Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-13-2017, 02:52
patryk.sobczak patryk.sobczak jest offline
Kumotr

Domyślnie Język fiński - prpblematyka płci

Witam serdecznie,

Dzięki kilku znajomym z Finlandii zainteresowałem się budową ich języka. Pierwszą rzeczą, która przykuła moją uwagę jest fakt, że język fiński jest neutralny w stosunku do płci i występuje tylko jedno słowo "hän", które oznacza zarówno "on" jak i "ona".

Zauważyłem, że Finowie często mają problem z "he", "she", "his", "her" w języku angielskim w związku z tym, ale zastanawia mnie czy działa to podobnie w drugąstronę. Czy osoba przyzwyczajona do podziału płci jest w stanie bez problemu pozbyć się tej koncepcji z głowy na czas korzystania z języka obcego, czy też często będzie się na tym wieszać?

Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-21-2017, 21:16
bearovski bearovski jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

To bardzo ciekawe spostrzeżenia. Czy próbowałeś wytłumaczyć swoim fińskim znajomym na czym polega różnica pomiędzy he i she? Dla nas to wydaje się logiczne, trudno mi sobie wyobrazić jak jeden z najmądrzejszych narodów świata mógłby mieć problem ze stosowaniem zaimków angielskich i przyporządkowywaniem ich do płci. Whorfianizm w najczystszej postaci? Mimo tego fiński ma osobne słowa na mężczyznę i kobietę (mies i nainen), chłopca i dziewczynę (poika i tyttö), tylko w sferze zaimków jest uboższy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-27-2017, 12:57
patryk.sobczak patryk.sobczak jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez bearovski Pokaż post
To bardzo ciekawe spostrzeżenia. Czy próbowałeś wytłumaczyć swoim fińskim znajomym na czym polega różnica pomiędzy he i she? Dla nas to wydaje się logiczne, trudno mi sobie wyobrazić jak jeden z najmądrzejszych narodów świata mógłby mieć problem ze stosowaniem zaimków angielskich i przyporządkowywaniem ich do płci. Whorfianizm w najczystszej postaci? Mimo tego fiński ma osobne słowa na mężczyznę i kobietę (mies i nainen), chłopca i dziewczynę (poika i tyttö), tylko w sferze zaimków jest uboższy.
Sęk w tym, że moi znajomi rozumieją różnice między he i she, aczkolwiek z powodu tego, że te dwa języki są tak bardzo rozbieżne, często (choć nie zawsze) popełniają wtedy błąd. Wiele razy po chwili poprawiają się sami, lub są poprawiani przez własnych rodaków, ale zdarza się to dość często. Posługujemy się angielskim dość często, więc nie wiem czy można zrzucić winę na brak praktyki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-08-2018, 15:53
Selina Selina jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Często zdarza się, że czytając fińskie teksty do końca nie wiadomo o jakiego "hän" chodzi i trzeba czekać na dalsze wskazówki. Czasami wręcz trzeba sprawdzać, czy dane imię w Finlandii należy do kobiety czy mężczyzny. Nie zauważyłam, żeby Finowie mieli problem z rozróżnianiem "he", i "she", przynajmniej ci, z którymi rozmawiałam. Osobiście po tych kilku latach nauki przyjmuję to "hän" dość naturalne i nie zastanawiam się nad tym problemem jakoś szczególnie w trakcie mówienia czy pisania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-08-2018, 21:38
Aga12 Aga12 jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez patryk.sobczak Pokaż post
Witam serdecznie,

Dzięki kilku znajomym z Finlandii zainteresowałem się budową ich języka. Pierwszą rzeczą, która przykuła moją uwagę jest fakt, że język fiński jest neutralny w stosunku do płci i występuje tylko jedno słowo "hän", które oznacza zarówno "on" jak i "ona".

Zauważyłem, że Finowie często mają problem z "he", "she", "his", "her" w języku angielskim w związku z tym, ale zastanawia mnie czy działa to podobnie w drugąstronę. Czy osoba przyzwyczajona do podziału płci jest w stanie bez problemu pozbyć się tej koncepcji z głowy na czas korzystania z języka obcego, czy też często będzie się na tym wieszać?

Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
To dopiero jak Finowie uczący się polskiego będą się dziwić jak przyjdzie im odróżnić np cztałam/em.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.