Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-28-2015, 23:22
NazarkoM NazarkoM jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warszawa
Domyślnie Znaki korektorskie - modyfikowanie zapisu

Czy modyfikowanie zapisu znaku translatorskiego obowiązuje tylko w jednym zdaniu, bądź akapicie?
Tzn., że jeśli zaczynam korygować nowy akapit, to mogę używać danego znaku, który powtarza się w poprzednim akapicie, od początku, tj. od jego najprostszego zapisu? Czy może muszę modyfikować jego zapis za każdym razem jak go używam?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-29-2015, 17:57
malgoz malgoz jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Może nie jestem mocno wtajemniczona w ten temat, ale myślę, że tak na chłopski rozum rożnych kresek i kreseczek używa się w jednej linijce, a w następnej można używać tych samych symboli. Wydaje mi się, że różnych symboli używa się, aby odróżnić zmiany w danej linijce.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-29-2015, 21:15
Podszyszkownik

Domyślnie

malgoz, przeglądałam różne przykłady korekt w internecie i w większości dany znak, jeśli był używany w tym tym samym zdaniu lub akapicie kilka razy to za każdym razem był modyfikowany. Teksy, które znalazłam były dosyć krótkie i nie wiem, jak postępować w sytuacji, gdy mamy do czynienia z czymś dłuższym. Ale wydaje mi się, że jeśli zaczynamy korygować nowy akapit to już znaki korektorskie można używać od ich najprostszej wersji. Może ktoś potwierdzi jeszcze?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-30-2015, 12:44
aurigo's Avatar
aurigo aurigo jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Mazury
Domyślnie

Bezpiecznym rozwiązaniem jest modyfikowanie za każdym razem znaku korektorskiego, nawet jeśli dotyczy niemal identycznej korekty, ale mieszczącej się w dwóch różnych linijkach tekstu. Możliwości modyfikowania znaków korektorskich są ogromne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-30-2015, 13:37
Podszyszkownik

Domyślnie

aurigo, dzięki za podpowiedź. Jednak nadal nie jestem pewna, czy zaczynając np. nowy akapit mogę używać znaków korektorskich od początku, tj. od ich najprostszego zapisu? Rozumiem, że w przypadku, gdy zdanie po zdaniu używany jest ten sam znak to bezpieczniej jest zmodyfikować, ale jeśli mamy do czynienia z nowym akapitem, to już chyba nie powinno dojść do nieporozumień przy odczytywaniu korekty. Jak sądzisz?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-30-2015, 13:42
aurigo's Avatar
Podszyszkownik

Domyślnie

Staram się unikać powtarzania identycznych znaków w tekście, który poddaję korekcie, nawet jeśli poprawki widnieją w kilku różnych akapitach - w obrębie jednego "projektu" korektorskiego, niezależnie od ilości akapitów, staram się nie powtarzać w ogole znaków.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-30-2015, 14:08
Podszyszkownik

Domyślnie

aurigo, a masz może link do jakiejś sprawdzonej strony z przykładami, jak wielokrotnie modyfikować zapis poszczególnych znaków. W instrukcji, którą posiadam jest kilka przykładów ale dochodzę do takiego momentu w tekście, że nie jestem pewna, czy modyfikacja, którą sama wymyślam, jest prawidłowa. Nie chciałabym przekombinować. Czy może modyfikowanie tych znaków to też trochę inwencja twórcza korektora? :-)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-30-2015, 14:19
aurigo's Avatar
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez NazarkoM Pokaż post
Czy może modyfikowanie tych znaków to też trochę inwencja twórcza korektora? :-)
Tego się bardzo mocno trzymałem
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-30-2015, 14:26
Podszyszkownik

Domyślnie

Aha, to teraz wszystko jasne :-) Dziękuję za rozwianie wątpliwości. Będę w takim razie modyfikowała tak, jak pokazuje instrukcja a następnie korzystała z własnych pomysłów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-27-2018, 12:05
IrishCitizen2018's Avatar
IrishCitizen2018 IrishCitizen2018 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mam pytanie do doświadczonego korektora: czy dozwolone jest używanie tych samych znaków korektorskich w innych akapitach tego samego tekstu?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.