Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-08-2012, 11:18
anet6 anet6 jest offline
Starszy Kumotr

Question W poszukiwaniu języka uniwersalnego

Według wielu wierzeń na początku wszyscy ludzie posługiwali się jednym językiem. Dopiero pycha, wyniosłość i spory doprowadziły do tego, że "siły wyższe" zainterweniowały i pomieszały ludziom języki (np. Wieża Babel). To spowodowało, że od najdawniejszych czasów ludzie poszukiwali jednego wspólnego języka wierząc, że dzięki temu nastąpi ład i porządek. Miło to miejsce w starożytności, np. w Persji gdzie skłócony ród wyczekiwał królestwa Ormuzdowego, gdyż wtedy "ludzie będą szczęśliwi, cała Ziemia stanie się jednym państwem i będzie tylko jeden język, jedne dla wszystkich prawa i jeden rząd". Miało to miejsce w 1871 roku, kiedy Rimbaud pisał "Zresztą, każde słowo jest myślą, nadejdzie czas języka uniwersalnego! […] Ten język będzie mówił z duszy, skupiając w sobie wszystko, zapachy, dźwięki, kolory…". I pewnie utopia języka uniwersalnego, wspólnego dla wszystkich istnieje teraz.

Czy oprócz Esperanta i języka łacińskiego, słyszeliście/czytaliście/wiecie o jakimś języku współczesnym/z przeszłości, które mogłyby aspirować na miejsce języka wspólnego dla wszystkich narodów?:
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2012, 16:09
agako88 agako88 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Porto - o meu amor
Domyślnie

Takich języków było, wbrew pozorom, całkiem sporo. A raczej ludzi, którzy je wymyślali z nadzieją, że któregoś dnia staną się uniwersalnym środkiem komunikacji.
Warto zauważyć, że obok Esperanto dwoma innymi najpopularniejszymi sztucznymi językami (IAL) są Ido oraz Interlingua. Szczególnie polecam zapoznanie się z tym drugim, naprawdę ciekawy i przyjemny.

Osobiście zawsze będę raczej sceptycznie nastawiona do takich tworów.
Stary 09-10-2012, 05:13
joannamn joannamn jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Trzeba pamiętać, że język to nie tylko suche słowa, gramatyka i inne reguły. Za słowami i konstrukcjami danego języka kryje się cała filozofia danego narodu/grupy społecznej itp. Polecam w tym temacie książkę "The Metaphors We Live By" autorstwa Lakoffa i Johnosona. Naprawdę ciekawe wytłumaczenie metafor w języku.
Nie wydaje mi się, żeby dało się skutecznie 'wprowadzić' nowy język, który miałby sens dla wszystkich i wszystkim by się podobał. Można by pewnie rozpowszechnić taki sztuczny, bezuczuciowy i ściśle techniczny język, potrzebny do handlu, dyplomacji i polityki, ale ciężko byłoby znaleźć wspólny język dla tak wielu kultur i narodów jakie mamy na ziemi.

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-30-2016 o 11:59. Powód: Niepotrzebne apostrofy przy nazwiskach.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-12-2012, 13:03
anet6 anet6 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Myślę, że nawet znając język jakim posługuje się dana kultura, ale nie będąc członkiem tej społeczności możemy mieć problem ze zrozumieniem jej... Język uniwersalny miał/ma za zadanie uprościć kontakty właśnie polityczne, gospodarczej, handlowe, codzienne...

Zgadzam się z tym, że istnienie takiego języka jest mało prawdopodobne, a możne w ogóle niemożliwe, jednak wielu ludzi wierzy w utopię języka uniwersalnego i tworzy własne propozycje...

Ciekawa jestem czy o słyszeliście o innych, niż wyżej wspominane przykładach...

Ostatnio edytowane przez tmixx : 11-20-2015 o 18:51. Powód: Brak dużej litery na początku zdań
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-15-2012, 02:39
Podszyszkownik

Domyślnie

Np. język Blissa. Właściwie język ten miał istnieć tylko w piśmie, które składało się z 4 500 znaków logograficznych.
Celem oczywiście miało być ułatwienie komunikacji międzynarodowej, ale wyszło jak zawsze...

