Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-30-2008, 12:06
daphne daphne jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zafrapował mnie ten termin - "psychizacja". Dotąd się z nim nie spotkałam i aż mnie kusi, żeby sprawdzić kiedy się to pojawiło i kto to wprowadził do teorii literatury. Przy najbliższej wizycie w czytelni się dowiem, tym bardziej, że i definicja tu podana mnie nie przekonuje. Szczerze mówiąc wyglada na to, że autor jakiegoś podręcznika dla młodzieży wymyślił sobie ten termin, który od momentu ukazania się podręcznika zaczął żyć właśnym życiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-30-2008, 23:09
michalina michalina jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Konkretnie to termin pojawia się w książce Ewa PACZOSKA,
Przeszłość to dziś. Literatura – język – kultura. Podręcznik dla II klasy liceum i technikum, cz. 2 (pozytywizm i Młoda Polska oraz współczesne nawiązania), Wydawnictwo STENTOR
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-02-2008, 23:00
jadwiga jadwiga jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez adam Pokaż post
A mnie nadal męczą te Grimmowskie karzełki a nie krasnoludki. Ma ktoś inne tlumaczenie, albo oryginał?
Nie dotarłam do oryginału, ale w Słowniku mitów i tradycji kultury przy haśle Śnieżka jest informacja, że bohaterka tej popularnej bajki chroni się pod opiekę zbójców lub karzełków. Bracia Grimm tylko rozpowszechnili tę bajkę, istniejacą w folklorze od lat. Natomiast karzełki, albo karły w mitologii germańskiej zajmowały ważne miejsce... sądzę więc, że te krasnoludki są jednak póżniejsze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-03-2008, 23:59
adam adam jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dzięki Jadwiga za tę informację. Oswajam się z myślą, że Śnieżka mieszkała z karzełkami a nie z krasnoludkami
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.