Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-15-2019, 22:31
martawinko martawinko jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Również uważam, że podstawowa znajomość łaciny(uczyłam się jej rok jako lektorat) pomogła mi w nauce niderlandzkiego, ze względu na tworzenie nieregularnej liczby mnogiej niektórych rzeczowników. Do tego warto znać niektóre sentencje łacińskie lub sformułowania, które można usłyszeć na co dzień, a tak naprawdę nie wiemy co znaczą lub używamy ich niepoprawnie. Uczenie się niektórych rzeczy było trochę bezsensowne, ale ogólnie sądzę, że warto znać przynajmniej podstawy z tego języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-18-2019, 10:22
kingazyg kingazyg jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Łacina była jednym z przedmiotów obowiązkowych na każdej filologii na moim wydziale. Dzięki przecudownej pani doktor nasze zajęcia nie tylko nie były męczące (tak jak często to się zdarza w przypadku tego przedmiotu), ale również stymulujące pracę mózgu. Nauka koniugacji w j. włoskim czy hiszpańskim, których zaczęłam się uczyć już po zdaniu łaciny wydawała mi się o wiele przyjemniejsza. Niestety z samej łaciny niewiele już pamiętam, ale chodzenia na zajęcia nie żałuję.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-18-2019, 10:39
CarolinaS CarolinaS jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że łacina może ułatwić naukę języków romańskich, które czasami maja wiele wyrazów bardzo podobnie brzmiących, zresztą, bazują na łacinie. Dodatkowym atutem znajomości łaciny według mnie jest możliwość użycia różnego rodzaju powiedzeń po łacinie, które wzbogacają dany tekst, gdy go piszemy na przykład.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-18-2019, 13:11
agatawoo agatawoo jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja chętnie podszkoliłabym się z łaciny, żałuję nawet, że nie było jej w szkole.
Na pewno znajomość łaciny może być imponującym dodatkiem do CV.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-18-2019, 14:26
IWKA IWKA jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Miejscowość: Poland
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez agatawoo Pokaż post
Ja chętnie podszkoliłabym się z łaciny, żałuję nawet, że nie było jej w szkole.
Na pewno znajomość łaciny może być imponującym dodatkiem do CV.
nie wiem czy "imponującym", ale "dodatkiem" na pewno.
miałam w liceum - profil humanistyczny, więc polski, historia i łacina w natarciu (obok anglika)
zwykłe liceum ogólnokształcące miało angielski i rosyjski...

czy taki przydatny ten łaciński teraz w życiu? raczej nie. pomaga bardziej zabłysnąć, że zna się sentencje w tym języku i można wesprzeć znajomych, którzy mają wątpliwości.
na studiach miałam profesora, który nie przeżyłby, gdyby na wykładzie nie sypnął czegoś po łacinie, hehehe.

chociaż... ja miałam 5 z łaciny, a maturę ustną zdawałam z angielskiego.
koleżanka z klasy, która wymiatała z łaciny miała 6 i ją zdawała na maturze, co bankowo pomogło jej na studiach na Uniwersytecie medycznym. teraz jest niezłą (i bezkompromisową, żeby nie napisać sadystyczną ) fizjoterapeutką. gniecie zawodowo.

Ostatnio edytowane przez IWKA : 03-18-2019 o 14:33.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-14-2019, 10:51
anetanet anetanet jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Łacina jest bardzo przydatna w nauce języków romańskich. Według mnie pomaga oswoić się z odmianą czasowników.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-22-2019, 21:19
Szvejkova Szvejkova jest offline
Kumotr

Domyślnie

Myślę że każdy kto wybierze specjalizację medyczną, powinien umieć podstawy łaciny. Bez tego ani rusz.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-27-2019, 07:32
JuliaSypek JuliaSypek jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Myślę, że łacinę warto znać, szczególnie w niektórych zawodach jest ona szczególnie przydatna. Ja uczyłam się łaciny na studiach przez rok i nie żałuję, że miałam taki przedmiot. Podobało mi się to, że mogłam poznać etymologię niektórych słów oraz ciekawe wyrażenia łacińskie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-27-2019, 09:46
kamil94 kamil94 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Pierwszy raz styczność z łaciną miałem na studiach. Myśle że nauka tego języka jest przydatna, choć w niedużym stopniu. Na pewno przydaje się na studiach medycznych, gdzie większość nazw jest właśnie w tym języku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.