Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-10-2012, 10:37
chemukh chemukh jest offline
Szyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

A co sądzicie na temat stosunku pracy i przygotowań do egzaminu na TP, a szans na znalezienie dobrze płatnego zajęcia zakładając, że się taki egzamin zda? na moje oko absolwent filologii angielskiej, który pracował przez kilka lat w szkole i nie miał kontaktu z tłumaczeniami 'musi' poświęcić np. rok na przygotowanie, pewnie pójść na podyplomówkę, zainwestować nie tylko czas, ale i pieniądze... jestem ciekawa czy jest szansa na to, że to się w niedługim czasie zwróci...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2012, 10:59
LadyMi LadyMi jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Myślę, że strach przed popełnieniem jakiejś pomyłki nie może przekreślać to na co pracujemy większość naszego czasu. Też się wielu rzeczy boję, ale sądzę, że zdanie tego egzaminu wieńczy jakiś etap naszej pracy i doświadczenia, a z kolei otwiera nowy etap. Jak ktoś słusznie zauważył każda praca niesie ze sobą ryzyko i musimy być na to przygotowani. Jak to się mówi - nie myli się ten, kto nic nie robi. A ja życzę wszystkim samych trafnych tłumaczeń.

Ostatnio edytowane przez ewelka_34 : 06-09-2014 o 10:16.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2012, 11:49
amelia's Avatar
amelia amelia jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

podobno praca TP jest bardzo niewdzięczna w Polsce ze względu na bardzo niskie stawki, nie ukrywajmy - sądy to państwówka, znacznie więcej można zarobić w prywatnych firmach, a póki co prestiż zawodu jest dodanie skorelowany z wysokością zarobków więc osobiście nie przychylałabym się do twierdzenia, że ta praca jest bardzo prestiżowa ALE uważam, że przede wszystkim trzeba robić coś, co sprawia nam satysfakcję, więc jeśli marzeniem kogoś byłaby ta praca - go for it!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2012, 14:00
maggda maggda jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez askre Pokaż post
Wykładowca stwiedził kiedyś, że egzamin na TP jest obecnie bez sensu, jeśli weźmie się pod uwagę, że obecnie nikt nie tłumaczy bez dostępu do słowników, internetu, bazy terminologicznej etc.
W 50% zgadzam się z tym stwierdzeniem. Oczywiście nie uważam, że taki egzamin jest "bez sensu". Został on wprowadzony stosunkowo niedawno i myślę, że to była dobra decyzja, chociażby dlatego, że teraz trudniej jest zostać TP, przez co ci, którym się to udało, nie mają aż tak dużej konkurencji jak kiedyś (chociaż będąc realistą trzeba przyznać, że aktualnie TP w językach ENG-PL jest bardzo dużo). Jednak wracając do cytatu, myślę, że jest w nim trochę prawdy. Przede wszystkim dlatego, że po zdaniu egzaminu możemy zakupić specjalnie przygotowane "bazy" dla TP, w których znajdują się różnorodne wzory pism urzędowych, w które tak na prawdę wstawiamy tylko odpowiednie dane i tłumaczenie gotowe. Słyszałam, że jedną z firm specjalizujących się w sprzedaży tego rodzaju "usług" można znaleźć w Warszawie i jest ona dość popularna w środowisku TP.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2012, 15:40
j.g.praktykantka j.g.praktykantka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Także uważam, ze warto. Dodatkowy tytuł i uprawnienia = większy prestiż, no i wyższe stawki, nawet jeśli o grosze to zawsze coś. Poza tym, tłumacz przysięgły zajmuje się tez zwykłymi tłumaczeniami, bo z samych przysięgłych by się nie utrzymał.

Ostatnio edytowane przez ewelka_34 : 06-09-2014 o 10:18.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-17-2012, 12:41
izabelastepkowska izabelastepkowska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Również uważam, że warto. Moim zdaniem jest to praktycznie najwyższe kompetencje, które można uzyskać po studiach lingwistycznych. Dla mnie na przykład zdanie tego egzaminu to będzie raczej kwestia ambicji, ponieważ mieszkam w dosyć małym powiecie aby móc zupełnie poświęcić się w pracy zawodowej jedynie tłumaczeniom przysięgłym.

Ostatnio edytowane przez ewelka_34 : 06-09-2014 o 10:18.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-17-2012, 17:38
Aga01 Aga01 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Być czy nie być TP ? Jeżeli robi się to co się lubi, jest to pasją, to przeważnie można oczekiwać, że będzie to owocne (niekoniecznie w pieniądze w Polsce). Trudna decyzja, z którą też mam problem. I często w życiu zawodowym mam potwierdzenie, że nie trzeba być TP, aby zarabiać dobre pieniądze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-20-2012, 12:03
karlahunter0 karlahunter0 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wcale nie tak łatwo jest zostać TP. Koszty, egzamin - ale na pewno warto. W przyszłości planuję podyplomówkę z tłumaczeń, i o ile pozwolą mi na to finanse - egzamin
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-22-2012, 22:39
DariaK DariaK jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

też uważam, że warto sama rozważam w przyszłości egzamin na TP, jak już ktoś stwierdził, można robić tłumaczenia przysięgłe i dodatkowo zwykłe, mając zdany egzamin na TP otwiera nam to więcej możliwości zatrudnienia, po za tym każda dodatkowa specjalizacja zawsze jest na plus dla Nas i jeśli kochamy tłumaczyć warto spróbować-kto nie ryzykuje ten nie ma
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-23-2012, 19:31
marta.denis@gmail.com marta.denis@gmail.com jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja po studiach też zamierzam pójść na podyplomówkę i zdawać egzamin. Na zajęciach z tłumaczeń tłumaczyliśmy też różne umowy, akty itp. bo wykładowcy są tłumaczami przysięgłymi. Wiadomo, że na początku wiąże się to z kosztami, ale sam egzamin nie jest taki drogi, gorzej ze studiami. Z tego co widziałam trzeba za niego zapłacić 800 zł, poprawcie mnie jeśli się mylę, bo może to jakieś stare dane były. A studia to już koszt ok 3000 -4000 zł. Ale chyba warto zainwestować. Myślę, że może to się zwrócić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.