Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-14-2017, 12:31
NataliaDe NataliaDe jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Kurczę, startować w konkursie chyba nie mogę, bo akurat żaden konkretny przypadek nie przychodzi mi teraz do głowy. Ale czy też zauważyliście, że ostatnio w telewizji prezenterzy, celebryci czy inne osoby po tamtej stronie ekranu wykazują się totalną ignorancją, jeśli chodzi o polską deklinację przez przypadki? Albo odmieniają części mowy przez przypadki źle, albo w ogóle używając po prostu mianownika. To w przeciwieństwie do zabawnych lapsusów językowych jest irytujące.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-15-2017, 11:17
mfzachorska mfzachorska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

[url]http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1503398,1,bledy-jezykowe-naszych-politykow.read[/url] - artykuł o błędach językowych polityków, chociaż sprzed kilku lat.

W dobie Internetu najbardziej rażące są (bo dzięki portalom społecznościowym masowo wychodzą na wierzch) błędy ortograficzne, również celebrytów (np. żona znanego piłkarza pisała kiedyś o "mientowym" pieprzu)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-19-2017, 19:58
Agnieszka16 Agnieszka16 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez daphne Pokaż post
Pozwólcie, że przyłączę się do konkursu. Mnie uderzało nadużywanie przez Skrzynecką w "Tańcu z gwiazdami" słowa "zacnie", odmienianego przez wszystkie przypadki i stosowanego na określenie wszystkiego. Zacny był taniec, juror, para, ilość zdobytych punktów.
Bardzo mnie to denerwowało...
Słowo ,,zacny" to bardziej wyszukana wersja oklepanego,,fajny" , ale ,,co za dużo to i świnia nie zje".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2017, 11:34
Podszyszkownik

Domyślnie

Bardzo częstym błędem jest też mówienie "na Internecie" zamiast "w Internecie" oraz (to już u osób starszych) "grać w komputer".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-11-2017, 15:36
Podszyszkownik

Domyślnie

Lapsusem wartym odnotowania jest "hatakumba" wiceministra Jakiego. Choć nie wiem, na ile to brak znajomości pisowni słowa "hekatomba", a na ile nieuważność przy pisaniu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-15-2017, 22:31
Agnieszka16 Agnieszka16 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Bardzo popularny błąd: ,,iść po najmniejszej linii oporu" zamiast poprawnego: ,,iść po linii najmniejszego oporu". To opór jest mniejszy lub większy, a nie linia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-17-2017, 11:50
KK2305 KK2305 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z tym upodobaniem do pleonazmów to prawda - Polacy albo nie znają niektórych słów, albo nie zwracają uwagi na to, co mówią.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-08-2018, 19:32
KamilaJagoda KamilaJagoda jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja zauważyłam w ostatnich miesiącach nagminne używanie "niemniej jednak". Od telewizji po internet
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.