Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-16-2017, 20:25
miyomika miyomika jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Powitania w korespondencji mailowej

Na moich ostatnich zajęciach poruszona została kwestia powitań w korespondencji mailowej, a bardziej konkretnie:

- czy użycie słowa "witam" w mailu jest w ogóle poprawne?
- jaką interpunkcję stosujemy po zwrocie grzecznościowym? Kropka? Przecinek? (a po przecinku zaczynamy z wielkiej czy małej litery?) A może wykrzyknik?
- czy ewentualne błędy w tej części korespondencji elektronicznej wynikają z nieznajomości zasad, czy wpływu języka obcego (ach! ta zła angielszczyzna!) na naszą ojczystą mowę?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-16-2017, 21:10
Marta93 Marta93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Kiedyś wykładowca zwrócił uwagę, że nie lubi zwrotu "Witam" choć sądzę że jest to po prostu neutralny zwrot grzecznościowy, który można użyć bez względu na porę dnia. W języku polskim generalnie stawiamy wykrzyknik, ale być może właśnie wpływ języka angielskiego gdzie stawia się w tym miejscu przecinek sprawił, że nawet po polsku piszemy przecinek.
Osobiście wolę stawiać przecinek niż wykrzyknik. Wykrzyknik kojarzy mi się z nieformalnym stylem
co nie zmienia faktu, że to nie jest wg. polskiej gramatyki. Wiemy jednak, że tak samo jak słownictwo się zmienia tak i gramatyka może się zmieniać
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2017, 00:57
karo06 karo06 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja zawsze byłam uczona, że "witam" jest absolutnie nie do przyjęcia, tylko że jakoś żaden wykładowca nie zaproponował innego rozwiązania. Po przecinku następne słowo powinno zaczynać się z małej litery, ale, z tego co zauważyłam, prawie nikt tak nie pisze.

Ostatnio edytowane przez sprachdesign : 01-01-2018 o 16:11. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2017, 10:40
Ja92 Ja92 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nawet specjaliści mają z tym problem:

[url]https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Witam;7322.html[/url]
[url]https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Witam;1977.html[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2017, 11:56
miyomika miyomika jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez karo06 Pokaż post
Po przecinku następne słowo powinno zaczynać się z małej litery, ale z tego co zauważyłam prawie nikt tak nie pisze.
Osobiście sama tak piszę w większości przypadków, ale podczas grupowej dyskusji wszyscy się upierali, że poprawnym jest tylko użycie wielkiej litery w takim kontekście... Stąd pytanie, bo byłam zaskoczona.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2017, 21:16
michal9x michal9x jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez miyomika Pokaż post
- czy użycie słowa "witam" w mailu jest w ogóle poprawne?
Spotkałem się z opinią, że nie, nie jest. Powodem jest to, że słowem "witam" zapraszamy kogoś do miejsca, w którym się znajdujemy (np. do domu, pokoju. Mówimy "witam w moich skromnych progach"). Problem z korespondencją polega na tym, że nie wiemy gdzie nadawca nas wita. Rzecz jasna nie wita nas w pokoju, w którym napisał maila, bo gdy czytamy jego mail, wciąż jesteśmy przed komputerem u siebie .
Cytat:
Zamieszczony przez miyomika Pokaż post
- jaką interpunkcję stosujemy po zwrocie grzecznościowym? Kropka? Przecinek? (a po przecinku zaczynamy z wielkiej czy małej litery?) A może wykrzyknik?
Tak jak przedmówcy, zwrot grzecznościowy kończę przecinkiem. Przecinek nie kończy zdania, więc nie ma innego wyjścia jak kontynuować małą literą. Większość osób, z którymi korespondowałem zaczyna po przecinku jednak wielką literą.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-18-2017, 08:31
bluehawaii bluehawaii jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z doświadczenia zawodowego: w jęz. angielskim zawsze stosuję formułkę Dear X + tab. i zaczynam treść wiadomości od następnej linii, kończę natomiast klasycznym Best regards + podpis. Po polsku Witam X, + tab. i na końcu Z poważaniem + podpis.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-18-2017, 08:55
wiolakq wiolakq jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeżeli pisze maila do osoby, z którą nie mam zażyłej relacji, to zazwyczaj używam "Szanowna Pani/ Szanowny Panie", a jeśłi piszę to firmy to "Witam" .

Ostatnio edytowane przez sprachdesign : 01-01-2018 o 16:13. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-18-2017, 10:19
Sigma Sigma jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nas na uczelni bardzo ganili za rozpoczynanie maila od "Witam". Zawsze należało zaczynać maila od Szanowny Panie/ Szanowna Pani + stopień naukowy. Ja zawsze potem daję przecinek i zaczynam z małej litery, na końcu Z poważaniem/ Z wyrazami szacunku (co wydaje mi się lepszą formą) i podpis, najlepiej całe imię i nazwisko i nazwa grupy. Tak przynajmniej było na studiach, ale do takich maili "pozauczelnianych" myślę, że też może się przydać tych kilka elementów
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-19-2017, 12:07
klaudii klaudii jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez michal9x Pokaż post
Spotkałem się z opinią, że nie, nie jest. Powodem jest to, że słowem "witam" zapraszamy kogoś do miejsca, w którym się znajdujemy (np. do domu, pokoju. Mówimy "witam w moich skromnych progach"). Problem z korespondencją polega na tym, że nie wiemy gdzie nadawca nas wita. Rzecz jasna nie wita nas w pokoju, w którym napisał maila, bo gdy czytamy jego mail, wciąż jesteśmy przed komputerem u siebie .
Dokładnie tak. Myślę, że zamiast "Witam" o wiele lepiej jest napisać po prostu "Dzień dobry".
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.