Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-07-2017, 00:37
wangyang wangyang jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie Geneza wyrażenia wychodzić "na dwór"

Hejka,

Ostatnimi czasy zastanawiałam się nad pochodzeniem wyrażenia wychodzić "na dwór". Słyszałam nawet, że jest to rusycyzm, ale w takim razie dlaczego jest takie popularne w Wielkopolsce, na terenach dawnego zaboru pruskiego? Czy jest ono uznane przez Radę Języka Polskiego za poprawne? Jak dawniej mówiono na wychodzenie na zewnątrz? Czy wcale tego nie precyzowano (dokąd się idzie)?

Dużo pytań, ale mam nadzieję, że pomożecie mi znaleźć na nie odpowiedź.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-09-2017, 22:46
jtomasik jtomasik jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W tym kontekście przychodzi mi na myśl tylko słynny spór odnośnie wychodzenia "na dwór" czy "na pole", choćby na linii Wielkopolska-Małopolska. Ale jakie jest pochodzenie tego wyrażenia - nie wiem, ale chętnie się dowiem, podbijam pytanie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-11-2017, 22:41
kaasl kaasl jest offline
Kumotr

Domyślnie

Mnie osobiście nie wydaje się, żeby był to rusycyzm, po rosyjsku "dwór" to taki jak dwór króla Myślę, że rosyjski nie ma odpowiednika do naszego dworu, w sensie, który teraz mamy na myśli, chociaż niech wypowie się ktoś, kto zna ten język lepiej ode mnie. Ja zaś pochodzę ze świętokrzyskiego i dla mnie wyrażenie "na dwór" jest zupełnie normalne i poprawne. Pierwszy raz wyrażenie "na pole" usłyszałam od mojej dalekiej rodziny z Podkarpacia, gdy byłam dzieckiem i już wtedy raczej mnie to raziło.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-12-2017, 18:43
agawa agawa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z tego, co wiem, "dwór" oznaczał kiedyś podwórze i nie jest to rusycyzm.
Tak, to wyrażanie jest uznawane za poprawne. "Wyjście na pole" również - o ile pamiętamy, że jest to regionalizm.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-12-2017, 19:47
Podszyszkownik

Domyślnie

Ta teoria z podwórzem brzmi całkiem wiarygodnie. "Wyjście na dwór" natomiast nie jest już regionalizmem?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-15-2017, 09:11
kubutek28 kubutek28 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mi się wydaje, że "wychodzenie na dwór" jest związane z czasami Polski Szlacheckiej. Wtedy były dwory i właściwie nie wiem konkretnie, ale chyba nie oznaczały samego budynku mieszkalnego, ale całe włości.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-07-2017, 12:22
Podszyszkownik

Domyślnie

To dlaczego występuje tylko w niektórych częściach Polski? W Krakowie nie mieli dworów?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-30-2017, 19:31
Schneewittchen100 Schneewittchen100 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Wyrażenie zostało, ale okoliczności się zmieniły - nadal używamy tego zwrotu, ale w innym kontekście. Dwór to po prostu podwórko, ogród, czyli miejsce poza budynkiem. Ma ktoś pomysł, jak można by zastąpić to wyrażenie i dopasować do naszych czasów? Może "idę na zewnątrz"?

Ostatnio edytowane przez sprachdesign : 01-02-2018 o 11:39. Powód: gramatyka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-08-2017, 09:43
Marcel Marcel jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Schneewittchen100 Pokaż post
Wyrażenie zostało, ale okoliczności się zmieniły - nadal stosujemy tego zwrotu, ale w innym kontekście. Dwór to po prostu podwórko, ogród, czyli miejsce poza budynkiem. Ma ktoś pomysł, jak można by zastąpić to wyrażenie i dopasować do naszych czasów? Może "idę na zewnątrz"?
na dwór, na dworze jest jak najbardziej zgodne z naszymi czasami. Nie tworzy się konstrukcji na siłę, tylko dlatego, że nastąpiło przesunięcie znaczenia. To są naturalne procesy języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-08-2017, 09:45
Marcel Marcel jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kubutek28 Pokaż post
Mi się wydaje, że "wychodzenie na dwór" jest związane z czasami Polski Szlacheckiej. Wtedy były dwory i właściwie nie wiem konkretnie, ale chyba nie oznaczały samego budynku mieszkalnego, ale całe włości.
dokładnie, więcej o tym prof. Bralczyk: [url]https://www.youtube.com/watch?v=JemQ2YOzasI[/url] (przy okazji ostatniego pytania wyjaśnia etymologię).
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.