Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Języki romańskie
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-12-2017, 20:09
Kasia88 Kasia88 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zdecydowanie francuski! Hiszpanie zawsze brzmieli mi trochę, jakby nie pogryźli do końca klusek. A francuski wiadomo - czar i wcale nie jest trudny. Wymowa czasem może spłatać figle, ale gramatyka jest raczej konkretna i dlatego nie bardzo trudna do opanowania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-19-2017, 09:51
comemargot comemargot jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uwielbiam i mówię po francusku, chociaż śmieszą mnie czasem stereotypy, że to "język miłości". Znam Francuzów, którzy byli bardzo zdziwieni, że w międzynarodowym towarzystwie mówiono, że są "romantyczni" tylko dlatego, że pochodzą z Francji.
Hiszpańskiego nie znam, ale nie wykluczam, że kiedyś po niego sięgnę - spędziłam dużo czasu wśród towarzystwa rozmawiającego po Hiszpańsku i skupiając się na tym co mówią byłam w stanie zrozumieć to i owo (znam francuski C1 i włoski +-A2).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-21-2017, 20:56
lakomikm lakomikm jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja kocham hiszpański i będzie to na zawsze moja największa miłość (tylko nie wersja europejska, bo to zupełnie inna bajka ).
Francuski mi się w ogóle nie podoba. Nigdy się też nie uczyłam, więc ciężko mi stwierdzić czy jest łatwy czy jest trudny. Wydaje mi się jednak, że grunt to podejście do języka. Jak ktoś uwielbia dany język to nieważne jak trudny by był jest się go w stanie spokojnie nauczyć. A to komu się co podoba to już wiadomo kwestia gustu...
P. S. Przepraszam wszystkich wielbicieli francuskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-22-2017, 17:23
AleksandraCecylia AleksandraCecylia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Studiuję filologię francuską i jest to największa miłość mojego życia <3 Z językiem francuskim nie można się nudzić, gramatyka to duże wyzwanie, miliony wyjątków, ale satysfakcja z posiadanej wiedzy wynagradza wszystko. No i ten niesamowity akcent i to "rrr"!

Włoski był moim drugim językiem na studiach i gdyby nie obowiązkowe zajęcia, pewnie sama nie zaczęłabym się go uczyć. Ale bardzo miło wspominam naukę, to bardzo ładny język, wydaje mi się, że w pewnych kwestiach prostszy od francuskiego, a w innych trudniejszy.

Hiszpańskiego nigdy się nie uczyłam i nie ma nic, co by mogło mnie zachęcić do nauki. Niestety kojarzy mi się z samymi mało ambitnymi rzeczami. Mam wielu znajomych z Hiszpanii, ale jakoś nie mogę poczuć tej mentalności. Za to jestem pod dużym wrażeniem Kolumbijczyków. Wszyscy moim kolumbijscy znajomi to osoby bardzo wykształcone i ambitne. I też o wiele bardziej podoba mi się wymowa języka hiszpańskiego z Ameryki Południowej niż z Europy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-21-2020, 19:15
Hikari Hikari jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

W zasadzie to sam nie wiem który wolę. To chyba zależy jednak od mojego nastroju i widzimisię, ale zauważyłem, że jak zbyt długo słucham jednego, to zaczyna mi brakować drugiego. I to się tak zmienia jak w kalejdoskopie.

Niemniej w takiej codziennej komunikacji bardziej skłaniam się ku hiszpańskiemu. Prostszy, płynniejszy, mniej udziwniony, ale też i mniej ambitny.
Francuski to idealny język, by podkreślić wagę danej sytuacji/miejsca, ale z drugiej strony to taka l'art pour l'art niż coś konkretnego.

Hiszpańska kultura kojarzy mi się gorzej niż francuska, choć z tego co słyszałem to właśnie Francja nie cieszy się dobrą opinią. Dla mnie kultura hiszpańska sprawia wrażenie takiego obrazka z MTV: imprezki, seks, narkotyki i taka młodzieżowa błazenada, pustka mentalna, maczyzm, rozerotyzowanie. Wierzę, że w Hiszpanii jest lepiej pod tym względem niż w Ameryce Południowej, bo jakoś nigdy mnie tam właśnie nie ciągnęło w przeciwieństwie do sympatyczniejszej Hiszpanii.

Język francuski kojarzy mi się z oryginalnością, złączeniami głosek, szlachetnością, uprzejmością, grzecznością, melancholią, ekstrawagancją, subtelnością, niebanalnością, ale też i ze zbędnymi wyjątkami, utrudnianiem sobie życia, zbędną patetycznością i teatralnością. Czasem od dłuższego słuchania mam już go dość, bo zaczyna mi brzmieć sztucznie, a jego zmiękczenia zaczynają działać mi na nerwy, by po odpoczynku stwierdzić, że znowu go kocham słuchać. Ech.

Sama Francja kojarzy mi się z artyzmem, modą, melancholią, neurotyzmem, dobrym stylem i smakiem, bogactwem kulturowym, luksusem, czyli ze wszystkim tym, co sobie cenię u ludzi. Co ciekawe zawsze sądziłem, że Francuzi to introwertycy na miarę Skandynawów/Niemców/Azjatów, a tu jednak nie. Szok. Z takim językiem byłem wręcz świecie przekonany, że jest kompletnie inaczej. Niewyobrażalne było dla mnie, by w tak pięknym języku istniały jakiekolwiek wulgaryzmy (w japońskim jest ich bardzo mało), a tu zonk.

Niestety, ale nie mam takich pozytywnych odczuć o dzisiejszej Francji, która jak dla mnie co raz bardziej zmierza w stronę dyktatury, a sami Francuzi są znacjonalizowano, chaotyczni i zbłaznowani. To już nie jest kraj Moliera, uroczych kafejek i dyskusji na poziomie. Wielka szkoda. Jestem rozczarowany. Niestety, ale tak odbieram Francję.

Francuski w Europie bardziej przydatny (choć chyba nie bardziej niż niemiecki?), ale właśnie dzisiejszy charakter Francji i Francuzów nieco zniechęca mnie do tego języka i kraju, a szkoda, bo bardzo lubię (lubiłem?) tę kulturę. Zaczynam się bardziej skłaniać ku hiszpańskiemu i Hiszpanii, ale to może znowu kwestia moich ,,humorków".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-14-2020, 13:41
fan_języków_niszowych fan_języków_niszowych jest offline
Kumotr

Smile

Ja osobiście preferuję j. hiszpański.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki