Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-03-2011, 21:27
Anna.K Anna.K jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Praca w Hiszpanii

Czy ktoś z was ma może jakieś doświadczenia z pracy w Hiszpanii, którymi chciałby się podzielić? A może ktoś właśnie teraz tam pracuje? Czy łatwo jest dostać pracę obcokrajowcom? Na co pracodawcy hiszpańscy zwracają uwagę jak zatrudniają nową osobę i ewentualnie jakich dokumentów wymagają?

Osobiście nidgy tam nie pracowałam, ale chciałabym usłyszeć wasze opinie na ten temat.

Zapraszam do dyskusji.

Ostatnio edytowane przez Anna.K : 10-03-2011 o 21:30.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-03-2011, 21:57
madzia madzia jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Warszawa
Domyślnie

Swego czasu jeszcze w czasach liceum pojechałam z koleżanka do Malagi w celu znalezienia pracy na wakacje...zachęcone opiniami innych znajomych, którzy w poprzednich latach jeździli do Hiszpanii, bez problemu znajdowali zatrudnienie i zarabiali duuuze sumy nakladając lody byłyśmy pewne, że i nam się powiedzie..Niestety rzeczywistość okazała się już nie tak przychylna i optymistyczna. Nie znalazłyśmy pracy chociaż rozniosłyśmy sporo CV. Nawet znakomita znajomość języka tu nic nie pomogła...spedziłyśmy zatem miesiąc w Hiszpanii typowo wakacyjnie i wróciłysmy z pustymi kieszonkami wnioski: praca nie leży na ulicy, trzeba znać hiszpański dobrze, ale co najważniejsze...jeśli chcemy znaleźć pracę na wakacje musimy się wybrać do docelowego kraju chwilkę przed rozpoczęciem sezonu lub na samym jego początku!!! W Hiszpanii ostatni dzwonek to przełom maja i czerwca...powodzenia

Ostatnio edytowane przez madzia : 10-03-2011 o 21:59.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-04-2011, 23:02
Agafil Agafil jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja pracowałam wakacyjnie w Benidormie (turystyczna wiocha na Costa Blanca) w 2006, 2007 i 2008- dziewczyny zawsze sobie radziły jako kelnerki, ale chłopakom było bardzo ciężko znaleźć pracę. Zgadzam się, że praca nie leży na ulicy (a teraz w czasie kryzysu tym bardziej) szczególnie, że "uprzywilejowaną" pozycję zajmują Latynosi z oczywistą przewagą w znajomości hiszpańskiego (aczkolwiek znajomość angielskiego jest dużym atutem nas, nieLatynosów, którzy również zgodzą się na płacę niższą niż dla Hiszpana.

Ogólnie wspominam te pobyty bardzo miło-mimo zmęczenia (przecież przyjechałaś na wakacje zarobić pieniądze więc możesz pracować po 14 godz, odpoczniesz za miesiąc, a teraz mamy sezon i największe zyski) i spalonych słońcem, niegrzeszących dobrym wychowaniem Angoli-to były to w sumie wakacje (morze, basen, wycieczki po okolicy, a po zakończeniu kontraktu-np. wynajętym samochodem po Andaluzji czy tydzień w Paryżu, dzięki którym przy okazji zarobiłam parę groszy

Z tego co wiem w dużych miastach znacznie trudniej wynająć mieszkanie na krótki okres (na miesiące) z powodu wysokiej ceny. Osobiście mam tylko doświadczenia barowo-kebabowe, ale kilka moich koleżanek pracuje na "wyższych" stanowiskach, wymagających większych kwalifikacji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-06-2011, 15:03
zmillka zmillka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Najpierw formalności. Warto wyrobić sobie nr NIE i Seguridad Social. Jeśli tylko chcesz pracować legalnie. Ja, zawsze 3/4 miesiące przed wakacjami, wysyłałam CV przez Internet do hoteli, barów etc. Zawsze coś się znalazło. Ponadto często wraz z ofertą pracy pracodawca zapewniał zakwaterowanie. Jednym słowem idealnie. Aktualnie przebywam w mniejszej miejscowości (200 000 tys. mieszkańców), studiuję i zamierzam znaleźć pracę tutaj. Jestem optymistycznie nastawiona. Myślę, że nie będzie problemu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-06-2011, 16:48
Monika108 Monika108 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

