Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-18-2008, 11:27
Mufka Mufka jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Ani to rażący błąd, ani lapsus, ale mnie razi i nie mogę sobie poradzić z tytułem materiału emitowanego dziś w ddtvn. Brzmiał on:
"Wakacje w kamperze i na kempingu"...
Kemping - razi mnie spolszczona wersja. Wiem, wiem, że jest do bólu poprawna, ale nie mogę się do niej przyzwyczaić. Wolałam, o dziwo - dla mnie bardziej swojski - camping.
No i ten kamper nieszczęsny...Tu natomiast mam wątpliwości, czy owo słowo w języku polskim istnieje. W słowniku nie znalazłam.

Ostatnio edytowane przez justi214 : 06-02-2014 o 15:09.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-18-2008, 11:36
Tom z Sopotu's Avatar
Tom z Sopotu Tom z Sopotu jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Uff!
Ale inna rzecz często spotykana mi się nasunęła, kiedy czytałem jakąś książkę ostatnio. Tłumacz mnie denerwował upartym używaniem "iż" zamiast "że". To nie są równoważne spójniki!!! Za pierwszym razem zawsze powinniśmy używać "że", a "iż" wstawiamy dopiero kiedy "że" miałoby się powtórzyć. Ludziom się wydaje, że "iż" brzmi mądrzej, a wychodzi właśnie głupiej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-18-2008, 13:15
daphne daphne jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Tom z Sopotu Pokaż post
Uff!
Ludziom się wydaje, że "iż" brzmi mądrzej, a wychodzi właśnie głupiej.
I to jest chyba najbardziej irytujące
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-18-2008, 15:09
Mufka Mufka jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

W piątek (trzynastego) byliśmy na ślubie mojej koleżanki. Dziś na Naszej Klasie dodała zdjęcia do swojej galerii, a jeden jej znajomy umieścił taki opis pod zdjęciem:

"Wybacz mi!Chciałem się pojawić pod kościołem ale mi przeszkodziła praca.Bynajmniej chciałem Wam życzyć wszystkiego najlepszego...tak szczerze od serca........POZDRAWIAM SERDECZNIE))"

No nie mogę!!!

Ostatnio edytowane przez Mufka : 06-18-2008 o 15:10. Powód: a zamiast ą
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-18-2008, 15:43
Tom z Sopotu's Avatar

Domyślnie

Mam takich znajomych, rodzeństwo - nie dość, że oboje (o właśnie, o "oboje" zaraz) mówią "bynajmniej" zamiast "przynajmniej", co jest irytującym, ale często spotykanym będem, ale na dodatek mylą słowo "reflektować" z "preferować". Kiedyś koleżanka wskazała mi w czasie obiadu jakiś talerz z daniem i zapytała" "Preferujesz?". Przez dłuższą chwilę nie mogłem zajarzyć, o co jej chodzi.

No i owi "oboje" - dżizas, jak mnie wkurza, kiedy ludzie mówią np. o dwóch facetach "oboje" zamiast "obaj"!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-18-2008, 15:46
Klempicz's Avatar
Klempicz Klempicz jest offline
Szyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Tom z Sopotu Pokaż post
Kiedyś koleżanka wskazała mi w czasie obiadu jakiś talerz z daniem i zapytała "Preferujesz?"
I skompromitowałeś danie czy nie?

Pozdrawiam!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-18-2008, 15:58
Tom z Sopotu's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Klempicz Pokaż post
I skompromitowałeś danie czy nie?
Preferowałem inne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-18-2008, 16:55
Vila_Slovinka's Avatar
Vila_Slovinka Vila_Slovinka jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Mufka Pokaż post
A możesz podać jakieś adresy bibliograficzne, gdzie roztrząsa się i wyjaśnia ten problem? Poczułąm się strasznie staro, bo gdy ja studiowałam uczono nas mówić (już nie wspomnę o pisaniu), aby stosować " tę książkę". Była zasada, która głosiła, że o ile w mowie dopuszcza się " tą książkę" to absolutnie nie powinno się stosować takiego zapisu! Co się zmieniło przez ostatnie lata?
Przez ostatnie lata nic się nie zmieniło, przynajmniej ja nic o tym nie wiem. Kwestia jest następującą: tą ksiązkę jest ETYMOLOGICZNIE poprawne, jestem slawistką i uczyłam się tego na studiach, ą jest w tym przypadku realizacją prasłowiańskiej samogłoski, która w innych językach słowiańskich realizuję się jako u, o: np. tu knjigu, to knjigo, moju knjiżku itd.

