Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Języki romańskie
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-11-2017, 15:01
Marguerite96 Marguerite96 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Osobiście uważam, że łacina jest bardzo przydatna w nauce języków romańskich. W gimnazjum rozpoczęłam naukę łaciny znając już język francuski. Pozwoliło mi to zrobić połączenia i dowiedzieć się więcej na temat etymologii oraz historii języka francuskiego. Później rozpoczęłam studia filologii klasycznej i jak pogłębiłam swoją wiedzę gramatyczną, to lepiej zrozumiałam składnię polską I niemiecką. Pomogło mi w nauce włoskiego i hiszpańskiego, ponieważ zrozumiałam jak ewoluowały języki romańskie, ale również poznałam jak się tworzyły niektóre polskie słowa. Studia były połączone z poznawaniem kultury antycznej, klasycznych historyków, poetów, autorów, filozofów. Jeśli o mnie chodzi, to myślę, że to dobra baza do nauki innych języków i rzeczywiście niezbędna wiedza dla romanistów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-20-2017, 18:56
AliceS AliceS jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Łacina bardzo się przydaję w nauce języków. Języki romańskie, ale nie tylko, wywodzą się z tego języka. Dzięki temu możemy często zrozumieć etymologię słów. Poza tym, warto jest umieć rozszyfrować choć część napisów na ścianach zabytków w różnych europejskich miastach. W naszych czasach niewielu jest przecież ludzi, którzy znają łacinę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-21-2018, 19:00
annaty annaty jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W zasadzie łacina jest nieopisaną pomocą w nauce języków, jeśli znasz ją dobrze. Semestr na studiach nic nie da, oprócz dodatkowego kolokwium w sesji. Ja studiowałam portugalski, ale wcześniej przez trzy lata miałam łacinę w liceum i to taką hardcorową, nasza nauczycielka nie odpuszczała do ostatniej lekcji w 3. klasie.

Ale bardzo to doceniam, zwłaszcza, gdy mam do zrobienia zadanie z komparatystyki. Ne oszukujmy się, nie tylko języki romańskie, ale i niemiecki czy angielski łaciną stoją. Poza tym wiadomo, słówka specjalistyczne z dziedziny przyrody, zdrowia, budowy ludzkiego ciała o wiele łatwiej jest przyswoić moim zdaniem. Te "nitki" skojarzeń szybciej się naciągają
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-21-2018, 19:47
isa1 isa1 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Na filologii romańskiej miałam dwa semestry łaciny i w moim odczuciu wiedza zdobyta na tych zajęciach nie przydała mi się w nauce języka. Myślę, że dla osoby, która po prostu chce się nauczyć języka, aby się w nim porozumiewać, znajomość łaciny nie jest niezbędna. Przydaje się ona w przypadku osób, które tak jak moi przedmówcy, zajmują się bardziej zaawansowaną analizą gramatyki czy etymologii języków.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-22-2018, 12:41
Malgosia97 Malgosia97 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mi osobiście nauka gramatyki łacińskiej wiele pomogła. Również słownictwo i jego etymologie wiele wnoszą, bo nie ma łatwiejszej drogi do zapamiętania wyrazów jak poprzez znajomość ich etymologii.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-11-2018, 21:51
alextom324 alextom324 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Łacina jest bardzo przydatna, wielokrotnie to kwestionowałam, natomiast ostatecznie uważam że daje nam ogólny zarys gramatyki i pewne reguły. Jednak sposób jej prowadzenia, zwłaszcza na uczelni wyższej jest koszmarny i pozostawia wiele do życzenia. Nauczyciel powinien większy nacisk kłaść na słówka szczególnie takie popularne, z którymi mamy do czynienia na co dzień, a zamiast tego serwuje się nam kucie na blachę tych deklinacji, koniugacji i innych pierdół. Jestem ogromną fanką sentencji łacińskich, są bardzo przydatne, można się nimi pochwalić w towarzystwie i po prostu fajnie brzmią. To jest łacina, z której ja z chęcią bym korzystała.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-11-2018, 22:51
weronika3 weronika3 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja miałam jeden semestr łaciny i to mi nie pomogło w nauce rumuńskiego, było wręcz odwrotnie. To rumuński pomógł mi w nauce łaciny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-14-2018, 22:39
agnesa agnesa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Szczerze? Mi średnio. Widać podobieństwa gramatyczne z włoskim, dużo wspólnych słów z hiszpańskim, francuskim, nawet angielskim. Ale mi osobiście przeszkadza. Zaczęłam uczyć się hiszpańskiego i łaciny w podobnym czasie (łacinę mam obowiązkową na studiach, a hiszpańskiego uczę się w szkole językowej). Zdarza mi się na lekcji hiszpańskiego odmienić czasownik jak po łacinie, a w łacińskich tekstach nagminnie omijam "h" na początku wyrazu.Uczenie się rosyjskiego, jak by nie patrzeć podobnego do polskiego, poszło mi dużo lepiej. Ale, jak zwykle, nie dla każdego działa to tak samo
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2018, 12:25
portulaca portulaca jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mi osobiście łacina bardzo pomogła jeżeli chodzi o słownictwo. Nie uświadamiałam sobie do momentu, w którym uczęszczałam na zajęcia z "Historii języka portugalskiego". Prawie każdą analizę zaczynaliśmy od łaciny, obserwując jak dane zagadnienie wyewoluowało w języku portugalskim, hiszpańskim, włoskim czy francuskim.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-01-2018, 15:51
KamilaJagoda KamilaJagoda jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Łacinę miałam w trybie przyspieszonym i skróconym tylko przez dwa semestry. Myślę, że nie jest to dobry proces, który pomoże w potem w nauce języków romańskich. Jeżeli ma się dobre podstawy i dobrą znajomość słownictwa, to na pewno w przyszłości owocuje. Czasem bez sięgania do słownika, można zrozumieć pewne słowa, czy nawiązania do słynnych łacińskich powiedzeń. Jednak musi się to opierać na solidnych podstawach, inaczej jest bezużyteczna.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.