Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-09-2016, 21:39
tresbien0 tresbien0 jest offline
Kumotr

Domyślnie Rodzicielstwo w trakcie studiów

Co sądzicie o rodzicielstwie w trakcie studiów? Czy opowiadacie się za dewizą "Najpierw kariera, później dzieci."?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2016, 20:50
akubaj akubaj jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zdecydowanie nie opowiadam się za taką dewizą. Gdy jesteśmy młodzi mamy więcej sił i energii na wychowanie dzieci więc jeżeli tylko mamy możliwości finansowe to nie uważam, aby gryzło się to ze studiami.
Aczkolwiek obydwa rozwiązania mają swoje plusy i nie uważam, aby którakolwiek decyzja była zła.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-11-2016, 15:52
EdytaMakowka EdytaMakowka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem bardzo trudno jest pogodzić studia (szczególnie dzienne) z rodzicielstwem - przynajmniej nie bez czyjejś pomocy. Oczywiście, można poprosić o opiekę nad dzieckiem dziadków, ale wtedy to nie jest samodzielne wychowywanie i zresztą mało kto może sobie na to pozwolić, bo rodzice osób studiujących zazwyczaj są jeszcze aktywni zawodowo i nie mogą zajmować się wnuczkiem.
Nie mówię, że pomoc od innych jest zła i nie uważam, że osoby które tak wychowują dziecko robią to źle, ale ja bym chciała mieć poczucie pełnej samodzielności i stabilizacji zanim zdecyduję się na tak dużą odpowiedzialność.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-11-2016, 23:52
tresbien0 tresbien0 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Zanim rozpoczęłam przygodę z rodzicielstwem, myślałam, że wszystko da się pogodzić. Dopiero po tym, gdy zostałam mamą zdałam sobie sprawę, jak od wielu czynników to zależy - temperament dziecka, możliwa pomoc (drugiego rodzica), kierunek studiów. Co do pomocy dziadków - mimo swojego młodego wieku i bycia z dzieckiem samej - dostaję białej gorączki, gdy obserwuję innych młodych rodziców, którzy podrzucają swoje latorośle do dziadków - oczywiście nie mówię tutaj o jakiejś sporadycznej pomocy, ale takie przerzucanie na własnych rodziców swoich obowiązków.
Puentując - wydaje mi się, że mimo wszystko łatwiej jest pogodzić rodzicielstwo z pracą niż studiowaniem (urlop macierzyński, itd.), ale z drugiej strony zawsze czas jest "nieodpowiedni", zawsze można też znaleźć jakieś "ale".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-13-2016, 00:46
annajot annajot jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Podziwiam ludzi, którzy godzą studia z rodzicielstwem. Zdecydowanie łatwiej wybrać opcję "najpierw kariera, potem dziecko", oby tylko w końcu znaleźć ten czas, ponieważ zgadzam się z poprzedniczką, że nigdy może nie nadejść ten idealny moment, a zdecydowanie warto mieć takiego słodkiego malucha.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-14-2016, 12:22
magra magra jest offline
Kumotr

Domyślnie

u mnie teoretycznie było wszystko zaplanowane - studia, praca magisterska i potem dziecko. wszystko idealnie wypaliło oprócz promotora był znany z tego (o czym dowiedziałam się później), że był roztargniony, zapominał, przetrzymywał rozdziały do korekty. Co nie zmieniało faktu że był uroczym starszym panem - ot profesor
skutek był taki że część pracy pisałam i broniłam się gdy młody był już na świecie - ale dałam radę mąż zdał egzamin z rodzicielstwa
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-14-2016, 21:42
ZuzannaStepien ZuzannaStepien jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Jeśli rodzicielstwo już pod koniec studiów, to myślę, że można dać radę, tylko trzeba mieć odpowiednie zaplecze finansowe, by chociaż tym się nie martwić i zapewnić dziecku jakis byt. Na początku studiów nigdy bym się nie zdecydowała, to jeszcze czas, w którym ja sama chcę się rozwijać i poznawać swoje pasje, uczyć się nowych rzeczy, nie wyobrażam sobie pogodzenia tego z wychowywaniem dziecka i jeszcze jakąś pracą...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-19-2016, 17:49
zuzinki zuzinki jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Szczerze mówiąc, nie wiem czy poradziłabym sobie z byciem matką podczas studiów. Mam dwuletniego brata, spędzam z nim bardzo dużo czasu i nie wyobrażam sobie być mamą na pełnym etacie i do tego studiować. Zazwyczaj chwila dla siebie pojawia się dopiero gdy mały śpi, ale wtedy trzeba ogarnąć dom i obiad, a wieczorem już po prostu nie mam już sił na naukę... Dlatego bardziej skłaniam się najpierw za ukończeniem studiów, a później zakładaniem rodziny, jeśli środki finansowe na to pozwolą. Szczerze podziwiam wszystkie studiujące mamy, zwłaszcza studentki dzienne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-20-2016, 13:40
Rendaria544__ Rendaria544__ jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie wyobrażam sobie, zwłaszcza przy studiach językowych - nauka prawie codziennie, sama na siebie nie mam czasu a znaleźć czas na małego brzdąca ciężko. Poza tym to wielka odpowiedzialność.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-21-2016, 16:13
NatsuB NatsuB jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że to zależy od naszego podejścia do życia. Niektórzy lepiej sobie radzą z rodzicielstwem w trakcie studiów niż po.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.