa1 isa1 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Faktycznie, na temat tłumaczenia audiowizualnego już wiele zostało powiedziane. Jednak rozwój mediów jest na tyle dynamiczny, że szybko przybywa mnóstwo nowych materiałów, które potencjalnie mogą zawierać elementy, którym warto by było się przyjrzeć. Dobrze jest skupić się na najnowszych produkcjach, które nie zostały jeszcze przeanalizowane w innych pracach. Z doświadczenia wiem, że szukanie odpowiedniego tematu jest kłopotliwe, ale możliwe. Jeśli tłumaczenie audiowizualne naprawdę Cię interesuje, to warto się o to postarać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-08-2017, 19:09
jagodzinska jagodzinska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uważam, że to dobry temat na pracę licencjacką czy magisterską, pod warunkiem, że jest to temat, którym się interesujemy. Bo przecież najważniejsze jest, żeby nasza praca odpowiadała nam samym, w końcu to sami musimy ją napisać, a to długi i cięzki proces. Dobrze byłoby, żeby sprawiało nam to przyjemność. Nie sugerowała bym się opianimi innych, że to oklepany temat. Myślę, że temat tłumaczeń audiowuzualnych jest na tyle złożony i szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-08-2017, 21:20
An24 An24 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Temat będzie dobry, jeśli uwzględnisz to, co dzieje się z branżą AV od kilku lat. Dzięki temu na pewno zyskasz przewagę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-11-2017, 00:53
damian1993 damian1993 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeżeli masz pomysł i są na ten temat jakieś publikacje czy też książki to czemu nie. Jeszcze jakbyś znalazł jakiegoś tłumacza z którym mógłbyś na ten temat porozmawiać to tym bardziej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-22-2017, 12:03
onex96 onex96 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Temat nie jest zbyt odkrywczy i wszystko na ten temat zostało już powiedziane, ale jak cię to interesuje i masz już jakiś pomysł na pracę to jak najbardziej warto Sam piszę pracę licencjacką o tłumaczeniach audiowizualnych i wydaje mi się, że jest to jeden z łatwiejszych tematów. Łatwo zebrać potrzebne materiały, źródeł jest dużo, a struktura każdej pracy jest bardzo podobna, więc polecam.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-22-2017, 21:00
Rosveen Rosveen jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja wychodzę z założenia, że praca licencjacka nie ma na celu dokonania przełomu naukowego. Służy raczej do ćwiczenia warsztatu, nauczenia się, jak w ogóle pisać tego typu prace naukowe, no i oczywiście do zaliczenia studiów. A zatem nie ma większego znaczenia, na jaki temat będziesz pisać - ważne, żeby cię interesował i żeby solidnie go opracować. Odkrywcze tematy można zostawić na magisterkę/doktorat.

Oczywiście nie chodzi mi o to, że zawsze trzeba tak robić. Wiadomo, że lepiej napisać coś nowego, jest to ciekawsze zarówno dla promotora, jak i recenzenta. Ale koniec końców dla większości studentów nie ma kompletnie żadnego znaczenia, czy licencjat jest znakomity, czy tylko dobry - jeśli nie kontynuujesz kariery naukowej, to raczej nikt nie będzie cię pytał, o czym pisałeś pracę.

Ale może to tylko moje doświadczenia. Sama napisałam jeden trudny licencjat, bo chciałam być ambitna, i szło mi to jak po grudzie. Na drugim kierunku wybrałam lżejszy temat i szczerze mówiąc, nie żałuję. Wolałam na tym etapie skupić się już na pracy zawodowej i nie męczyć z jakimś nowatorskim tematem (a wiem, że niektórzy są w takiej sytuacji od początku studiów).

Ostatnio edytowane przez Rosveen : 12-22-2017 o 21:05.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-12-2018, 01:11
monikaamm monikaamm jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Być może jest to oklepany temat, ale raczej chciałabym pisać pracę na temat związany z tłumaczeniem audiowizualnym. Myślę, że pisanie pracy jest łatwiejsze, gdy piszesz o czymś, co cię interesuje
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-12-2018, 08:53
Biuro.Tlumaczen.Polglish's Avatar
Biuro.Tlumaczen.Polglish Biuro.Tlumaczen.Polglish jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jak najbardziej Jest to tematyka bardzo wdzięczna i bogata, o której studenci piszą od lat a i tak zawsze znajdzie się jakiś ciekawy temat do poruszenia Trzeba tylko uciec od sztampy i oczywistości i napisać o tym co naprawdę w duszy gra zamiast powielać już istniejące schematy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.