Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-27-2017, 16:36
patryk_zz patryk_zz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Un mot par jour (Słowo na dzień) - język francuski

Zauważyłem, że język francuski nie posiada tutaj swojego wątku (tak jak jęz. włoski i hiszpański) dlatego też postanowiłem założyć francuski odpowiednik.

Une empreinte (odcisk stopy)
est une marque laissée dans le sol comme une trace de pas ou de patte d’animal, par exemple.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-31-2017, 00:30
uszanowanka uszanowanka jest offline
Kumotr

Post coś na czasie w związku z sesją

un examen (egzamin)
Épreuve ou série d’épreuves que subit un candidat en vue de vérifier son degré d’instruction ou d’apprécier ses aptitudes
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-31-2017, 22:00
maleckado maleckado jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zaproponuję swoje ulubione słowo po francusku:

UN COQUELICOT (mak) - pavot rouge, commun dans les champs de céréales
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-01-2017, 21:17
uszanowanka uszanowanka jest offline
Kumotr

Domyślnie

une coccinelle aussi bête à bon Dieu ( biedronka/ boża krówka)
Petit coléoptère de forme hémisphérique, aux élytres rouge ou jaunes ornés de quelques grosses taches noire, très commun dans les jardins, prédateur des pucerons
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-02-2017, 13:32
Podszyszkownik

Domyślnie

boîte (feminin) - firma, klub, dyskoteka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-05-2017, 18:03
Podszyszkownik

Domyślnie

karma ou karman (masculin) - principe fondamental reconnu par les trois grandes religions indiennes et reposant sur la conception de la vie humaine comme maillon d'une chaîne de vies (samsara), chaque vie particulière étant déterminée par les actions de la personne dans la vie précédente.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-06-2017, 17:49
Ikaria Ikaria jest offline
Kumotr

Domyślnie

(s')égoutter (verbe) llaisser s'écouler naturellement un liquide contenu à l'extérieur ou à la surface d'un objet

pol. sączyć, odsączać
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-11-2017, 14:30
Podszyszkownik

Domyślnie

pâquerette (stokrotka) - (f.) Plante herbacée aux feuilles en rosette, aux capitules de fleurs terminaux et solitaires souvent jaunes et blancs, et dont les fruits sont des akènes.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-02-2017, 00:02
paris paris jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ostatnio moją uwagę przykuło słowo (un) amalgame. Nie znałam wcześniej tego wyrażenia, a zauważyłam, że często pojawia się ono w kontekście walki z islamskim fundamentalizmem. Po polsku tłumaczymy to jako amalgamat. Zarówno po polsku, jak i po francusku, amalgamat to najogólniej rzecz ujmując mieszanina, łączenie ze sobą elementów różnej natury. Faire l`amalgame entre islam et terrorisme oznacza łączyć ze sobą islam z terroryzmem, wkładać wyznawców islamu oraz islamskich terrorystów do tego samego worka, dokonując tym samym nadużycia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-02-2017, 09:41
Ikaria Ikaria jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez paris Pokaż post
Ostatnio moją uwagę przykuło słowo (un) amalgame. Nie znałam wcześniej tego wyrażenia, a zauważyłam, że często pojawia się ono w kontekście walki z islamskim fundamentalizmem. Po polsku tłumaczymy to jako amalgamat. Zarówno po polsku, jak i po francusku, amalgamat to najogólniej rzecz ujmując mieszanina, łączenie ze sobą elementów różnej natury. Faire l`amalgame entre islam et terrorisme oznacza łączyć ze sobą islam z terroryzmem, wkładać wyznawców islamu oraz islamskich terrorystów do tego samego worka, dokonując tym samym nadużycia.
Bardzo ciekawe i przydatne wyrażenie. Dzięki! Z jakich źródeł medialnych korzystasz? Prasa internetowa?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.