Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-20-2017, 13:19
tarnowskag tarnowskag jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Język holenderski

Hej, czy uczy się ktoś może języka holenderskiego? Znam zaledwie podstawy, a chciałabym zacząć poważną naukę. Czy holenderski jest podobny do niemieckiego? Jakie są największe trudności?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-27-2017, 20:58
karna95 karna95 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Niby podobne, ale nie do końca

Jest kilka podobieństw, ale holenderski jest trudniejszy, zwłaszcza pod względem akcentu. Sama się nie uczę (jeszcze), ale to są informacje od mojego wykładowcy, który się uczył.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-30-2017, 12:19
gurek95 gurek95 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Swego czasu pracowałem w Holandii i podczas rozmowy z szefem dowiedziałem się, że holender zrozumie niemca mniej więcej tak jak my czecha czy rosjanina, czyli podobieństwo pozwala nam poznać co najwyżej kontekst wypowiedzi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-02-2017, 12:57
markap94 markap94 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Oczywiście trzeba tez uważać na słowa, które mają podobne brzmienie, jednak oznaczają coś innego w niemieckim i holenderskim. Ja znam język niemiecki i łatwiej mi jest przyswoić gramatykę, składnię. Jednak jeśli o wymowę i pisownie to niestety jest to ciężka przeprawa

Ostatnio edytowane przez Beb48 : 08-12-2018 o 10:03. Powód: Błąd ortograficzny
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-12-2017, 22:46
bfree bfree jest offline
Szyszkownik

Domyślnie niderlandzki a niemiecki

Język niderlandzki jest dużo prostszy od niemieckiego!
Nawet jest w pewnym stopniu jego zredukowaną formą. Język niderlandzki jest bardzo podobny do niemieckiego dialektu Plattdeutsch.
Dla szybkiego porównania: polski 7 przypadków, niemiecki 4 (jeden rzadko używany w mowie), niderlandzki 2 (dopełniacz praktycznie na wymarciu), reszta przypadków gramatycznych została zastąpiona przyimkami (np. aan, voor). Zredukowane formy koniugacji czasownika, deklinacji rzeczownika, dużo mniej słownictwa. W niemieckim trzy rodzajniki (der, die, das plus wspomniane formy w czterech przypadkach), w niderlandzkim dwa (de, het), rodzajnik nieokreślony (niem. ein, eine plus formy w kolejnych przypadkach), w niderlandzkim tylko jedna forma (een) dla wszystkich rzeczowników we wszystkich przypadkach! W niderlandzkim nie ma tak zaawansowanej gramatyki jak w języku niemieckim. Faktycznie dla Polaków trudność stanowi fonetyka (w początkowej fazie nauki). Ale to nic innego, jak znane w niemieckim długie i krótkie samogłoski. Zasady są takie, jak w języku niemieckim. Język polski nie ma takiego zróżnicowania długości samogłosek (w niderlandzkim są jeszcze dyftongi (jak w niemieckim)). Znajomość niemieckiego bardzo pomaga w nauce języka niderlandzkiego. Przede wszystkim dzielenie wyrazów na sylaby (w niderlandzkim podwaja się samogłoski (długie) i spółgłoski (w przypadku krótkich samogłosek)). Dodatkowo dla Polaków jest dość łatwy do nauki (np. trudności dla Niemców stanowią niderlandzkie zapożyczenia z języka francuskiego, dla Polaków już nie - bardzo dobrze rozumiemy formy typu fotel, itd.). Dużo słownictwa znamy już w Polsce w postaci zapożyczeń niderlandzkich (np. słownictwo żeglarskie, morskie).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-13-2017, 19:06
pawel1721 pawel1721 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja właśnie też chciałbym się kiedyś uczyć niderlandzkiego i mam nadzieję że wcześniejsza nauka języka niemieckiego mi pomoże.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-02-2018, 18:14
danuta-aga danuta-aga jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez pawel1721 Pokaż post
Ja właśnie też chciałbym się kiedyś uczyć niderlandzkiego i mam nadzieję że wcześniejsza nauka języka niemieckiego mi pomoże.
jezeli uczyles sie niemieckiego to niderlandzki pojdzie latwo
ja mialam odwrotnie, najpierw nauczylam sie niderlandzkiego,potem uczac sie niemieckiego prawie nie potrzebowalam slownika
jedynie gramatyka w niemieckim troche trudniejsza
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-05-2018, 02:58
jakubgrzeszczak2 jakubgrzeszczak2 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Lublin
Domyślnie

Sądzicie, że warto się uczyć niderlandzkiego w kontekście pracy?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-09-2018, 14:49
bfree bfree jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Tak. Otwiera bardzo dużo możliwości. A jeśli ktoś zna niemiecki, to jest to bardzo łatwy język do opanowania (wystarczy kilka miesięcy nauki).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-09-2018, 14:57
bfree bfree jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

A może i jeszcze więcej szczegółów:

znajomość niemieckiego i niderlandzkiego otwiera drogę do bardzo szybkiego opanowania kolejnych 6 języków germańskich. Sama tylko znajomość niemieckiego i niderlandzkiego pozwala na rozumienie podstaw pięciu języków północno-germańskich (dla przykładu już można rozumieć około 60% szwedzkiego, duńskiego i norweskiego bez ich nauki). Przerobienie jednego podręcznika z podstawami katapultuje nas od razu na poziom B2. Najprostszy język germański, czyli angielski zaczynamy rozumieć bez jego nauki. Do zaawansowanego poziomu wystarczą dwa, trzy miesiące nauki. Inaczej potrzeba długich lat.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.