Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02-06-2018, 22:05
Rifle Rifle jest offline
Kumotr

Domyślnie

Dzień Dobry jest bardzo bezpiecznym i elastycznym rozpoczęciem maila. Co wcale nie przeszkadza znakomitej większości ludzi zaczynać od słów Witam. Witać to może nas gospodarz w obejściu Ale netykieta wdziera się powoli pod strzechy i jest z tym coraz lepiej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-07-2018, 11:39
karolina4328 karolina4328 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wszystko zależy od tego do kogo skierowany jest mail. Jeśli do wykładowcy lub osoby której nie znamy, to najlepiej napisać Szanowny Panie/Pani. Ja unikam słowa "witam" w mailach. Wolę zastąpić je innymi zwrotami takimi jak: Dzień dobry itp. Po powitaniu stawiam przecinek, a po przecinku piszę z małej litery.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-13-2018, 16:47
zyi198kae zyi198kae jest offline
Kumotr

Domyślnie

"Witam" jest tak strasznie nadużywane i bezosobowe, że dla mnie staje się powoli irytujące, tak jak "pozdrawiam" na końcu, które chyba rzadko kiedy jest szczere

Ja lubię się zwracać "Szanowni Państwo", jeśli piszę do nieznajomych, ewentualnie zwykłe, codzienne formy powitania: "Dzień dobry" czy "Dobry wieczór"...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-14-2018, 00:16
Aga12 Aga12 jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez karolina4328 Pokaż post
Wszystko zależy od tego do kogo skierowany jest mail. Jeśli do wykładowcy lub osoby której nie znamy, to najlepiej napisać Szanowny Panie/Pani. Ja unikam słowa "witam" w mailach. Wolę zastąpić je innymi zwrotami takimi jak: Dzień dobry itp. Po powitaniu stawiam przecinek, a po przecinku piszę z małej litery.
Też zaczynam najczęściej od Dzień dobry ale nie dlatego, że tak wolę ale raczej dlatego, żeby się ktoś nie czepiał.Moim zdaniem Dzień dobry w mailu brzmi śmiesznie zważywszy, że poranek nie jest jedyną porą dnia kiedy się pisze i odbiera maile.

Cytat:
Zamieszczony przez Rifle Pokaż post
Dzień Dobry jest bardzo bezpiecznym i elastycznym rozpoczęciem maila. Co wcale nie przeszkadza znakomitej większości ludzi zaczynać od słów Witam. Witać to może nas gospodarz w obejściu Ale netykieta wdziera się powoli pod strzechy i jest z tym coraz lepiej.
Kiedy odbieram maila to moim "obejściem: jest właśnie mój ekran komputera, to niby dlaczego nie mogę kogoś przywitać słowem witaj.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-14-2018, 09:56
blindman blindman jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez zyi198kae Pokaż post
[...] irytujące, tak jak "pozdrawiam" na końcu, które chyba rzadko kiedy jest szczere
"Pozdrawiam" ma wieloletnią tradycję w internecie. W czasach sprzed Facebooka, a nawet for tego typu jak to, funkcjonowały "grupy dyskusyjne" w postaci list mailingowych. Nie pisało się więc postów, tylko typowe e-maile, które jako listy domagały się rozpoczęcia i zakończenia. Niektórzy więc "łączyli serdeczności", a inni "pozdrawiali". Wg mnie "pozdrawiam" jest całkiem w porządku, jeśli treść maila nie jest oficjalna.

pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-17-2018, 21:54
JoannaMB JoannaMB jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez zyi198kae Pokaż post
(...) jeśli piszę do nieznajomych, ewentualnie zwykłe, codzienne formy powitania: "Dzień dobry" czy "Dobry wieczór"...
zawsze mnie zastanawiało, czy jeśli piszę maila wieczorem i zacznę od "Dobry wieczór", to jaki to ma sens dla odbiorcy wiadomości, który czyta ją następnego dnia rano Skoro treść samego maila jest ważniejsza od treści powitania (która jednak także niesie ze sobą ważny przekaz typu wyrażenie szacunku, itd.), to po co akcentować, że piszę wiadomość o konkretnej porze dnia? Jak dla mnie ma to sens głównie przy powitaniach bezpośrednich - dwoje osób widzi się w tym samym "kontekście". Lepiej już chyba "Szanowny Panie/Szanowna Pani/Szanowni Państwo", albo "Drogi X/Droga X". To w sytuacjach oficjalnych, a przecież do bliższych znajomych pisze się i tak bardziej bezpośrednio i niekoniecznie z zachowaniem tych reguł
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-28-2018, 10:49
KamilaJagoda KamilaJagoda jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ostatnio miałam okazję zgłębić temat. Tak samo jak mój przedmówca mam wątpliwości co do używania formy "Dobry wieczór" kiedy piszę wieczorem, skoro ktoś to może odczytać z samego rana. Kiedy nie wiem do kogo piszę, używam bezpiecznej formy "Dzień dobry" nigdy "witam", witam może użyć gospodarz, który wita nas w swoim domu.
Najlepszą formą z punktu widzenia poprawności językowej jest "Szanowna Pani/Pan/Państwo", oczywiście zależnie od relacji
Po przywitaniu lub formie adresatywnej stawiamy przecinek, ale następną linijkę zaczynamy od małej litery.
Na koniec po formie grzecznościowej pożegnalnej nie stawiamy przecinka, bo jest to część podpisu.
Sama do tej pory stawiałam przecinek po "pozdrawiam" albo "z wyrazami szacunku". aż ktoś zwrócił mi na to uwagę. Oczywiście usus jest różny dlatego to ciągle ewoluuje, kiedyś nie była dopuszczalna forma "Dzień dobry",a teraz wiele ekspertów akceptuje nawet formę "Witam".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-28-2018, 11:40
Agapur93 Agapur93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

To bardzo problematyczna kwestia. Jednak bardzo nie lubię, gdy nowi zleceniodawcy lub rekruterzy w pierwszym mailu zwracają się do mnie "Witam" lub "Pani Agnieszko". jakoś tak zalatuje brakiem profesjonalizmu. W późniejszej korespondencji zdarzyło mi się już wiele razy przechodzić nawet na "ty", ale to po jakimś czasie. Dość neutralną formą jest podobno "dzień dobry"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-28-2018, 12:44
kost kost jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Po tym jak kilku wykładowców skarżyło się na używane przez studentów "witam", unikam tego jak ognia. Sama też nie bardzo lubię ten zwrot. Według pwn po zwrocie "z poważaniem" według zasad nie stawia się przecinka, ale jest to jednak dopuszczalne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-28-2018, 14:25
portulaca portulaca jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Byłam także uczona, że "Witam" jest nie do przyjęcia w korespondencji mailowej. Zazwyczaj używam starego dobrego "Dzień dobry". Jeżeli wiem z kim rozmawiam zaczynam od "Pan/i".
Popieram ruch "przecinkowców" po zwrocie grzecznościowym na przywitanie. Tak jak ktoś ujął wcześniej, przecinek nie kończy zdania, więc pierwsza linijka wiadomości powinna zaczynać się od małej litery.
Żegnając się stawiam przecinek jak się zapomnę Wydaję mi się, że nie powinno się stawiać przecinka przed podpisem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.