Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-28-2008, 16:28
mrówkojad's Avatar
mrówkojad mrówkojad jest offline
Kumotr

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

To fakt, że nazwy zawodów w formie żeńskiej kojarzyły się i nadal jeszcze kojarzą z czymś niepoważnym, z brakiem profesjonalizmu. Nie uważam natomiast, że jeśli zaczniemy stosować je częściej, spowoduje to obniżenie rangi poszczególnych zawodów. Jan Miodek powiedział kiedyś, że innowacje służą dysautomatyzacji odbioru poszczególnych tekstów i ich destereotypizacji. I nie będzie tu raczej „odgórnych zakazów”, to po prostu tendencja w języku polskim, która w ostatnich latach coraz bardziej przybiera na sile.

Ostatnio edytowane przez listewnikmariusz : 04-28-2014 o 12:46. Powód: poprawki stylistyczne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-31-2008, 12:54
Tom z Sopotu's Avatar
Tom z Sopotu Tom z Sopotu jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez mrówkojad Pokaż post
To fakt, że nazwy zawodów w formie żeńskiej kojarzyły się i nadal jeszcze kojarzą z czymś niepoważnym, z brakiem profesjonalizmu, nie uważam natomiast, że jeśli zaczniemy stosować je częściej, to dopiero spowoduje obiżenie rangi poszczególnych zawodów.
No nie wiem, "ministerka" nie brzmi mi zbyt dostojnie, a "pediatrka" poważnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-01-2008, 12:34
Vila_Slovinka's Avatar
Vila_Slovinka Vila_Slovinka jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Tom z Sopotu Pokaż post
No nie wiem, "ministerka" nie brzmi mi zbyt dostojnie, a "pediatrka" poważnie.
A dlaczego mówić "pediatrka"? Można powiedzieć "lekarka pediatra", analogicznie do "lekarz pediatra" lub "lekarka pediatrii", lub "specjalistka pediatrii".
"Pani minister" - nie mam pomysłu jak przekształcić. Może "ministrowa" - ale to brzmi jak żona ministra.

Ostatnio edytowane przez listewnikmariusz : 04-28-2014 o 12:49. Powód: literówka, interpunkcja, dodanie cudzysłowów
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-01-2008, 13:04
Tom z Sopotu's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Vila_Slovinka Pokaż post
a dlaczego mówić pediaterka? można powiedzieć lekarka pediatra, analogicznie do lekarz pediatra. lub lekarka pediatrii. lub specjalistka pediatrii.
pani minister nie mam pomysłu jak przekształcić. może ministrowa - ale to brzmi jak żona ministra.
Z tą "pediaterką" kontynuuję tylko żart Klempicza.
Natomiast pani minister w żadnym wypadku bym nie zmieniał, a już osobliwie jestem przeciwny "ministrowej". Zgadza się, to jest określenie żony ministra i niech tak zostanie. Nawet nie wiecie, jak panie wykonujące zawód "sędzia" się wkurzają na nazywanie ich "sędzinami" (czyli żonami sędziego). Poprawnie mówi się zarówno "pan sędzia", jak i "pani sędzia". Inaczej się natomiast odmienia: "pana sędziego" i "pani sędzi".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-01-2008, 13:22
Vila_Slovinka's Avatar
Vila_Slovinka Vila_Slovinka jest offline
Kumotr

Domyślnie

Jeśli rozmawiamy w tonie żartobliwym, to może "ministrzyca". to brzmi jak jakaś wiedźma, strzyga itp.

Pan minister i pani ministrzyca. Myślę, że jeżeli coś takiego funkcjonowałoby na przykład od dwudziestolecia międzywojennego ("pani ministrzyca tańczy"!), to dziś by brzmiało całkiem normalnie!

Ostatnio edytowane przez listewnikmariusz : 04-28-2014 o 12:55. Powód: duże litery
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-01-2008, 15:31
Klempicz's Avatar
Klempicz Klempicz jest offline
Szyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Tom z Sopotu Pokaż post
Z tą "pediaterką" kontynuuję tylko żart Klempicza.
Nie pediaterka, a pediatrka. Pediaterka to samochód pediatrki.

Pozdrawiam!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-01-2008, 16:03
Tom z Sopotu's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Klempicz Pokaż post
Nie pediaterka, a pediatrka.
Tak też napisalem pierwotnie, tylko mnie poprawiła jakaś pedantka. ;-)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-10-2011, 18:40
empresstamika empresstamika jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Powiem Wam, że mamy teraz połowę 2011 i większość żeńskich form zawodów już nie brzmi tak obco jak w 2007. Myślę, że psycholożka, socjolożka i ginekolożka na tyle się osłuchały, że nie rażą ani nie pozbawiają kobiet autorytetu. Duża w tym zasługa środowisk feministycznych, które feminizują, co tylko się da - nawet zamiast "ktoś" mówią "ktosia".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-24-2011, 22:12
Ewa I Ewa I jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez empresstamika Pokaż post
Powiem Wam, że mamy teraz połowę 2011 i większość żeńskich form zawodów już nie brzmi tak obco jak w 2007. Myślę, że psycholożka, socjolożka i ginekolożka na tyle się osłuchały, że nie rażą ani nie pozbawiają kobiet autorytetu. Duża w tym zasługa środowisk feministycznych, które feminizują, co tylko się da - nawet zamiast "ktoś" mówią "ktosia".
Podobnie"polityczka", która, wydaje mi się, już na dobre weszła "na salony". Coraz częściej mówią o niej dzienikarze, np. Agata Passent. Niewątpliwie, środowisko feministyczne odnosi na tym polu duże sukcesy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-27-2011, 09:32
Nawojka Nawojka jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja osobiście nie mam absolutnie nic przeciwko takim formom jak psycholożka, socjolożka, a nawet filozofka. I wydaje mi się nawet, że co jak co ale te akurat nazwy zawodów z gracją przyjmują przyrostki żeńskie;-) Drażni mnie szowinizm językowy, z drugiej strony drażnią mnie też błędy językowe. Ale myślę sobie, że jeśli gdzieś otwiera się możliwość kompromisu, to należy z niej skorzystać.

Ostatnio edytowane przez listewnikmariusz : 04-28-2014 o 13:03. Powód: zamiana "które jak które" na "co jak co" - nie znalazłem pierwszej z tych form w słownikach
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.