Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-11-2018, 15:14
Zuzannasz Zuzannasz jest offline
Kumotr

Domyślnie Grue and bleen paradox

Ostatnio poszukując artykułów do mojej pracy licencjackiej natknęłam się na termin grue-bleen paradox Goodmana, jednak nie do końca rozumiem, co on oznacza. Według jednego z artykułów, który znalazłam na ten temat:

[url]https://www3.nd.edu/~jspeaks/courses/2007-8/20229/_HANDOUTS/grue.pdf[/url]

zakładamy, iż mamy pewną ilość Obiektów, w tym przypadku szmaragdów (emeralds) E1, E2, ... E1000 które są zielone (green), przez co za pomocą indukcji wnioskujemy, iż wszystkie szmaragdy mają kolor green. Kolejnym krokiem jest założenie, że Obiekt jest w kolorze grue wyłącznie wtedy, kiedy obserwowany przed momentem t ma kolor green, a kiedy do tej pory nie był obserwowany, ma kolor blue.

"An object is grue if and only if the object is either (1) green, and has been observed before now, or (2), blue, and has not been observed before now."

Kiedy ponownie stosujemy indukcję na pewnej ilości szmaragdów E1, E2, ... E1000 które są grue, założenie prowadzi nas do wniosku iż wszystkie szmaragdy są grue. Sama logika jest prawidłowa, ale jednak nie możemy być pewni, czy szmaragdy, które nie były do tej pory obserwowane są niebieskie.

Czy ktoś z Was spotkał się z tym paradoksem? Wiecie może, co powyższe rozumowanie ma na celu i do czego jest używane?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-10-2019, 19:04
Claudine06 Claudine06 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zagłębiłam się w temat, gdyż jak się okazuje nie ma na niego jednoznacznej odpowiedzi. To wideo pomogło mi trochę zrozumieć ideę paradoksu Zerknij:

[url]https://www.youtube.com/watch?v=ah5oH60-HKY[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.