W 2000 roku pracowałam miesiąc w Hiszpanii, w La Corunii na północy kraju i w Madrycie. Pracę znalazłam w Polsce i docelowo miałam pracować tutaj a w Hiszpanii odbywało się szkolenie i praktyka w firmie. Wszystkie formalności na szczeście miałam załatwione przez pracodawcę, ale gdybym miała jechać na wlasną rękę to nigdy nie pojechałabym w ciemno (no chyba że byłabym naprawdę na skraju bankructwa i to by było jedyne wyjście z sytuacji). Obecnie jak wiemy jest kryzys, w Hiszpanii nie dzieje się najlepiej, jest duże bezrobocie, więc jeśli miałabym jechać tam do pracy to tylko do pewnej, po dopełnieniu formalności w Polsce.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-08-2011, 17:59
Juana Juana jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Dwa lata temu byłam na Erazmusie w Hiszpanii i zupełnie przypadkowo znalazłam pracę dorywczą w muzeum. Bardzo się ucieszyłam, ale niestety kiedy doszło do załatwiania formalności, okazało się, ze nie jest to taie proste. Najpierw musiałam wyrobić sobie NIE (Numero de Identificación de Exranjero). Odsyłano mnie od urzędu do urzędu, sraciłam na tym dwa dni, w końcu gdy trafiłam w dobre miejsce okazało się, że na wydanie numeru trzeba czekać conajmniej 2 tygodnie, a ja miałam zacząć pracę następnego dnia. No i musiałam zrezygnować
Poza tym teraz w Hiszpanii kryzys jest naprawdę przytłaczający. To raczej Hiszpanie emigrują do nas w poszukiwaniu pracy. Ci z nich, których znam, twerdzą, że w Polsce są dużo więskze szanse na znalezienie pracy dla młodych ludzi po studiach. Myśle zatem, ze nie warto jechać w ciemno, lepiej wcześniej oszukać ofert przez internet i choćby w ten sposób się zorientować, czy warto podejmować ryzyko.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-09-2011, 23:13
pweronika pweronika jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Nawet z doskonałą znajomością języka nie jest łatwo znaleźć pracę. Najlepiej jest w sezonie w miejscowościach turystycznych. Myślę jednak, że jak wszędzie, jak się ktoś uprze, to znajdzie. Kiedy potrzebne są pieniądze, zawsze znajdzie się praca, bo przestajemy przebierać w ofertach. Potem jest tylko lepiej. Trzeba być dobrej myśli.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-13-2011, 22:33
kluska kluska jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

O pracę niestety nigdzie nie jest łatwo... Obecnie pracuję w Hiszpanii na recepcji w firmie handlującej marisco. Z pracy jestem zadowolona, akurat ta firma lubi zatrudniać młodych, znających języki i mających chęci do pracy. Doświadczenia wcale nie trzeba mieć wielkiego

Co do pracy wakacyjnej - naprawdę warto zacząć już w Polsce, przez neta, szukać jakichś ofert i rozsyłać CV. W tych najbardziej turystycznych regionach będzie łatwiej, zwłaszcza do hoteli czy restauracji i barów Liczcie się z tym, że jeśli chcecie pracować legalnie bez NIE ani rusz! Właściwie z polskim dowodem osobistym wiele nie załatwicie... NIE kosztuje niecałe 10 eur, ale służy zawsze i wszędzie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-13-2011, 23:05
Agafil Agafil jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kluska Pokaż post
NIE kosztuje niecałe 10 eur, ale służy zawsze i wszędzie
Czyżby coś się zmieniło?Bo ja pamiętam, że załatwiałam bezpłatnie-na komisariacie policji, w specjalnym wydziale do wydawania NIE cudzoziemcom
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-07-2011, 21:27
Anulek78's Avatar
Anulek78 Anulek78 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla wszystkich zainteresowanych pracą w hiszpani dodaje bardzo użyteczny link, który zawiera różne ważne informacje dla osób planujących podjecie pracy w tym kraju
zapraszam do lektury
[url]http://www.solidarnosc.org.pl/pl/hiszpania.html[/url]

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.