Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-02-2019, 20:50
katles katles jest offline
Kumotr

Domyślnie Tłumaczenia bilbijne

Czy ktoś z Was miał może okazję przeczytać książkę Marka Pieli pt. ,,Grzech dosłowności we współczesnych przekładach Starego Testamentu"? Jest to bardzo ciekawa pozycja dla osób zainteresowanych przekładami Pisma Świętego. Autor zwraca w niej uwagę m.in. na ciekawy aspekt tłumaczeń biblijnych-tzw. ,,kanonizację" tekstu, co oznacza, że pewna określona wersja tekstu (dobór słów, metafory, starodawne słownictwo) uznane zostają za jedyne właściwe.

Zgodnie ze stereotypem Biblia cechuje się podniosłym stylem, więc przekłada się ją w taki właśnie sposób, a przeciętny odbiorca oczekuje wręcz że przekłady Biblii będą „wzniośle niejasne”.

Z drugiej jednak strony, gdyby nie przekład biblii ks. Jakuba Wujka Biblia język polski nie rozwinąłby się w podobnym stopniu, bo to dzięki jego przekładowi polszczyzna wzbogaciła się o takie frazeologizmy jak
szata godowa, ,,pokarm duchowy", ,,znaki czasu" , ,,czynić posługę", ,,stanąć na nogi", ,,czas się wypełnił", ,,chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli".

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy nadal powinno hołdować się zasadzie ,,wzniosłej niejasności" czy może wzorem protestantów stawiać na bardziej zrozumiałe przekłady Biblii?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-21-2019, 15:33
AnnaStoch AnnaStoch jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Polska, Kraków
Domyślnie

Nie czytałam tej książki, ale bardzo chętnie to nadrobię. Dziękuję za polecenie Jestem protestantką i nie rozumiem zupełnie idei "wzniosłej niejasności". Bardzo polecam tłumaczenie "słowo życia" i uwspółcześnioną Biblię Gdańską
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-26-2019, 20:37
polor.kol polor.kol jest offline
Kumotr

Domyślnie

mysle ze jest pora dla mnie by zejarzeć to takiej ksiazki
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-09-2019, 14:38
Ania5340 Ania5340 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Nie czytałam tej książki, ale sama jestem mocno zainteresowana Biblią samą w sobie. Dla wierzących Biblia to objawione Słowo Boże, więc ten tekst wcale nie musi być "łopatologiczny" i od ręki zrozumiały dla każdego, jak twierdzą niektórzy ateiści, wręcz przeciwnie. Taki tekst powinien wzbudzać respekt i skłaniać do głębszej refleksji nad jego treścią, więc nie sądzę, że word-to-word rendering to dobre rozwiązanie. A dla tych, którzy tego potrzebują, jest internetowa Biblia interlinerarna. Dzięki za rekomendację!
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.