Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-07-2013, 19:05
tapioeero tapioeero jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie Grenlandczycy i język grenlandzki

Lodowa Grenlandia to najdalej na północ wysunięte Państwo Nordyckie. Język grenlandzki (kalaallisut) jest jednym z języków Krajów Nordyckich (Grenlandia, należąca do Danii, w 1984r., została przyjęta do Rady Nordyckiej i od tego czasu jest Państwem Nordyckim).

Grenlandia (po grenladzku - Kalaallit Nunaat) i Finlandia (po fińsku- Suomi) są jedynymi nie-germańskimi członkami Rady Nordyckiej. Mimo, że Grenlandczycy i Finowie to ludy nie-germańskie (nie-skandynawskie) i ich języki są nie-germańskie to jednak obydwa te państwa mają spore skanydnawskie wpływy wynikłe z historii stąd ich obecnosć w Radzie Nordyckiej. Język grenlandzki i fiński nie tylko nie są językami skandynawskimi, ale, w przeciwieństwie do prawie wszystkich w Europie, nie są to też języki indo-europejskie (aryjskie) stąd tak dziwnie brzmią dla Europejczyków.

Język grenlandzki jest, obok duńskiego, językiem urzędowym na Grenlandii. Większość mieszkańców Grenlandii to tzw. Grenlandczycy, którzy są ludami eskimoskimi z domieszkami krwi Skandynawów (w różnych proporcjach), resztę stanowią czyści Eskimosi, Duńczycy i inni Europejczycy.
Język grenlandzki należy do języków eskimo-aleuckich, którymi posługują się rdzenni mieszkańcy dalekiej północy Kanady, Alaski, Grenlandii i Syberii.

Rozmieszczenie języków rdzennych ludów dalekiej Północy (w tym dwie odmiany języka grenladzkiego, zachodnio i wschodnio grenlandzki):

Tekst po grenlandzku:

"Kalaallisut Kalaallit Nunaanni oqaaserineqarput. Inuit-Aleut oqaatsineersuupput sikuijuitsumi avannarlermi najugaqartuni oqaaserineqartut. Sumiorpalussutsit annerit assigiinngitsut pingasuupput tassaasullu Avanersuarmiutut (Inuktun), Kitaamiutut (kalaallisut), Tunumiutullu (Tunumiit oraasiat). Inuit 54000 missaat kalaallisut oqalussinnaapput, taamaalillunilu kalaallisut oqaluttartut Inuit-Aleut'it oqaasiinik oqaluttartut allat tamaasa katillugit amerlanerullutik."

Grenlandczycy:

Ostatnio edytowane przez aurigo : 01-05-2015 o 16:43. Powód: Połączono 3 kolejne posty tego samego autora, usunięto wygasłe linki
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-08-2013, 19:56
kalaallit kalaallit jest offline
Nadszyszkownik

Miejscowość: Londyn
Domyślnie

Miło, że ktoś o moim kochanym kraju pisze
Ale małe sprostowanie: urzędowym językiem jest już tylko grenlandzki, a tubylcy to Inuici, określenie Eskimosi jest antropologicznie poprawne, ale kulturowo już nie. W sumie takich czystych rasowo już nie ma, więc i ci bardziej biali i mniej są grenlandczykami w tym samym stopniu.

Ostatnio edytowane przez venicequeen : 09-07-2014 o 22:53.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-08-2013, 20:18
tapioeero tapioeero jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kalaallit Pokaż post
milo, ze ktos o moim kochanym kraju pisze
Ale male sprostowanie: urzedowym jezykiem jest juz tylko grenlandzki, a tubylcy to Inuici, okreslenie Eskimosi jest antropologicznie poprawne, ale kulturowo juz nie. W sumie takich czystych rasowo juz nie ma, wiec i ci bardziej biali i mniej sa grenlandczykami w tym samym stopniu.
Ok, faktycznie duński od pewnego czasu już nie jest językiem urzędowym na Grenlandii, mimo, że Grenlandia należy do Danii.

Kilka zdjęć z Nuuk (Godthåb), stolicy Grenlandii:

Nuuk:

Ostatnio edytowane przez aurigo : 01-05-2015 o 16:45. Powód: Połączono 2 kolejne posty tego samego autora, usunięto wygasłe link
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-08-2013, 21:00
kalaallit kalaallit jest offline
Nadszyszkownik

Miejscowość: Londyn
Domyślnie

Niby należy, ale w większości spraw typu prawo, edukacja, ekonomia, sami decydujemy - tak więc Dania nic z tego "należenia" nie ma, z wyjątkiem haraczu od amerykanów za bazę wojskową na terenie Grenlandii, wszystkie inne dochody i bogactwa są tylko i wyłącznie dla Grenlandczyków.
To jeszcze parę swoich fotek dorzucę

Trochę pojęcia o odmiennosci grenlandzkiego od języków indo-europejskich może podać przykład gramatyki aglutynacyjnej:

