Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Języki słowiańskie
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02-20-2017, 20:11
misentofortunato misentofortunato jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jezyk polski, wraz z czeskim i slowackim, nalezy do rodziny jezyków zachodnioslowianskich, wyodrebnionej z wielkiej rodziny praindoeuropejskiej. Wszystkie jezyki slowianskie wyewoluowaly ze wspólnego jezyka, zwanego praslowianskim.
Podobienstwo miedzy jezykami polskim i slowackim mozemy (oczywiscie w duzym uproszczeniu) porównac z odpowiedniosciami wystepujacymi miedzy niemieckim jezykiem literackim a szwajcarska odmiana niemieckiego (slownik zgodny lub podobny w ok. 75%).
Z kolei rozbieznosci miedzy polskim a rosyjskim mozna odniesc do róznic miedzy hiszpanskim a wloskim (slownik zgodny lub podobny w 55-60%).
Natomiast rozdzwiek miedzy polskim a bulgarskim jest tak duzy jak miedzy angielskim a niderlandzkim (slownik zgodny lub podobny w ok.40%).
Jezyki slowianskie sa najblizej spokrewnione z baltycka rodzina jezykowa, w sklad której wchodza np. litewski i lotewski, jednakze ich slownik pokrywa sie tylko w 3%.
Niekiedy podobienstwo w zapisie ortograficznym lub wymowie wyrazów pochodzacych z róznych jezyków slowianskich moze prowadzic do ich mylnego kojarzenia (w angielskim takie grupy wyrazów okresla sie mianem ‘false friends’), nie uwzgledniajacego zróznicowania semantycznego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-21-2017, 17:26
justys33 justys33 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Chyba ukraiński. Czeski jak dla mnie jest z innej planety
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-06-2017, 15:04
paris paris jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zawsze mi się wydawało, że słowacki jest najbardziej podobny do polskiego. Za każdym razem, gdy spotykałam kogoś mówiącego w tym języku, rozumiałam w zasadzie bez większych trudności to, co mówi. Trochę tak, jakbym słyszała jakiegoś Polaka mówiącego gwarą charakterystyczną dla jakiegoś rejonu Polski. Ale białoruski i ukraiński też są bardzo podobne. Generalnie jest chyba tak, że im dany język słowiański posiada bardziej odmienny od polskiego, charakterystyczny dla siebie akcent, tym trudniej go zrozumieć Polakowi. Rosyjski jest przecież pod wieloma względami bardzo blisko powiązany z polskim, ale jakoś trudno mi za każdym razem zrozumieć od razu kogoś mówiącego po rosyjsku, zwłaszcza jak mówi szybko.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-06-2017, 22:39
puma.domowa puma.domowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez justys33 Pokaż post
Chyba ukraiński. Czeski jak dla mnie jest z innej planety
Wręcz odwrotnie. Czeski to banał, a ukraiński - jakiś koszmar. Fakt, że ma wiele wspólnego z białoruskim (różnice są głównie fonetyczne), ale ma trochę mniej zapożyczeń z polskiego niż białoruski.

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 08-29-2019 o 01:55. Powód: Brak dużej litery na początku zdania
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-02-2017, 21:57
lakomikm lakomikm jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Kiedyś myślałam, że słowacki jest najbliższy polskiemu, później jednak chyba gdzieś przeczytałam, że to jednak czeski... Samej ciężko mi stwierdzić, który jest bardziej podobny do polskiego, ale myślę, że stopień pokrewieństwa w obu przypadkach jest tak wysoki, że trudno to wysłyszeć "gołym uchem", bez jakichś konkretnych badań. Ogólnie wiadomo, że najbliższy polskiemu musi być któryś z naszej podgrupy, tj. zachodniej.
W załączniku grafika, którą znalazłam gdzieś w internecie i która ma przedstawiać bliskość języków słowiańskich.
Załączone Grafiki
File Type: jpg slavic_continuum.jpg (13.7 KB, 5 wyświetleń)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-05-2017, 09:56
kubutek28 kubutek28 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Gdzieś już przy innej okazji pisałem o podobieństwie czeskiego i polskiego, ale napiszę też tutaj

Te dwa języki są mocno powiązane ze sobą historycznie - koło X wieku zaczęło kształtować się piśmiennictwo polskie, powstało praktycznie na podstawie czeskiego. Później j. polski spłacił dług - przy odradzaniu się języka czeskiego w XIX wieku, utworzono go na podstawie polskiego. Stąd ewentualne podobieństwo jest jak najbardziej uzasadnione.

Sądzę, że historią można wytłumaczy wiele. Z własnego doświadczenia zauważyłem, że w niektórych aspektach podobne są ukraiński i polski. No a wiadomo, że Ukraina w pewnym okresie była częścią Polski, więc mamy kolejne uzasadnienie. A że później na Ukrainę wpływała Rosja i rosyjski, to i zaczęło się więcej podobieństw do tego języka.

No ale przede wszystkim wiadomo, scs, wszystkie języki słowiańskie pochodzą od tego jednego dziadka, więc podobieństwa siłą rzeczy MUSZĄ BYĆ do jakiegoś stopnia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-05-2017, 18:04
dialecticchaos dialecticchaos jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Znam jedynie języki z grupy wschodniosłowiańskiej, więc o nich mogę coś powiedzieć Białoruski jest bardzo podobny do polskiego, zwłaszcza w zakresie słownictwa, niektóre słowa są wręcz takie same, co łatwo wytłumaczyć wspólnym rozwojem obu języków w okresie RON. No i ukraiński, sporo w nim zapożyczeń z polskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-09-2017, 08:37
kp1992 kp1992 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Kiedyś przygotowując się do magisterki natknęłam się na artykuły, w których autor (chyba Damborsky) starał się obiektywnie i naukowo podejść do tematu tego wątku, tzn. wybrać najpodobniejsze polskiemu języki na podstawie analizy porównawczej fonetyki, morfologii, leksyki itd. i doszedł do wniosku, że najbardziej podobne do polskiego są języki łużyckie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-09-2017, 14:35
kubutek28 kubutek28 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

No tak, nikt nie pomyślał o łużyckim... A to nie jest czasem tak, że język łużycki wymarł, a zostało tylko coś na kształt dialektu?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-09-2017, 16:37
kp1992 kp1992 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Nie wymarły, ale trzymają się kiepsko Nie pamiętam ze studiów dokładnych liczb (poza tym pewnie są to tylko szacunki), ale liczba osób posługujących się górnołużyckim to kilkadziesiąt tysięcy, natomiast dolnołużyckim poniżej dziesięciu tysięcy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.