A jak byś odmieniła MOJA KSIĄŻKA? przecież nie mojĘ książkĘ, a tylko MOJĄ KSIĄŻKĘ, twojĄ, białĄ itd.

wahania pojawiają się w zaimkach wskazujących, ponieważ to małe części mowy, i zasugerowni końcówką biernika liczby poj. rodzaju żenskiego KSIĄŻKĘ, PRZYJACIÓŁKĘ itd. użytkownicy języka przeprowadzają analogię i zamieniają końcówkę zaimka z Ą na Ę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-19-2008, 01:16
Mufka Mufka jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Vila_Slovinka Pokaż post
z książką się mylisz. forma "tą książkę" TĄ jest jedyną etymologicznie poprawną, TĘ to przekształcenie, adaptację końcówki zaimka do końcówki rzeczownika w tym przypadku gramatycznym, stosunkowo nowy proces.
Biorę Słownik poprawnej polszczyzny, PWN, Warszawa 1998 i czytam sobie o zaimkach:
ten, ta, to (nie:te) odm. jak przym., D. m tego, ż tej, B tego (m żywotne) albo ten (m nieżywotne), ż tę (nie: tą)...
Jest to zaimek wskazujący, będący określeniem rzeczownika, wyodrębniający odpowiedni (tylko co wspomniany, znany, bliski) desygnat z tła sytuacyjnego...
Ale idźmy dalej, bo dalej słownik podaje nam przykłady i robi się naprawdę ciekawie:
"Poproś tę (nie: tą) panią. W tę (nie: w tą) niedzielę pojadę za miasto"

Ja to widzę tak: tę panią, tę niedzielę, tę...książkę
Jednakże mam przed sobą słownik sprzed 10 lat...
Co zrobić, posiłkuję się również netem, gdzie problem ten ilustrują następujące dyskusje, porady, słownik - gdzie TEŻ czytam, że poprawna forma to "tę książkę" - jest to forma charakterystyczna dla języka literackiego, bo w potocznym dopuszcza się formę "tą książkę". I tak:
-słownik:
[url]http://www.edupedia.pl/zalogowany.php?zm=99&licznik=0&licznik2=10&flaga=0 &haslo=&login=[/url]
-dyskusja:
[url]http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=417&w=64524150[/url]
porada jezykowa:
-http://www.proto.pl/porady_praktyczne/porady

Ale ja tak tego nie zostawię i jeszcze w tym tygodniu zakupię NOWY Słownik Poprawnej polszczyzny. Albo go chociaż przejrzę w księgarni...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-19-2008, 01:27
Mufka Mufka jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Jeszcze raz ja, gdyż podane linki średnio są usłuchane

Pierwszy podany link, do słownika, abyście za długo nie szukali oto definicja tam zamieszczona:
"ten (ta to) jest zaimkiem wskazującym mającym formy rodzaju męskiego (ten), żeńskiego (ta) i nijakiego (to), a w liczbie mnogiej męskoosobowego (ci) oraz niemęskoosobowego (te). Odmiana: rodz. męs.: D. tego, C. temu, B. tego (z rzeczownikami żywotnymi), ten (z rzeczownikami nieżywotnymi), NMs. tym; rodz. żeń.: DCMs. tej, B. tę a. tą, N. tą; rodzaj nijaki: D. tego, C. temu, B. to, ten, NMs. tym; rodz. mos. DBMs. tych, C. tym, N. tymi; rodz. nmos.: DMs. tych, C. tym, B. te, N. tymi. UWAGI: W języku starannym najlepiej używać biernikowej formy tę, np. tę książkę, choć forma tą jest również poprawna. W języku potocznym używa się najczęściej formy tą, np. tą książkę. mimo to; tym niemniej.

Słownik poprawnej polszczyzny "

I raz jeszcze wklejam ost. link do PRoto:

[url]http://www.proto.pl/porady_praktyczne/porady[/url]

A na wszelki wypadek, gdyby ten ostatni nie zadziałał, ową poradę:

"Tę książkę czy tą książkę?
Użycie formy tą w bierniku liczby pojedynczej rodzaju żeńskiego (tą książkę) jest dopuszczalne tylko w języku mówionym. W języku pisanym jedyną poprawną formą jest tę książkę."
Dobrej nocy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.