Polecam link: [URL="http://www.crockford.com/blissym/lesson1.pdf"]Bliss[/URL]

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-30-2016 o 12:00. Powód: Niepotrzebny apostrof przy nazwisku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-17-2012, 02:59
catchmebaby catchmebaby jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że obecnie angielski funkcjonuje jak łacina w średniowieczu (tak jak kiedyś chłopi szli na msze do kościoła i nic nie rozumieli, tak teraz po angielsku nie mówią tylko ludzie bez wykształcenia... no może część jednak mówi). Myślę, że chiński się coraz bardziej rozpowszechnia, ale nie wiem, co z tym dalej będzie.
Co do tych "sztucznych" języków uniwersalnych, myślę, że to pozostanie tylko utopią. Taki język nie żyje swoim życiem i myślę, że nauka nie dałaby takiej satysfakcji, jak naturalnego, rozwijającego się języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-17-2012, 11:37
maverickaudrey maverickaudrey jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Ciekawy wątek. Dla mnie interesującym zjawiskiem jest Volapük. Na pewno któremuś z Forumowiczów obiło się to o uszy. Ja przyznam szczerze, stosunkowo niedawno się o tym dowiedziałam i bardzo mnie to zainteresowało. Jest to język sztuczny, a sama nazwa 'Volapük' (wym. wolapik) oznaczać ma język (ogólno)światowy. Sam język został opracowany przez niemieckiego księdza Johanna Martina Schleyera i składa się z elementów języka łacińskiego, angielskiego, francuskiego oraz niemieckiego.

Można przeczytać trochę o historii tego języka na wikipedii: [url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Volap%C3%BCk[/url]

a zapoznać się z alfabetem i przykładowymi fragmentami tekstów w tym języku tutaj: [URL="http://www.omniglot.com/writing/volapuk.htm"]http://www.omniglot.com/writing/volapuk.htm[/URL]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-17-2012, 12:05
maverickaudrey maverickaudrey jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Znalazłam również interesującą stronę o lingwa de planeta [URL="http://lingwadeplaneta.info/en/"]http://lingwadeplaneta.info/en/[/URL]. Można przeczytać o wizji języka globalnego, który - gdy oparty na bazie najczęściej używanych języków na świecie - ma niejako powstać samoistnie, rodząc się z naturalnej potrzeby.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2012, 23:04
anet6 anet6 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez agako88 Pokaż post
Np. język Bliss'a. Właściwie język ten miał istnieć tylko w piśmie, które składało się z 4 500 znaków logograficznych.
Celem oczywiście miało być ułatwienie komunikacji międzynarodowej, ale wyszło jak zawsze...

Polecam link: [URL="http://www.crockford.com/blissym/lesson1.pdf"]Bliss[/URL]
Super. Mi się bardzo podoba ten język, chociaż niektóre rzeczy nie są takie oczywiste to jednak wiele z nich tak i łatwo je zapamiętać.

Język Blissa przywodzi mi na myśl dwa inne projekty języków, które aspirowały/aspirują na miano uniwersalnych:

Pierwszy pochodzi z 1668 roku => Wilkins stworzył najpełniejszy projekt uniwersalnego języka filozoficznego, a do zapisu stworzył alfabet hieroglificzny (i to właśnie on przypomina mi język Blissa).
Głównym elementem alfabetu była kreska, do której dodawał mniejsze kreski, pod różnym kątem i/lub haczyki, co miało określać np. kategorię gramatyczną.
[url]http://en.wikipedia.org/wiki/An_Essay_towards_a_Real_Character_and_a_Philosophi cal_Language[/url]

Bliss przypomina mi też system znaków ideograficznych Jeana Effela., który bazuje na skojarzeniach

odsyłam do książki Jurkowskiego albo Eco, ponieważ niestety trudno jest znaleźć w internecie więcej wiadomości na temat tych języków

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-30-2016 o 12:03. Powód: Niepotrzebne apostrofy przy nazwisku, brak dużej litery na pocątku zdania, brak kropek na końcu zdań.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-19-2012, 21:31
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez anet6 Pokaż post
Super mi się bardzo podoba ten język, chociaż niektóre rzeczy nie są takie oczywiste to jednak wiele z nich tak i łatwo je zapamiętać

Język Bliss'a przywodzi mi na myśl dwa inne projekty języków, które aspirowały/aspirują na miano uniwersalnych:

Pierwszy pochodzi z 1668 roku => Wilkins stworzył najpełniejszy projekt uniwersalnego języka filozoficznego, a do zapisu stworzył alfabet hieroglificzny (i to właśnie on przypomina mi język Bliss'a)
Głównym elementem alfabetu była kreska, do której dodawał mniejsze kreski, pod różnym kątem i/lub haczyki, co miało określać np. kategorię gramatyczną.
[url]http://en.wikipedia.org/wiki/An_Essay_towards_a_Real_Character_and_a_Philosophi cal_Language[/url]

Bliss przypomina mi też system znaków ideograficznych Jeana Effela., który bazuje na skojarzeniach

odsyłam do książki Jurkowskiego albo Eco, ponieważ niestety trudno jest znaleźć w internecie więcej wiadomości na temat tych języków
O, bardzo ciekawe. Muszę w wolnej chwili poczytać więcej o tym.

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Przejdź do forum