Sklep - pisiniarfik
Duży sklep - pisiniarfisuaq
W dużym sklepie - pisiniarfisuarmi
Jestem w dużym sklepie - pisiniarfisuarmippunga
Nie ma mnie w dużym sklepie - pisiniarfisuarminngilanga
Nie będę w dużym sklepie - pisiniarfisuarmissaanngilanga
Może nie będzie mnie jutro w dużym sklepie - pisiniarfisuarmissanngilassasimavunga

Przypuszczalnie najdłuższe słowo grenlandzkie to: Nalunaarasuartaatilioqateeraliorfinnialikkersaatig inialikkersaatilillaranatag -
znaczy "jeszcze raz próbowano zbudować wielką stację radiową, ale najprawdopodobniej tylko na desce kreślarskiej".

Wielu obcokrajowców (tu mam też na myśli Duńczyków) mieszkajacych na Grenlandii uczy się tylko podstaw pozwalających się przywitać, liczyć, zrobić zdrobnienia, okreslić miejsce i powiedzieć proste zdanie w czasie teraźniejszym i w zaprzeczeniu - później robi sie zbyt skomplikowanie, dlatego z 90% próbujących poprzestaje ostatecznie na używaniu duńskiego. Sama jestem jedną z takich osób, ale mam nadzieję, że kiedys wrócę do języka i nauczę się go przyzwoicie
Załączone Grafiki
File Type: jpg psy.jpg (67.0 KB, 5 wyświetleń)
File Type: jpg lod.jpg (54.2 KB, 3 wyświetleń)
File Type: jpg slonce.jpg (29.8 KB, 5 wyświetleń)
File Type: jpg rekodzielo.jpg (92.5 KB, 4 wyświetleń)
File Type: jpg zorza.jpg (65.8 KB, 5 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez aurigo : 01-05-2015 o 16:46. Powód: Połączono 2 kolejne posty tego samego autora
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-01-2017, 00:24
Gummyslav Gummyslav jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Co prawda to stary watek, ale nie mógłbym przejść obok niego obojętnie

Jakieś kilka, może kilkanaście lat temu, ni stąd ni zowąd zrodziła się we mnie pewna fascynacja Grenlandią i dosłownie wszystkim, co jest z nią związane. Jest jednak na tyle abstrakcyjna i oderwana od rzeczywistości, że na co dzień nie poświęcam jej zbyt wiele czasu poza okazjonalnym posłuchaniem zespołu "Nanook", pooglądaniem zdjęć znalezionych na internecie czy poczytaniu książki Jacka Machowskiego "Inuit. Opowiadania eskimoskie", która przemyca bardzo dużo informacji na temat inuickiego społeczeństwa.

Możliwość zaczerpnięcia informacji z pierwszej ręki byłaby dla mnie ogromnie cenna
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-06-2017, 20:42
agnieszka2020 agnieszka2020 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Jak miło usłyszeć, że ktoś inny również ma zainteresowania związane z kulturą i językiem Grenlandii. Słucham od czasu do czasu ich muzyki m.in. zespołu Nanook. Większość materiałów uzyskałam podczas stypendium w Danii. Polecam książkę pt. "Gronland". Autor tej książki to Carsten Egevang.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-07-2017, 03:10
PrzemPtak PrzemPtak jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mam pytanie dla osób znających ten kraj. Jakie miejsca do odwiedzenia bądź rodzaje wycieczek polecilibyście komuś kto chciałby się wybrać do Grenlandii jako turysta?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-09-2017, 13:08
olapisarek olapisarek jest offline
Kumotr

Domyślnie

Od jakiegoś czasu też bardzo interesuję się Grenlandią.
Zainteresowanym polecam też zespół Sume. Jako pierwsi grali muzykę rockową z tekstami po grenlandzku.
Ciekawa jest również książka Knuda Rasmussena "Nowi ludzie". Jest to dziennik z jego ekspedycji, w którym opisuje wiele elementów kultury innuickiej. Szczególnie interesujące są dawne bajki opowiadane przez Innuitów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-14-2017, 21:16
Gummyslav Gummyslav jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Naprawdę miło, że nastąpiło takie nagłe zainteresowanie tym wątkiem. Ciekawi mnie... Czy książka Carstena Egevanga jest dostępna tylko po duńsku?

Grenlandii nie znam niestety z osobistego doświadczenia, ale jeśli mogę coś polecić, to będzie to strona
Kod HTML:
http://www.poznajgrenlandie.pl/
Myślę, że można znaleźć na niej wszystko, co by interesowało polskiego turystę. Poza tym polecam ostatnio całkiem aktywny kanał na youtube Visit Greenland
Kod HTML:
https://www.youtube.com/channel/UCvdViQeqs8NwBZajYjxgpQg
.

Dziękuję za zespół Sume i "Nowych ludzi". Sume są genialnie szaleni, a książkę na pewno kiedyś upoluję do swojej biblioteczki
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.