Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Język angielski
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-20-2012, 00:59
lukaszutomaszu lukaszutomaszu jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez genuinely Pokaż post
Przypomniała mi się ciekawa historia na temat zapisu fonetycznego. Otóż słyszałam o pewnym nauczycielu, który kazał swoim uczniom, aby oprócz zapamiętania angielskiego słówka i jego znaczenia, zapamiętali również jego zapis fonetyczny. A następnie robił z tego klasówki. Dodam tylko, że uczył w starszych klasach szkoły podstawowej i w gimnazjum. Co sądzicie o takim podejściu? Czy to może być skuteczne czy raczej zniechęcające?
szczerze mówiąc to trochę za dużo mieszania w głowie uczniom. jednak zapis fonetyczny to trochę wyższy poziom zaawansowania (choć IPA powinien być w jakimś stopniu każdemu adeptowi języka obcego znany) i na pewno nie pomaga w zbliżeniu się do bycia nejtiw spikerem, bo który NS posiłkuje się zapisami fonetycznymi?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2012, 01:25
August August jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Który native speaker zna alfabet fonetyczny? Każdy nauczyciel zrobi, jak będzie chciał, ale gdyby mój nauczyciel wciskał mi takie coś to bym go zmienił (jeślibym mógł), bo bym uznał go za jakiegoś świra. Osobiście jako nauczyciel czasem poświęcam jakąś pojedynczą lekcję na alfabet fonetyczny, jako rodzaj ciekawostki. Żeby pokazać różnicę w wymowie niektórych głosek w polskim i angielskim i żeby uczniowie mieli jako takie pojęcie o tych śmiesznych znaczkach, na które być może zwrócą uwagę (albo nie) szukając jakiegoś słówka w słowniku. Osobiście jak sam się kiedyś uczyłem angielskiego to te znaczki mi się podobały i nie było osoby, która by mi je wytłumaczyła, więc teraz sam służę taką pomocą. Ale to teoria; w praktyce uczniów to interesuje tyle co zeszłoroczny śnieg.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2012, 10:12
Gos Gos jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Niektóre słowa zapisuję używając polskiego alfabetu. Robię to bardzo rzadko i zawsze podkreślam, że nie jest to prawidłowy, fonetyczny zapis. W drugiej klasie gimnazjum na zajęciach dodatkowych uczę ich podstaw alfabetu używanego w transkrypcji. Omawiam znaki, wskazuję różnicę. Następnie rozdaję im ćwiczenie - tekst zapisany alfabetem fonetycznym i proszę o przepisanie go za pomocą normalnego alfabetu, tak żeby z tego co wygląda dziwacznie stworzyć najpierw słowa, a następnie zdania. Bardzo fajnie to wychodzi. Jestem zawsze zadowolona z wyników.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2012, 11:50
walkatee walkatee jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Jeśli tylko dzieciom pomaga i łatwiej zapamiętają jakiś wyraz , to czemu nie? Chociaż mnie osobiście trochę to razi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2012, 12:03
anna2506's Avatar
anna2506 anna2506 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

Mój anglista zaznajomił nas z zapisem fonetycznym w liceum - bardziej po to, byśmy umieli odczytać cokolwiek w słowniku niż po to, byśmy mieli umieć zapisywać słowa w ten sposób. Wcześniej zapisywałam wymowę słów "po polsku", np. "ficzer" (Wstyd się może przyznać, ale dziś robię tak czasem na j. francuskim, którego znajomość wciąż u mnie kuleje.)
Nie uważam, by od dzieciaków z podstawówki wymagać czegoś, czego używania uczy się na dobrą sprawę na studiach filologicznych. Jeśli mają dobrego nauczyciela, dadzą radę opanować wymowę w miarę poprawnie i bez tego zapisu.
Stary 05-20-2012, 12:12
abrs abrs jest offline
Kumotr

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

Obawiam się, że nie da się tego uniknąć, bo uczeń zawsze będzie chciał sobie ułatwić życie i zapisze tak, jak jemu będzie wygodniej i żeby mógł łatwo odczytać wymowę danego słowa. Jednak myślę, że w miarę możliwości nauczyciele powinni wprowadzać alfabet fonetyczny, przynajmniej dla tych starszych czy bardziej zaawansowanych uczniów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2012, 13:32
katka123 katka123 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Nie uważam tego za zbrodnie. Komuś kto zaczyna naukę poznaje język zapis po polsku na pewno ułatwi życie. Z czasem jak się otrzaska z językiem można zacząć wprowadzać transkrypcje fonetyczną. Jak się wprowadzi na początku można uczniowi niepotrzebnie zamieszać w głowie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2012, 13:49
Gussie's Avatar
Gussie Gussie jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jak ktoś zaczyna naukę języka albo jest w jej wczesnych etapach to nie możemy wymagać, żeby ktoś znał poprawny zapis fonetyczny. Dzieciak może zapomnieć co to za symbole i nie będzie mógł odczytać słowa. Nauka fonetycznego zapisu przychodzi dużo później (nie wiem jak u was, ale ja się z nim zapoznałam dopiero na studiach, kiedy angielskim posługuję się od 8 roku życia)
Stary 05-20-2012, 14:56
carmik25 carmik25 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

ja też jestem na tak za zapisem fonetycznym polskim. Oczywiście najlepiej byłoby się oswajać od razu z tym angielskim ale niestety na wczesnym poziomach nauki to jest czarna magia. Lepiej żeby ktoś zapisał i zapamiętał od razu busy- bizi, niż czytał stale bazi. :P (jeden z problemów moich uczniów)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2012, 15:26
malka malka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

dzieci w podstawówce lub gimnazjum raczej nie przyswoją sobie angielskich słówek bez zapisu fonetycznego po polsku. i lepiej niech uczeń pisze "aj lajk ju" niz ma mówić "aj like ju"
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.